Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple měl start-upu ukrást patenty pro měřič tepu v Apple Watch

7.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Apple byl zažalován malou společností Omni MedSci, která tvrdí, že hodinky Apple Watch porušují její patenty. Apple údajně vycouval z dohody, ale technologie týkající se měřiče srdečního tepu měl využít.
Apple bude muset k soudu kvůli žalobě, kterou podal takřka neznámý americký start-up Omni MedSci zaměřený na optické a laserové technologie. Obě společnosti měly v letech 2014 až 2016 vést jednání o spolupráci, která ovšem Apple údajně ukončil. Přesto první i druhá generace Apple Watch podle žaloby využívá patenty týkající se měřiče srdečního tepu vlastněné Omni MedSci. Připomeňme, že první chytré hodinky s nakousnutým jablkem byly představeny v roce 2014 a právě funkce týkající se zdraví patřily ke klíčovým. Apple Watch mají porušovat až tři patenty, některé z nich byly uděleny až po uvedení zařízení na trh.
 
 
Během dvouletého vyjednávání ovšem měl Mohammed Islam, šéf společnosti Omni MedSci, uskutečnit několik schůzek a vyměnit si řadu e-mailů se zástupci Applu. Při tom s nimi údajně sdílel mimo jiné přihlášky neschválených patentů. Z toho vyplývá, že měl americký gigant ukrást některé technologie ještě před zaregistrováním patentů a vycouvat z dohody, aby za ně nemusel platit. Případ ovšem vzbuzuje celou řadu pochybností. Mohammed Islam vlastní šest společností s více než 150 patenty, přičemž řadu z nich získal od jiných firem. V některém ze starších rozhovorů přirovnal sbírání patentů k formě umění.
 
Většinu jeho patentů drží společnost Cheetah Omni, která kvůli nim zažalovala velké firmy jako Fujitsu, Alcatel-Lucent, Huawei, Nokia nebo Siemens. Dost možná se tedy jedná o dalšího patentového trolla, jehož cílem je získat co nejvíce patentů a potom je využít k finančnímu obohacení  Žaloba na Apple byla podána ve východní části Texasu, kde soudci podle minulých případů neberou patentové stížnosti na lehkou váhu. Pokud by společnost Omni MedSci v žalobě uspěla, mohla by získat nárok na velké finanční odškodnění.
 
Připomeňme, že vloni na podzim byl Apple žalován pro změnu izraelským start-upem Corephotonics, a to kvůli údajnému porušení patentů vztahujících se k duálnímu fotoaparátu. I společnost tvrdila, že s Applem delší dobu vyjednávala, ale americký gigant údajně neměl zájem uzavřít dohodu. Dokonce mělo z úst zástupce Applu na jedné ze schůzek padnout, že o patentech ví, ale druhou stranu by stálo miliony dolarů a roky soudních sporů, než by dosáhla spravedlnosti.
 


reklama