Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple je velmi efektivní, bere 62 % zisku trhu smartphonů

21.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
I když Apple není jedničkou na trhu s telefony, je zdaleka nejefektivnější firmou, co se týče zisku z jejich prodeje. Společnost totiž bere 62 % veškerých zisků, které jsou v této třídě prodejů zaznamenány.
Společnost Apple prodává dosti drahé telefony, které ale lidé i přesto velmi rádi kupují. Není tak divu, že na prodeji každého kusu vydělá mnohem více než konkurence, což se ostatně promítá i do přehledu zisků. Apple tak sice není jedničkou v prodejích, ale je naprosto neotřesitelný, pokud jde o zisky (pozor, mluvíme o ziscích, nikoli příjmech!). Pokud totiž sečteme zisky všech společností prodávajících telefony, tak zisk samotného Applu tvoří neuvěřitelných 62 % této částky (dle průzkumu společnosti Counterpoint Research). Je to sice o něco méně než loni, ale stále jde o poměrně stabilní výsledek.
 
Apple logo
 
Naopak už několikátý rok po sobě padá Samsung a ten nyní bere "pouze" 17 %. Hodně však roste ziskovost společnosti Huawei, která už zabírá zhruba 8 % zisků dosažených na trhu se smartphony. Na dalších třech místech jsou nyní společnosti OPPO (5 %), Vivo (4 %) a Xiaomi (3 %).
 
Zajímavá je situace, když se podíváme na jednotlivé cenové kategorie. V té nejvyšší s cenou přes $800 (u nás zhruba nad 20 tisíc Kč) naprosto kraluje Apple s 88 % zisků. Zde to ale není nic překvapivého, protože tak drahé telefony od jiných značek téměř ani nejsou. Pokud se totiž podíváme do nižší kategorie $600 až $800 (u nás cca 15 až 20 tisíc Kč s DPH), už to zdaleka není tak jednoznačné a Apple sice vyhrává se 44 %, ale na záda mu těsně dýchá Samsung se 41 %.
 
Pokud se podíváme do vyšší střední třídy, kde máme telefony s cenami $400 až $600 (v ČR jde o telefony za cenu v rozmezí zhruba 10 až 15 tisíc Kč s DPH), je situace podstatně vyrovnanější. Na prvních dvou pozicích jsou společnosti OPPO a Apple s 22 %, třetí je Samsung, který zde bere 16 % všech zisků. Huawei je na čtvrté pozici se 14 %, Xiaomi je páté s 6 % (přitom tento výrobce téměř nevyrábí takto drahé telefony) a jako šestý je zde OnePlus s 5 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama