Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple iOS 13.7 spouští monitorování polohy kvůli nemoci COVID-19

4.9.2020, Milan Šurkala, aktualita
Mnoho aplikací pro mobilní telefony nabízí možnost zapnout anonymní sdílení polohy kvůli monitorování šíření nemoci COVID-19. Společnost Apple přichází s něčím takovým přímo v operačním systému iOS 13.7.
Celý svět se potýká s šířením nemoci COVID-19 a vývojáři aplikací se snaží přispět k řešení celé problematiky. Jednou z cest je monitorování pohybu lidí, kteří mohou sdílet svou polohu a zjistit, zda přišli do styku s někým, u koho se později prokáže nákaza. Něco takového mají už měsíce např. Mapy.cz, později se přidala i aplikace eRouška, která ale zdaleka nezaznamenala takové rozšíření jako Mapy.cz (sledování má zapnuto 1,8 milionu uživatelů aplikace Mapy.cz, zatímco eRoušku používá jen něco přes čtvrt milionu lidí). Nyní s podobným systémem přichází i Apple v systému iOS 13.7.
 
Apple iOS 13.7 COVID-19
Apple iOS 13.7 COVID-19
 
Není tedy třeba instalovat žádnou aplikaci třetí strany, funkce je přímo součástí operačního systému. Tento projekt byl vyvinut ve spolupráci se společností Google, která ho naopak zabuduje do Androidu. Stejně jako předchozí aplikace, i zde vše funguje na základě protokolu BLE Beacon (Bluetooth LE), kterým se zjistí, se kterými lidmi (resp. kterými Bluetooth moduly telefonů jiných lidí) jste přišli do styku, a pokud se u někoho prokáže infekce, lze tyto lidi (resp. jejich telefony) zpětně dohledat a varovat. Data jsou pochopitelně plně anonymní.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama