Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ARM připravuje Cortex-A72 a GPU Mali-T880 na 16nm procesu

5.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
Britská společnost ARM připravuje nové mobilní procesory Cortex-A72 a GPU čipy Mali-T880, které nabídnou až 3,5krát vyšší výkon proti A15. Dopomoci výkonu i nižší spotřebě má 16nm výrobní proces u společnosti TSMC.
Společnost ARM připravuje nový procesor Cortex-A72 (známý pod kódovým označením Maia). Novinka má nabídnout 3,5× vyšší výkon než čip Cortex-A15 a 50× více výkonu než čipy před pěti lety. Připomeňme, že nejrychlejší Cortex-A57 má 1,5krát vyšší výkon než A15, takže novinka bude i tak více než 2krát rychlejší než poslední verze čipu A57.


ARM Cortex-A72


Proti modelu A15 má při stejném zatížení mít až o 75 % nižší spotřebu elektrické energie, čemuž dopomůže také přechod na 16nm FinFET proces u společnosti TSMC. Stinnou stránkou bude to, že TSMC s tímto procesem přijde až počátkem roku 2016 (nebo koncem 2015), zatímco konkurenční Samsung bude mít 14nm FinFET proces už v první polovině tohoto roku a společnosti TSMC už přetáhl zpátky i Apple a využije jej i NVIDIA a Qualcomm.

ARM tvrdí, že zatím má přes 10 partnerů, kteří chtějí využívat nové A72 čipy. Další novinkou bude grafický čip Mali-T880, který má dále přinést vyšší výkon potřebný zejména k práci se 4K obsahem. Konkrétně se hovoří o 1,8× vyšším výkonu ve srovnání s Mali-T760 a o 40 % nižší spotřebě při stejném zatížení. Podporováno je zobrazování v 10bitovém barevném modelu YUV, HEVC a 4K rozlišení při 120 fps v osmijádrové konfiguraci. Oznámen byl také systém CoreLink CCI-500 (Cache Coherent Interconnect) dovolující zdvojnásobit datovou propustnost pamětí. Prozatím se počítá s frekvencemi okolo 2,5 GHz, ale architektura čipu by měla dovolit dohnat frekvenci až na hranici 3,0 GHz.

Zdroj: www.tomshardware.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama