Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aplikace pro VPN zdarma? Nejspíš v ní má prsty Čína

20.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
Na serveru Top10VPN se podívali na VPN služby, které jsou na obchodech s aplikacemi zdarma. Zjistili, že s tou bezpečností to nemusí být zrovna nejlepší, velká část aplikací má totiž kořeny v Číně, což vzbuzuje obavy.
Většinou nic není zdarma a musí se za vše platit. To je obvykle i případ softwaru, který může být placen např. zobrazením reklamy nebo sdílením vašich dat. O to zajímavější je zjistit, jaký je vlastně obchodní model poskytovatelů VPN služeb zdarma. Vedle zavedených společností včetně českého AVG/Avastu a jiných je na trhu spousta dalších mobilních aplikací, které nabízí VPN služby bez poplatku a jejich původ je zastřen tajemstvím. Server Top10VPN se na ně podíval, aby zjistil, co jsou vlastně zač a zda u nich můžeme předpokládat opravdu vyšší bezpečnost nebo naopak nepříjemného špiónského společníka.
 
Secure VPN
 
Cílem VPN je totiž vybudovat zabezpečený tunel, který díky šifrování zabezpečuje veškerou komunikaci, a to i na nezabezpečených sítích, jako jsou např. Wi-Fi zdarma v restauracích nebo na letištích. Dalším ne už tak správným použitím je záměrné zkreslení polohy přístroje, který se pak může tvářit, že je v jiné zemi, než je tomu ve skutečnosti. Tímto se obchází geoblocking mnoha služeb. Otázkou ale je, zda vůbec můžeme poskytovateli VPN služby věřit, jaká data vlastně o nás schraňuje při použití jeho aplikace, případně co s nimi poté provádí.
 
V Top10VPN tak vzali prvních 20 VPN aplikací na Google Play Store a totéž množství na App Store, čímž vznikl seznam zhruba 30 aplikací (některé jsou dostupné pro obě platformy). Zjistilo se, že 59 % z nich má pozadí v Číně, což vzbuzuje obavy o bezpečnost. Přeci jen Čína je posedlá sledováním nejen vlastních obyvatel, ale také monitorováním a špehováním okolního světa. 86 % aplikací mělo nejasné nebo neakceptovatelné podmínky použití (sdílení dat s třetími stranami nebo přímo čínskou vládou, žádné podmínky, nic neříkající obecné texty,...).
 
V 55 % případů byly tyto podmínky zpracovány docela amatérsky (jednoduché prezentace na Wordpressu, textové soubory na cloudu,...) a 64 % aplikací vůbec nemělo žádnou webovou stránku. Více než polovina aplikací měla podporu linkovanou na osobní e-mail na nějaké službě jako Gmail nebo Yahoo (místo vlastní domény) a v 83 % případů na dotaz na podporu nikdo neodpověděl. Celý seznam aplikací, jejich sídel a kontaktů si můžete prohlédnout na top10vpn.com. Zde ještě připomeňme, že vyhledávání téhož u nás vyhodí o něco jiné výsledky (budou zde např. české služby).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama