Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple se dále propadá, už je na poli smartphonů čtyřkou

16.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Apple se stále propadají prodeje telefonů iPhone a z někdejší dvojky za Samsungem se nyní stává dokonce čtyřka. Našla se další čínská společnost, která nakousnuté jablko předehnala.
Apple se horlivě snaží snížit svou závislost na prodejích telefonů iPhone, které se stále snižují. Dokazuje to i poslední čtvrtletí, které dle průzkumu společnosti IHS Markit znamená další propad kaliforské společnosti. Ta byla dlouhou dobu dvojkou za korejským Samsungem, ale Číňané se hodně snaží a nejprve Apple předhonilo Huawei a nyní dle zveřejněných čísel i další čínská společnost, Oppo. Její telefony sice u nás nejsou příliš známé, jinde ve světě jsou ale velmi populární.
 
Apple logo
 
Pozici jedníčky má i nadále Samsung, jehož prodeje dokonce meziročně (z Q2/18 na Q2/19) vzrostly ze 70,8 na 75,1 milionu kusů a drží si tak 23% podíl na trhu. Druhé je Huawei, a to i navzdory banu USA. Ten sice trochu snížil prodeje vůči prvnímu čtvrtletí, meziročně ale Huawei stoupal, a to z 54,2 na 58,7 milionu kusů. Rostlo také již výše zmíněné třetí Oppo. Tam to bylo z 31,9 na 36,2 milionu telefonů. Teprve nyní se dostává na řadu čtvrtý Apple, u něhož došlo k propadu ze 41,3 na 35,3 milionu smartphonů. Analytici toto přikládají faktu, že u Applu mizí low-endové telefony a staré modely se dočkávají jen nevýrazných slev.
 
Na Apple navíc dotírá i další čínská společnost Xiaomi. Ta se sice dočkala mírného poklesu z 32,1 na 31,9 milionu kusů, ale i tak je možné, že se díky ní Apple brzy stane pětkou. Šestou pozici drží Vivo s 28,4 milionu kusů (pokles z 28,6 milionu). Až sedmé je LG (pokles z 11,2 na 8,9 milionu), osmá je Motorola (pokles za 10,0 na 8,3 milionu). Zajímavostí je i to, že trh smartphonů prodejně čtvrtletně klesl už posedmé v řadě za sebou. Celkový trh poklesl ze 343,5 na 331,2 milionu telefonů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama