reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Apple aktualizuje starší iOS 12: aktualizace 12.5.5 i pro 8letý iPhone 5S

, , aktualita
Apple aktualizuje starší iOS 12: aktualizace 12.5.5 i pro 8letý iPhone 5S
Softwarová podpora se obvykle dělí na tu přinášející nové funkce a tu, která vylepšuje bezpečnost. Apple nyní představuje iOS 12.5.5, tedy už na funkčně roky nepodporovaný systém. Bojuje např. proti spywaru Pegasus.
Apple aktualizuje starší iOS 12: aktualizace 12.5.5 i pro 8letý iPhone 5S
Společnost Apple je známá dlouhodobou softwarovou podporou jejich produktů, které díky tomu mohou mít dlouhou životnost s aktualizovaným SW. Některé produkty kvůli HW nekompatibilitě nemohou přejít na novější verzi iOS, přesto ale Apple nadále nabízí bezpečnostní aktualizace (podobně jako i u jiných systémů včetně Windows bezpečnostní aktualizace zpravidla končí později než ty funkční). Letitý iOS 12 tak nyní dostal aktualizaci na iOS 12.5.5 a nových bezpečnostních záplat se tak dočkal např. i 8 let starý iPhone 5S.
 
Apple iOS logo
 
Opravena tak byla chyba v CoreGraphics, která závadným PDF souborům dovolovala vzdálené spuštění kódu (na chybu přišli v The Citizen Lab). Opravena byla i chyba ve WebKitu, která umožňovala totéž a XNU, která umožnila spuštění kódu s administrátorskými právy. V prvních dvou případech se předpokládá, že chyba byla zneužita v praxi, o poslední se ví, že tomu tak bylo. Jedním z takových případů mělo být i šíření spywaru Pegasus, kde se předpokládá zneužití prvního zmíněného bugu. Tento spyware útočil na telefony novinářů, kterým pak monitoroval jejich telefony. Oprava poslední chyby se dostala i do operačního systému macOS Catalina (2021-006).
 


reklama