Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aston Martin vyrobí 25 kusů DB5 z Goldfingera včetně vychytávek

20.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Aston Martin hodlá vyrobit 25 replik legendárního vozu DB5 z filmu Goldfinger. Bude spolupracovat se studiem EON Productions, takže vozy budou mít i repliky vychytávek, které se objevily ve filmu.
Bohatí fanoušci Jamese Bonda mohou jásat. Aston Martin totiž vyrobí omezenou sérii 25 kusů legendárního vozu Aston Marting DB5, který si poprvé zahrál v bondovce Goldfinger. Poněvadž na vozech bude spolupracovat i studio EON Productions, které produkuje filmy o britském agentu Jamesi Bondovi, budou mít tyto vozy i výbavu, kterou jste mohli vidět ve filmech. Spolupracovat tak bude i Chris Corbould, který byl vedoucím speciálních efektů u předchozích 8 filmů. Z nadstandardní výbavy tak můžeme zmínit např. otočné registrační značky. Asi jistě tušíte, že vozidla nebudou mít homologaci pro provoz na veřejných silnicích a půjde jen o sběratelské kousky.
 
Aston Martin DB5 Goldfinger
 
DB5 se celkem objevila v sedmi bondovkách. Třikrát se Seanem Connerym, jednou s Piercem Brosnanem a třikrát s Danielem Craigem. Limitovaná edice bude vyráběna v Newport Pagnell, kde se vyráběly i původní vozy DB5. Ty měly řadový šestiválec s rozvodem DOHC, objemem 3995 cm3 a třemi karburátory Weber. Jeho výkon dosahoval 207 kW (282 koní) při 5500 otáčkách za minutu, maximální točivý moment pak byl velmi slušných 380 Nm při 4500 otáčkách. Vozy mohly mít 5stupňovou manuální převodovku ZF nebo třístupňový automat.
 
Rozměry kupé činí 4570×1676×1320 mm. To znamená, že auto je velmi úzké a jen o 3 cm širší než první dvě velmi úzké generace Škody Fabia. Hmotnost vozu činila 1468 kilogramů a mohl se rozjet maximálně na 228 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h se pak odehrálo za 7,1 sekundy. Oproti staršímu DB4 dostal vůz kotoučové brzdy Girling a 15" kola.
 
Aston Martin DB5 Goldfinger
 
Cena vozu byla před více než 50 lety 4175 britských liber za kupé. Pokud jde ale o speciální bondovskou verzi, tak ta bude zákazníkům dodána v roce 2020 a cena bude činit 2,75 milionu liber bez daně (79 milionů Kč bez DPH). Kromě těchto 25 vozů budou vyrobeny ještě tři další kusy. Jeden si nechá Aston Martin, druhý převezme EON Productions a třetí půjde na charitu. Připomeňme ještě, že Aston Martin DB5 s výbavou z filmu existuje čerstvě také jako Lego stavebnice.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama