Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple vylepšil Macbook: vyšší výkon i výdrž a nová barva

19.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Apple v tichosti přináší na trh nový dvanáctipalcový Macbook, který je vybaven procesory na architektuře Skylake a dalšími komponenty, které přispěly ke zvýšení výkonu ve všech směrech. Přibyla také další barevná varianta Rose Gold.
Macbook s 12“ Retina displejem si svou premiéru odbyl před více než rokem, kdy zaujal velmi tenkým a lehkým celokovovým tělem, procesorem Intel Core M páté generace (Broadwell) nebo omezenou konektivitou kvůli pouze jednomu portu USB Type-C. Dnes Apple na svých internetových stránkách oznámil aktualizovaný model tohoto Macbooku pro rok 2016, který se chlubí řadou menších vylepšení. V první řadě došlo k výměně procesoru, stále se sice jedná o pasivně chlazený čip Intel Core M, tentokrát ale výrobce použil nejnovější šestou generaci na architektuře Skylake, konkrétně modely Intel Core m3-6Y30, m5-6Y54 a m7-6Y75.

O generaci si polepšila rovněž integrovaná grafická karta, použitý Intel HD 515 (Gen 9) údajně nabízí o 25 % vyšší grafický výkon než předchozí Intel HD 5300. Frekvence operační paměti LPDDR3 se zvýšila z 1600 na 1866 MHz, velikost ovšem zůstala na 8 GB. Zrychlení se dočkalo také SSD, disk totiž nově využívá sběrnici PCIe 3.0 místo PCIe 2.0. A vylepšením neunikla ani baterie, která je nyní 41,4Wh a měla by teoreticky nabídnout výdrž až deset hodin, i když v praxi bude toto číslo nejspíš nižší.

Po designové stránce se u notebooku nic nezměnilo, jen ke třem barevným variantám (stříbrná, zlatá a vesmírně šedá) přibyla ještě růžově zlatá, kterou můžeme znát z iPhonů a iPadů. Jinak je to starý známý Macbook s 12“ Retina displejem o rozlišení 2304 x 1440 pixelů, trackpadem Force Touch rozeznávajícím sílu dotyku, 256GB či 512GB SSD, hmotností 0,9 kg a tloušťkou 13,1 mm. Nedošlo bohužel k rozšíření konektorů, takže na těle nalezneme stále pouze jeden port USB Type-C.

Ceny se nezměnily, takže vylepšený Macbook se na stránkách Applu prodává za cenu od 39 990 Kč včetně DPH.


Macbook Air 13 s dvojnásobnou RAM


Apple nezapomněl vylepšit ani model Macbook Air se 13“ displejem, i když tam došlo jen k jedné, ale zato velmi pozitivní změně. Standardní velikost operační paměti byla zdvojnásobena na 8 GB, cena přitom zůstala stejná, tj. začíná na 30 990 Kč včetně DPH. Menší Macbook Air 11 je v základu stále nabízen se 4GB RAM, za 8 GB paměť si zájemci musí připlatit.

Zdroj: Anandtech.com, Apple.com
reklama