Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple chce ve svých počítačích vlastní procesory. Dá košem Intelu?

3.4.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Od roku 2020 by mohl Apple v počítačích Mac a Macbook využívat vlastní procesory namísto řešení od Intelu, které by výrobci přinesly několik významných výhod, jako je snadnější integrace hardwaru a softwaru.
Podle webu Bloomberg pracuje Apple na projektu s kódovým označením Kalamata, jehož cílem je přinést na trh počítače s procesorem, které si společnost sama navrhne. Dosud se ve svých desktopech Mac i noteboocích Macbook spoléhá na procesory od Intelu. Ve všech svých ostatních zařízeních, jako jsou iPhony, iPady, Apple Watch nebo Apple TV, však společnost využívá vlastní procesory založené na architektuře od ARM. Toto řešení přináší Applu několik výhod, které by mohl zužitkovat rovněž u svých počítačů. Výrobce bude mít možnost ještě lépe propojit hardwarovou a softwarovou platformu v zařízeních Mac či Macbook, což mu umožní snadněji implementovat nové funkce a zajistit delší výdrž baterie.
 
 
Při vývoji nových funkcí by se Apple také nemusel spoléhat na podporu ze strany Intelu a dostal by možnost odlišit své počítače od konkurence. Rovněž představování nových modelů by si Apple v takovém případě řídil zcela sám, nemusel by se tedy spoléhat na plány Intelu. K představení prvních Maců a Macbooků snad dojde velmi brzy, výrobce by rád projekt Kalamata zrealizoval v roce 2020, ačkoliv vývoj je dosud pouze v rané fázi. Apple také dlouhodoběji usiluje o propojení svých počítačů s mobilními zařízeními, jako jsou iPhony a iPady. Softwarová platforma s kódovým označením Marzipan, která umožní spouštět aplikace z iOS na macOS, by se měla v počítačích s nakousnutým jablkem objevit ještě v letošním roce. Apple také v posledních modelech MacBook Pro a iMac Pro použil koprocesor od ARM, který využívá iOS k některým specifickým funkcím jako zabezpečení.
 
Akcie Intelu nedávno klesly nejvíce za poslední dva roky, přesto společnost stále ovládá trh s počítačovými procesory. Apple od něj odebírá procesory pro Macy od roku 2005, předtím využíval čipy společně navržené IBM a Motorolou. Přesto podle analytika nebude ztráta Applu takovou ránu, jak bychom předpokládali, neboť pro Intel znamená jen malý podíl. Horší by bylo, kdyby Apple zahájil tímto krokem nový trend – odsun velkých výrobců počítačů k vlastním procesorům. Nesmíme zapomínat, že projekt Kalamata stále nebyl dokončen, takže se plány Applu ještě mohou změnit. Podle očekávání také přesun neproběhne okamžitě, vlastní procesory by se tedy mohly objevit nejprve v levnějších Macboocích a až později ve výkonnějších strojích.
 


reklama