Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

ARM ohlásil novou generaci GPU Mali

29.10.2013, Jan Vítek, aktualita
Společnost ARM Technologies představuje dva nové typy GPU Mali pro mobilní zařízení, které jsou určeny pro jejich příští generaci. Založeny jsou na loňské řadě Mali-T600 a konkrétně jde o modely Mali-T760 a Mali-T720.
Úradující model GPU Mali-T678 tedy bude v dohledné době nahrazen jádrem Mali-T760, které nabídne celkem 16 jader, což je dvojnásobek první generace. Čistý výkon se tak zvýšil na 326 GFLOPS, což je dvojnásobek čipu Mali-T628, ovšem zhruba stejné jako u Mali-T678.

Nové Mali-T760 má také nabídnout vyšší energetickou efektivitu, a to díky jisté nové technologii ARM Frame Buffer Compression (AFBC), jež má pracovat s celým SoC a redukovat počet nutných kroků při přístupu do paměti. Ve spojení s technologií Smart Composition to má přinést o 400 % vyšší energetickou efektivitu v porovnání s Mali-T604, a to počítáno při stejné výrobní technologii. Mali-T760 tedy není GPU, které by mělo oproti předchozím generacím přinést především vyšší výkon, ale spíše se zaměřuje na snížení spotřeby, která je u mobilních produktů neméně důležitá.

GPU podporuje OpenGL ES 3.0, Direct3D 11.1 a OpenCL 1.1. Očekává se pak, že bude použito v SoC společně s jádry Cortex-A15/Cortex-A53/Cortex-A57.

GPU Mali-T720 zaměřené na levnější zařízení je nástupcem Mali-T628, s nímž sdílí podobnou architekturu založenou na osmi shaderových jádrech a dvou 128kB L2 cache. Ve výsledku to má přinést výkon 81,6 GFLOPS, což je jen zlomek výkonu Mali-T760, ovšem výkon ohledně fillrate a počtu vykreslených trojúhelníků za sekundu je poloviční, což už je lepší. Výhodou tohoto GPU je, že jeho plochu se firmě ARM podařilo snížit o 30 % a spotřebu o 15 %. Toto GPU pak uvidíme v SoC společně s jádry Cortex-A7, Cortex-A12 a Cortex-A53.

Pro obě nová GPU si ARM připravil snažší implementaci, aby výrobci mohli co nejdříve dodat na trh hotové produkty, což je zvláště u těch mobilních velmi důležité vzhledem k tempu vývoje. Uvidíme, jak si nová Mali budou vést v konkurenci firem Qualcomm, NVIDIA, Imagination Technologies a daších.

Zdroj: Hexus.net
reklama