Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple aktualizuje starší iOS 12: aktualizace 12.5.5 i pro 8letý iPhone 5S

27.9.2021, Milan Šurkala, aktualita
Softwarová podpora se obvykle dělí na tu přinášející nové funkce a tu, která vylepšuje bezpečnost. Apple nyní představuje iOS 12.5.5, tedy už na funkčně roky nepodporovaný systém. Bojuje např. proti spywaru Pegasus.
Společnost Apple je známá dlouhodobou softwarovou podporou jejich produktů, které díky tomu mohou mít dlouhou životnost s aktualizovaným SW. Některé produkty kvůli HW nekompatibilitě nemohou přejít na novější verzi iOS, přesto ale Apple nadále nabízí bezpečnostní aktualizace (podobně jako i u jiných systémů včetně Windows bezpečnostní aktualizace zpravidla končí později než ty funkční). Letitý iOS 12 tak nyní dostal aktualizaci na iOS 12.5.5 a nových bezpečnostních záplat se tak dočkal např. i 8 let starý iPhone 5S.
 
Apple iOS logo
 
Opravena tak byla chyba v CoreGraphics, která závadným PDF souborům dovolovala vzdálené spuštění kódu (na chybu přišli v The Citizen Lab). Opravena byla i chyba ve WebKitu, která umožňovala totéž a XNU, která umožnila spuštění kódu s administrátorskými právy. V prvních dvou případech se předpokládá, že chyba byla zneužita v praxi, o poslední se ví, že tomu tak bylo. Jedním z takových případů mělo být i šíření spywaru Pegasus, kde se předpokládá zneužití prvního zmíněného bugu. Tento spyware útočil na telefony novinářů, kterým pak monitoroval jejich telefony. Oprava poslední chyby se dostala i do operačního systému macOS Catalina (2021-006).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama