Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple chce vyrábět nové iPhony jen z recyklovaných materiálů

13.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Apple chce dále snižovat ekologické dopady výroby svých produktů. Záměrem je vytvořit uzavřenou recyklační smyčku, kdy budou nové přístroje vyráběny z materiálů  získaných z těch odevzdaných do sběru.
Produkce nových zařízení přináší i ekologické dopady. Samotná výroba produkuje emise, získávání materiálů pro výrobu rovněž. A právě druhou část rovnice chce Apple co nejvíce minimalizovat. Hodlá totiž vyrábět své telefony iPhone, pokud možno, jen z recyklovaných materiálů. K tomu už nějaký ten pátek slouží robot Daisy, který rozmontovává odevzdané staré iPhony na jednotlivé součástky, které se následně dále recyklují a materiály se pak vrací zpět do výroby pro produkci nových kusů telefonů.
 
Robot Daisy pro rozmontování iPhonů
 
Pochopitelně, z ekologického hlediska je nejlepší nový telefon ani nevyrobit a ideálně opravit ten starý. Ačkoli Apple je znám tím, že jsou jeho produkty téměř neopravitelné, překvapivě myslí i na toto. Ne všechny vykoupené telefony totiž skončí v náručí Daisy. Naopak, velká část je zrepasována a jde dále do prodeje jako použité zboží. Např. v roce 2018 bylo vykoupeno 9 milionů telefonů a na repasi šla většina z nich, 7,8 milionu kusů. Jen 1,2 milionu bylo rozebráno a extrahováno z nich 14 různých materiálů. Toto číslo pochopitelně nebude stačit pro výrobu nových telefonů (těch je přes 200 milionů ročně), ale Apple poslední dobou znatelně rozšiřuje své programy pro repasi i recyklaci. Cílem je vytvořit uzavřenou recyklační smyčku (resp. se k ní co nejvíce přiblížit), kdy nebude potřeba žádných nových materiálů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama