www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Aplikace Facebook prošla odtučňovací kůrou. Přivítejte Facebook Lite

Aplikace Facebook prošla odtučňovací kůrou. Přivítejte Facebook Lite
, , aktualita
Vysoké nároky na výkon i objem stahovaných dat. To jsou hlavní problémy, se kterými se potýkají uživatelé oficiální aplikace Facebook pro Android. Naštěstí si toho vývojáři všimli a vydali „odlehčenou“ verzi aplikace, která se snaží tyto prohřešky napravit.
K oblíbeným
reklama
Pokud se řekne Facebook, představí si většina uživatelů Androidu těžkopádnou aplikaci, která je náročná na výkon, spotřebu baterie i datový limit. Problém je ještě větší pro uživatele z rozvojových zemí, kde jsou mnohem rozšířenější smartphony se základní výbavou, dalším problémem je pomalé internetové připojení. Právě na rozvojové země se vývojáři zaměřili při vytváření nové aplikace Facebook Lite.

První problém řeší „odlehčená“ verze aplikace už při instalaci. Řeč je o velikosti, která by měla činit méně než 1 MB (u aktuální verze je to konkrétně jen 252 KB), což je několikanásobně méně ve srovnání s běžnou aplikací Facebooku. Zmenšení velikosti instalačního souboru tedy jistě ocení majitelé telefonů, kteří se potýkají s velmi malou interní pamětí.

Facebook Lite je také mnohem méně náročný na výkon, což by se mělo projevit například rychlejším spouštěním aplikace, nižším zatížením procesoru a operační paměti nebo menší spotřebou energie. I tento krok bude výhodou především pro majitele hardwarově slabších smartphonů, o trochu více volné RAM či o pár minut delší výdrž baterie ovšem jistě přijde vhod i ostatním uživatelům Facebooku pro Android.

Kromě velikosti a výkonu se vývojáři zaměřili také na nižší spotřebu dat. V praxi by to mělo znamenat rychlejší načítání a pomaleji vyčerpaný datový limit (FUP). Aplikace byla totiž navržena pro pomalé 2G sítě a oblasti s problematickým přístupem k síti. Facebook Lite není po grafické stránce tak propracovaný jako běžná verze aplikace, menší jsou například také načítané obrázky.

„Odlehčení“ samozřejmě muselo ustoupit pár funkcí (např. správa stránek nebo ukládání odkazů na později), ty nejdůležitější ovšem zůstaly. Aplikace umožňuje sledovat obsah sdílený vašimi přáteli, sdílet vlastní statusy a fotky či získávat notifikace při okomentování vašich příspěvků někým z přátel. K dispozici je dokonce chat s přáteli (včetně skupinového chatu), tedy funkce, kterou už v běžné aplikaci Facebook nenajdeme, vývojáři se tak snaží uživatele donutit k instalaci Messengeru.

Facebook Lite už je možné zdarma stáhnout z Google Play Store, ovšem pouze z vybraných rozvojových zemí – Bangladéše, Jihoafrické republiky, Nepálu, Nigérie, Súdánu, Srí Lanky, Vietnamu a Zimbabwe. Pokud si ovšem chcete aplikaci vyzkoušet i na svém smartphonu, máte možnost si stáhnout tento APK soubor a nainstalovat jej. Facebook Lite je totiž plně funkční i v našich podmínkách.

Po krátkém vyzkoušení mohu potvrdit, že Facebook Lite je opravdu rychlejší než běžná aplikace této sociální sítě. Kromě majitelů low-endových smartphonů a uživatelů internetového balíčku s velmi nízkým FUP je možné aplikaci doporučit i těm, kteří Facebook v mobilu používají jen výjimečně, přitom jim příliš nepadlo do oka webové rozhraní a zároveň chtějí mít v jedné aplikaci i chat. „Závisláci“ na sociálních sítí by ovšem měli zůstat u původní aplikace Facebook, která přece jenom nabízí více možností a lepší uživatelský zážitek.

Zdroj: AndroidPolice.com
reklama
Nejnovější články
Elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord: driftovalo téměř 42,2 km Elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord: driftovalo téměř 42,2 km
I elektromobily mohou driftovat. A to dokonce tak dobře, že elektrické Porsche Taycan prolomilo rekord v délce driftu. Na speciální trati se povedlo dosáhnou smyku o délce téměř 42,2 kilometru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Závody inspirované Lamborghini Huracán STO míří na silnice Závody inspirované Lamborghini Huracán STO míří na silnice
Automobilka Lamborghini uvádí supersportovní Huracán STO (Super Trofeo Omolgato) na běžné silnice. Tento vůz je inspirován závodními vozy a nabídne kombinaci výkonnějšího motoru s pohonem zadních kol.
22.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Zdrogovaný řidič tak boural s Teslou Model 3, až baterky létaly vzduchem Zdrogovaný řidič tak boural s Teslou Model 3, až baterky létaly vzduchem
Kuriózní nehoda se stala ve státě Oregon. Řidič Tesly Model 3 se zdrogoval a usedl za volant, což mělo za následek vážnou nehodu. Série nárazů doslova roztrhala akumulátor vozu. Řidič ale odešel po svých.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Subaru BRZ přichází s 2,4litrovým atmosférickým boxerem Subaru BRZ přichází s 2,4litrovým atmosférickým boxerem
Subaru přichází s druhou generací svého kupé BRZ. Nyní přináší větší 2,4litrový motor, který má nadále atmosférické plnění a točí poměrně vysoko. Novinka má ještě nižší těžiště a skoro ani nepřibrala.
19.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Honda ukázala prototyp nového Civicu 11G Honda ukázala prototyp nového Civicu 11G
Pomalu se blíží už 11. generace vozu Honda Civic. Tento model spatřil poprvé světlo téměř před 50 lety a nyní nám automobilka Honda ukázala prototyp nové generace. Ta se v USA bude prodávat jako modelový ročník 2022.
18.11.2020, aktualita, Milan Šurkala