www.svetmobilne.cz
>
>
>

ARM ohlásil novou generaci GPU Mali

ARM ohlásil novou generaci GPU Mali
, , aktualita
Společnost ARM Technologies představuje dva nové typy GPU Mali pro mobilní zařízení, které jsou určeny pro jejich příští generaci. Založeny jsou na loňské řadě Mali-T600 a konkrétně jde o modely Mali-T760 a Mali-T720.
K oblíbeným
reklama
Úradující model GPU Mali-T678 tedy bude v dohledné době nahrazen jádrem Mali-T760, které nabídne celkem 16 jader, což je dvojnásobek první generace. Čistý výkon se tak zvýšil na 326 GFLOPS, což je dvojnásobek čipu Mali-T628, ovšem zhruba stejné jako u Mali-T678.

Nové Mali-T760 má také nabídnout vyšší energetickou efektivitu, a to díky jisté nové technologii ARM Frame Buffer Compression (AFBC), jež má pracovat s celým SoC a redukovat počet nutných kroků při přístupu do paměti. Ve spojení s technologií Smart Composition to má přinést o 400 % vyšší energetickou efektivitu v porovnání s Mali-T604, a to počítáno při stejné výrobní technologii. Mali-T760 tedy není GPU, které by mělo oproti předchozím generacím přinést především vyšší výkon, ale spíše se zaměřuje na snížení spotřeby, která je u mobilních produktů neméně důležitá.

GPU podporuje OpenGL ES 3.0, Direct3D 11.1 a OpenCL 1.1. Očekává se pak, že bude použito v SoC společně s jádry Cortex-A15/Cortex-A53/Cortex-A57.

GPU Mali-T720 zaměřené na levnější zařízení je nástupcem Mali-T628, s nímž sdílí podobnou architekturu založenou na osmi shaderových jádrech a dvou 128kB L2 cache. Ve výsledku to má přinést výkon 81,6 GFLOPS, což je jen zlomek výkonu Mali-T760, ovšem výkon ohledně fillrate a počtu vykreslených trojúhelníků za sekundu je poloviční, což už je lepší. Výhodou tohoto GPU je, že jeho plochu se firmě ARM podařilo snížit o 30 % a spotřebu o 15 %. Toto GPU pak uvidíme v SoC společně s jádry Cortex-A7, Cortex-A12 a Cortex-A53.

Pro obě nová GPU si ARM připravil snažší implementaci, aby výrobci mohli co nejdříve dodat na trh hotové produkty, což je zvláště u těch mobilních velmi důležité vzhledem k tempu vývoje. Uvidíme, jak si nová Mali budou vést v konkurenci firem Qualcomm, NVIDIA, Imagination Technologies a daších.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru? Litrový výkon: jak změnil downsizing objem motoru?
Navzdory všem novým emisním normám se výrobcům nadále daří zvyšovat výkon motoru, přestože sám motor má obvykle menší objem. Dnešní době vládne downsizing a my se podíváme, jak se v průběhu 20 let změnily objemy motorů.
Dnes, článek, Milan Šurkala
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala20 komentářů
Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT Elektrický Mustang Mach-E je tady, SUV bude i ve verzi GT
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Ford skutečně představil nové SUV Mustang Mach-E, které dává tušit větší oddělení značky Mustang od Fordu. Ta by mohla mít ve výsledku mnohem větší počet modelů.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní Elektrické BMW i4 si brousí drápy na Model 3, má přinést 530 koní
Tesla Model 3 by mohla mít dalšího významného konkurenta. BMW si totiž chystá nový elektromobil BMW i4, který má přinést variantu s pohonem všech 4 kol a maximálním výkonem dosahujícím až 530 koní.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV Fordu unikl Mustang Mach-E, nové elektrické SUV

Automobilka Ford chystá neobvyklý model s označením Mustang. Nepůjde však o sportovní kupé, nýbrž o SUV. Název Mach-E navíc napovídá, že pod kapotou nebude mít pořádný osmiválec, ale elektromotor. Má tak konkurovat např. Tesle Model X a Jaguaru I-PACE. 

16.11.2019, aktualita, Milan Šurkala