Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple Watch mohou diagnostikovat cukrovku s 85% úspěšností

9.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vědci použili chytré hodinky Apple Watch ve výzkumu, který s jejich pomocí a speciálně naučené neuronové sítě dokázal s velmi slušnou úspěšností diagnostikovat nemoci jako jsou cukrovka, spánková apnoe nebo vysoký tlak.
Chytré hodinky v sobě mají zabudovaný senzor srdečního tepu a tyto informace se dají dobře využít k diagnostice různých nemocí. Pochopitelně nenahradí skutečného lékaře, ale mohou v mnoha případech člověka k tomu lékaři poslat s podezřením na určitou nemoc. Vědci z Kalifornské univerzity v San Franciscu a startup Cardiogram totiž provedli velkou studii, na základě které zjistili, že chytré hodinky skutečně mohou být použity k tomuto účelu.
 
Apple Watch Zdraví
 
Do studie byla použita data od 14011 uživatelů hodinek Apple Watch, kteří s vědci sdíleli svou lékařskou historii, krevní testy a další údaje. Celkem se použila data zahrnující 57675 osobotýdnů, z nichž necelých 59 % bylo použito pro trénování neuronové sítě, část pro ladění a asi 22 % pro otestování, zda to skutečně funguje.
 
Použita byla LSTM, která je speciálním typem rekurentní neuronové sítě a vyzkoušena byla v několika konfiguracích trénování. Srovnána byla např. s metodami SVM, rozhodovací stromy, random foresty, vícevrstvými perceptronovými sítěmi a logistickou regresí. Např. u cukrovky se pozitivní diagnóza projevovala na základě detekce vysokého klidového tepu a nižšího rozsahu tepů.
  • U vysokého cholesterolu byla úspěšnost všech variant LSTM od 67 do 74 %, zatímco u jiných metod to bylo jen 43-60 %.
  • U spánkové apnoe byly výsledky mnohem lepší, zde už se vědci pohybovali mezi 80 a 83 % (jiné metody 55-62 %).
  • Také vysoký tlak měl dosti vysokou úspěšnost 74 až 81 % (jiné metody 61 až 72 %).
  • Nakonec tu máme ještě diabetes, u kterého přinesla tato metoda 80 až 85% úspěšnost detekce nemoci (jiné metody 41 až 79 %).
Jak je vidět, nová metoda dokáže skutečně využít senzorů tepu v chytrých hodinkách (a nemusí to být nutně jen Apple Watch jako v této studii, ale i jiné hodinky platformy Android Wear) k často korektnímu varování, že se něco děje. Pochopitelně, je dobré tomu správně rozumět. Výsledky z algoritmu by se neměly brát jako závazné v ani jednom případě. V případě vyhodnocení člověka jako zdravého by se toto nemělo brát jako 100% pravda, naopak při podezření na nemoc není třeba hned panikařit, ale určitě nebude špatné stavit se k doktorovi. Chytré hodinky tak mohou dříve najít něco nekalého a pomoci zahájit dřívější léčbu.
 


reklama