Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Asus ZenFone 5 je podle DxOMark excelentní fotomobil střední třídy

20.5.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Sháníte smartphone se solidním fotoaparátem a cenou pod 10 tisíc korun? Pokud budeme věřit známému fotografickému benchmarku DxOMark, je skvělou volbou nový Asus ZenFone 5, který v testu získal pěkných 90 bodů.
V souvislosti s DxOMark píšeme většinou o vlajkových lodí, které svádějí boj o první místo. Připomeňme, že aktuálně je v čele žebříčku Huawei P20 Pro s výsledkem 109 bodů. Naposledy byl otestován Asus ZenFone 5, který sice svým skóre daleko zaostal za vlajkovou lodí čínského konkurenta, ale přesto stojí za pozornost. Důvodem je skutečnost, že se cenově nejedná o high-end, ale zástupce střední třídy. ZenFone 5 se začal na českém trhu prodávat teprve před pár dny, ale dostal docela atraktivní cenu 9 999 Kč, v rámci předprodeje bylo navíc možné využít ještě tisícikorunové slevy u vybraných e-shopů. DxOMark proto v recenzi označil novinku za „excelentní volbu střední třídy“.
 
 
Celkový výsledek 90 bodů dostal ZenFone 5 na aktuálně dvanácté místo – kousek za Samsung Galaxy Note 8 i Apple iPhone 8, ale naopak před Galaxy S7 Edge nebo iPhone 7 Plus. Stejný počet bodů získalo v DxOMark několik dalších smartphonů včetně HTC U11, Xiaomi Mi Note 3 nebo Google Pixel první generace. Co se týče papírových parametrů, nabízí smartphone od Asusu duální zadní fotoaparát složený z 12MPx primárního (f/1.8) a 8MPx sekundárního (f/2.2) snímače, navíc první jmenovaný je doplněn o optickou stabilizaci obrazu.
 
 
V kategorii fotografie si telefon vysloužil 93 bodů a recenzentům se líbil především výkon za jasného světla, kdy ocenili pěkně vykreslené detaily a textury nebo dobrý dynamický rozsah. Za všech světelných podmínek nabízí fotoaparát přesné vyvážení bílé a rychlý i přesný autofokus. Na snímcích s oblohou se ovšem objevoval docela viditelný šum, a to dokonce za jasného světla. Při použití blesku dochází ke ztrátě detailů a objevuje se chromatický šum. V tzv. bokeh režimu, kdy telefon rozostří pozadí, se recenzenti setkali s artefakty či nepřesnou expozicí. Artefakty se objevily také při použití HDR, ve vzácných případech dokonce bylo no fotkách objeveny oranžové bloky.
 
 
V případě videa si Asus ZenFone 5 vybojoval 86 bodů, přičemž odborníci ocenili poměrně dobré vyvážení bílé za jasného světla i v interiérech. Expozice byla obvykle dobrá a během venkovních scén byla zaznamenána také solidní stabilizace.Za všech podmínek ovšem videa vykazovala ztrátu detailů. Zejména při slabším osvětlení byl viditelný světelný šum a při snímání oblohy se objevila nepřirozeně modrá barva. Při pohybu s telefonem během nahrávání videa musel fotoaparát až příliš často přeostřovat.
 


reklama