Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Asus přijde o značku ZenFone. Naštěstí jen v Indii

6.6.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Asus bude muset řešit přejmenování svých smartphonů na jednom z největších světových trhů. Na indickém trhu totiž prohrál spor s nepříliš známým výrobcem, a přišel tak o možnost používat označení ZenFone.
Asus používá pro svých produktů a produktových řad slovo zen, které si vypůjčil z buddhismu. Na trhu proto najdeme notebooky ZenBook, tablety ZenPad, počítače Zen AiO nebo smartphony ZenFone s vlastní softwarovou nadstavbou Zen UI. Na indickém trhu ovšem bude muset společnost provést rebranding. Vrchní soud ve městě Dillí totiž dal za pravdu místní společnosti Telecare Network, která si zaregistrovala ochranné známky Zen a Zen Mobile, které používá pro mobilní telefony, tablety a příslušenství. Žalobce si stěžoval, že Asus využívá podobnou ochrannou známku ZenFone pro produkty ze stejné kategorie. Dodával přitom, že i vzhledem ke stejnému cenovému rozpětí mohli zákazníci nabít dojmu, že značky jsou nějakým způsobem příbuzné.
 
 
Asus se bránil tvrzením, že značka má původ v buddhistické filozofii a má obecnou povahu. Dokazuje to skutečnost, že na indickém trhu má ochrannou známku Zen zaregistrováno několik společností. Tento argument soud odmítl s tím, že toto slovo nemá žádné spojení s mobilními telefony a tablety, proto v tomto případě nemůže být považování za obecné. Samotné  Rovněž neuspělo ani tvrzení, že mezi zákazníky nemohlo dojít ke zmatku, neboť značka ZenFone byla jasně spojena s firmou Asus. Žalobci nahrával fakt, že svou ochrannou známku aktivně používal už od roku 2008, zatímco Asus vstoupil na trh až v roce 2014. Telecare Network měl také vložit nemalé prostředky do propagace svých produktů, ambasadorem se měl stát jeden z bolywoodských herců. A to ještě dávno před vstupem Asusu.
 
Soud tedy rozhodl ve prospěch domácí společnosti. Pro Asus to znamená konec možnosti prodávat mobilní telefony, příslušenství a související produkty pod značkami Zen nebo ZenFone. Společnosti běží od 28. května osmitýdenní lhůta, během které by měla učinit změny. Asus zatím neinformoval o svých dalších krocích, ale odchod z indického trhu se smartphony by byl dost nepravděpodobný. Přece jen jde o jeden z největších světových trhů, který navíc skýtá obrovský potenciál, neboť značná část obyvatel dosud nevlastní chytrý telefon. Místo toho nejspíš taiwanský výrobce bude muset přistoupit k přejmenování svéí řady smartphonů ZenFone a případně dalších produktů. Tato změna by se ovšem projevila pouze na indickém trhu.
 


reklama