Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Apple se bojí nedostatku kobaltu, chce ho kupovat přímo z dolů

, , aktualita
Apple se bojí nedostatku kobaltu, chce ho kupovat přímo z dolů
Kobalt je důležitou součástí lithiových baterií. S rozvojem elektromobility ale zájem o něj extrémně stoupá a hrozí, že ho bude nedostatek. Apple si to tak chce pojistit dlouhodobými kontrakty přímo s doly.
Apple se bojí nedostatku kobaltu, chce ho kupovat přímo z dolů
Baterie do mobilních zařízení, ale i elektromobilů, potřebují spoustu různých kovů mezi nimiž je např. lithium nebo kobalt. A právě kobalt je kovem, který společnosti Apple způsobuje vrásky na čele. S tím, jak se rozmáhají elektromobily, jejichž baterie jsou zhruba 2000-20000krát větší než ty v mobilních telefonech (podle modelu telefonu a auta), roste dramaticky také potřeba tohoto kovu (smartphony se na něm zatím podílí jednou čtvrtinou). Apple se bojí, že bude kobaltu brzy nedostatek, což by mohlo způsobit výpadky v dodávkách baterií pro jeho mobilní telefony nebo tablety. Proto se podle uniklých informací rozhodl kobalt nakupovat přímo z dolů a zajistit si dlouhodobé kontrakty. 
 
Kobalt
 
 
Ty by měly trvat alespoň po dobu pěti let, ideálně ale ještě více (např. BMW už podepsalo podobný kontrakt pro své elektromobily s délkou trvání deseti let). Celkově by mělo jít o několik tisíc tun kobaltu ročně (na baterii pro jeden smartphone je potřeba několik jednotek gramů) a společnost měla začít první jednání už před rokem. Problémem je ale také rostoucí cena, která se za posledního 1,5 roku ztrojnásobila a za jednu tunu se už platí okolo 80 tisíc dolarů. Apple bude mít navíc větší kontrolu nad zdroji, neboť v minulosti byl např. napadán za neetické používání surovin z dolů, kde pracují děti.
 


reklama