Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Apple a VW uzavřely dohodu o autonomních autech

25.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Apple a Volkswagen uzavřely dohodu o autonomních vozidlech. Jejich součástí bude provoz vícemístných dodávek VW Transporter vybavených technologiemi společnosti Apple, které budou dopravovat její zaměstnance.
Před nějakou dobou se chtěl Apple údajně stát výrobcem autonomních vozů, z toho plánu ale posléze sešlo a nyní se snaží být jen dodavatelem softwarových technologií pro autonomní auta. Faktem je, že jde slyšet o všemožných společnostech a jejich testech i problémech, ale Apple v těchto zmínkách figuruje jen velmi zřídka. To vzbuzuje obavy, že jeho výsledky jsou daleko za schopnostmi jiných. Během posledních let se Apple snažil navázat spolupráci např. s BMW a později i Mercedesem, obě společnosti ale Apple odmítly. Podle zákulisních informací šlo o to, že Apple chtěl kontrolu nad všemi získanými daty, což se zmíněným automobilkám moc nelíbilo.
 
VW Transporter Apple
 
Uspěl teprve u Volkswagenu, nicméně dohoda se podle všeho týká zatím jen velmi omezeného projektu autonomní dopravy v rámci kampusu společnosti Apple. Zde by měla jezdit flotila nových Transporterů T6 ve verzi pro více osob, která bude rozvážet zdejší zaměstnance. Tyto dodávky budou vybaveny softwarem pro autonomní řízení od Applu a pochopitelně také potřebným hardwarem. Nebude chybět řidič, který bude hlídat a v případě nutnosti zakročí, stejně tak by auta měla obsahovat i operátora, který bude vyhodnocovat jeho chování. Zatím to ale nevypadá, že by se měla dohoda nějak dále rozšiřovat a zahrnovat v budoucnu i další projekty.
 
Otázkou tak je, zda je software společnosti Apple opravdu natolik vyspělý, aby mohl být licencován jiným společnostem (automobilkám) nebo na tom není moc dobře a ostatní jej převálcují. Dosavadní informace prozatím nenapovídají, že by Apple měl být tím, kdo by měl být na tomto trhu lídrem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama