Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple zaplatí až 500 mil. USD majitelům zpomalujících se iPhonů

3.3.2020, Milan Šurkala, aktualita
Před více než dvěma roky se rozhořel velký problém s telefony iPhone. Ty se záměrně zpomalovaly kvůli stárnoucím bateriím, na což ale uživatelé nebyli dostatečně upozorněni. Nyní jim zaplatí až 500 mil. USD.
V prosinci 2017 se objevila velká aféra společnosti Apple. Zjistilo se, že se iPhony záměrně zpomalují spolu s tím, jak stárne jejich akumulátor, a přičítalo se to plánovanému zastarávání tlačící majitelé ke koupi nového telefonu nebo alespoň odborné a ne zrovna levné výměně akumulátoru. Strhla se vlna žalob, které vedly ke vzniku hromadné žaloby na Apple. Tu společnost Apple ukončila mimosoudním vyrovnáním, které bude ve výši 310 až 500 milionů USD. Ty pošle majitelům telefonů iPhone, kteří se připojili k žalobě.
 
Apple iPhone SE
 
Konkrétně jde o iPhony 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus a SE, přičemž později se už kvůli aféře o problému vědělo a Apple ho i vysvětlil. Tvrdil, že telefon je zpomalován záměrně proto, aby nedocházelo k výpadkům napájení a kolapsům telefonů v případě, že stárnoucí akumulátor nebude schopen dodávat dostatečné množství energie. Ostatně ke zpomalení mělo dojít až poté, co došlo k prvnímu takovému pádu telefonu. Později do operačního systému iOS přibylo měření stavu akumulátoru (z vlastní zkušenosti bych ho označil za výrazně nepřesné) a možnost zpomalování vypnout. Také v reakci na to dočasně zlevnil výměnu akumulátoru ze $79 na $29.
 
Každý majitel, který se připojil k žalobě, obdrží odškodnění $25 za kus. Pokud zároveň připojil své údaje jménem ostatních majitelů iPhonů, dostane až $1500. Další, kteří se aktivně účastnili a přidali i důkazy, obdrží $3500. Aby toho nebylo málo, právníci zastupující majitele chtějí stěží uvěřitelných 93 mil. USD jako "rozumné" právnické poplatky a dalšího 1,5 mil. USD za náklady.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama