Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple iPhone 12 má mít sub-6Ghz i mmWave 5G, ale jen někde

15.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Na podzim bychom se měli dočkat další generace smartphonů Apple iPhone 12. Ačkoli to vypadalo, že Apple bude s 5G několik let pozadu, nakonec to nebude tak špatné a 5G by měly dostat už letošní modely.
Patentový boj mezi Applem a Qualcommem se v minulosti vyostřil natolik, až to vypadalo, že iPhony dostanou 5G připojení nejdříve v roce 2021, možná až 2022. Intelu se totiž jeho 5G modemy pořád nedařilo vyvíjet a Qualcomm je Applu kvůli sporům nechtěl prodávat. Nakonec ale došlo k usmíření a podle všeho by podporu 5G měly dostat letošní iPhony 12. Apple by tak dle analytiků nakonec neměl být kvůli těmto rozbrojům 2-3 roky pozadu za ostatními. Navíc, telefony by měly nabídnout podporu rychlejšího mmWave i pomalejšího pásma sub-6GHz.
 
Apple iPhone 11 Pro
stávající Apple iPhone 11 Pro
 
A právě to, že tu máme dva různé "typy" 5G, může být v budoucnu problém. Obecně, v některých zemích u některých poskytovatelů s některými telefony tak nemusí 5G fungovat, protože telefony budou podporovat jen jeden z těchto typů a operátor může naopak používat právě ten druhý typ.
 
A zmatek má být podle uniklých informací trochu i u Applu. Ačkoli má u iPhonu 12 podporovat obě pásma, toto má platit jen pro vybrané země, mezi něž patří USA, Kanada, Japonsko, Jižní Korea a Velká Británie. V dalších zemích bude podpora mmWave vypuštěna a uživatelé se budou muset spokojit jen se sub-6GHz. Na druhou stranu je nutné říci, že to budou ty země, kde operátoři nevyužívají mmWave pásmo, takže uživatelé ve většině případů ani o nic nepřijdou (neužijí si větší rychlosti akorát při vycestování do zemí, kde je mmWave používáno).
 
Zdroj: wccftech.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama