Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple údajně pracuje na speciálním čipu pro umělou inteligenci

28.5.2017, Milan Šurkala, aktualita
Umělá inteligence je v dnešní době hodně často propíraným tématem a Apple podle proniklých informací pracuje na speciálním čipu, který toto bude mít na starosti. Mohli bychom se tak dočkat ještě lepší Siri a dalších algoritmů.
V roce 2011 přišel Apple s asistentem Siri, který se dále vylepšuje. Od té doby ale podobné věci představil i Google nebo Amazon. Je tedy třeba se posouvat rychle dál a dopomoci tomu má nově vyvíjený speciální čip, který by měl mít na starosti právě algoritmy spojené s umělou inteligencí. Nešlo by tedy jen o Siri a rozpoznávání hlasu, ale i další různé algoritmy pro rozpoznávání obličejů a mnoho jiných úloh jako je např. i predikce textu. Samotný Apple toto nepotvrdil, jde tedy o dohady (rumors), nicméně nasvědčuje tomu i několik dalších indicií (něco takového už mělo být i v minulosti testováno, nedávno nabíral zaměstnance pro AI).


Apple A10


Cílem je, aby se hlavní procesor (dnes je to A10) mohl zbavit těchto náročných výpočtů a předat je speciálnímu čipu, který bude lépe optimalizovaný pro tento typ úloh. Výsledkem by tedy měl být nejen vyšší výkon, ale i nižší spotřeba a s tím i větší výdrž na baterii. Tento čip má zatím kódové označení Apple Neural Engine. Výhodou má být zejména to, že zatímco řešení od Googlu a Amazonu vyžadují připojení k internetu a jde o cloudové výpočty, u Applu by zpracování bylo stále v zařízení. To má šetřit nejen množství zaslaných dat, ale fungovalo by i tehdy, kdy není telefon připojen k internetu a hovoří se i o větší míře soukromí. Kdy a zda se tento čip objeví, zatím není vůbec známo.

Zdroj: bloomberg.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama