www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Aplikace Facebook prošla odtučňovací kůrou. Přivítejte Facebook Lite

Aplikace Facebook prošla odtučňovací kůrou. Přivítejte Facebook Lite
, , aktualita
Vysoké nároky na výkon i objem stahovaných dat. To jsou hlavní problémy, se kterými se potýkají uživatelé oficiální aplikace Facebook pro Android. Naštěstí si toho vývojáři všimli a vydali „odlehčenou“ verzi aplikace, která se snaží tyto prohřešky napravit.
K oblíbeným
reklama
Pokud se řekne Facebook, představí si většina uživatelů Androidu těžkopádnou aplikaci, která je náročná na výkon, spotřebu baterie i datový limit. Problém je ještě větší pro uživatele z rozvojových zemí, kde jsou mnohem rozšířenější smartphony se základní výbavou, dalším problémem je pomalé internetové připojení. Právě na rozvojové země se vývojáři zaměřili při vytváření nové aplikace Facebook Lite.

První problém řeší „odlehčená“ verze aplikace už při instalaci. Řeč je o velikosti, která by měla činit méně než 1 MB (u aktuální verze je to konkrétně jen 252 KB), což je několikanásobně méně ve srovnání s běžnou aplikací Facebooku. Zmenšení velikosti instalačního souboru tedy jistě ocení majitelé telefonů, kteří se potýkají s velmi malou interní pamětí.

Facebook Lite je také mnohem méně náročný na výkon, což by se mělo projevit například rychlejším spouštěním aplikace, nižším zatížením procesoru a operační paměti nebo menší spotřebou energie. I tento krok bude výhodou především pro majitele hardwarově slabších smartphonů, o trochu více volné RAM či o pár minut delší výdrž baterie ovšem jistě přijde vhod i ostatním uživatelům Facebooku pro Android.

Kromě velikosti a výkonu se vývojáři zaměřili také na nižší spotřebu dat. V praxi by to mělo znamenat rychlejší načítání a pomaleji vyčerpaný datový limit (FUP). Aplikace byla totiž navržena pro pomalé 2G sítě a oblasti s problematickým přístupem k síti. Facebook Lite není po grafické stránce tak propracovaný jako běžná verze aplikace, menší jsou například také načítané obrázky.

„Odlehčení“ samozřejmě muselo ustoupit pár funkcí (např. správa stránek nebo ukládání odkazů na později), ty nejdůležitější ovšem zůstaly. Aplikace umožňuje sledovat obsah sdílený vašimi přáteli, sdílet vlastní statusy a fotky či získávat notifikace při okomentování vašich příspěvků někým z přátel. K dispozici je dokonce chat s přáteli (včetně skupinového chatu), tedy funkce, kterou už v běžné aplikaci Facebook nenajdeme, vývojáři se tak snaží uživatele donutit k instalaci Messengeru.

Facebook Lite už je možné zdarma stáhnout z Google Play Store, ovšem pouze z vybraných rozvojových zemí – Bangladéše, Jihoafrické republiky, Nepálu, Nigérie, Súdánu, Srí Lanky, Vietnamu a Zimbabwe. Pokud si ovšem chcete aplikaci vyzkoušet i na svém smartphonu, máte možnost si stáhnout tento APK soubor a nainstalovat jej. Facebook Lite je totiž plně funkční i v našich podmínkách.

Po krátkém vyzkoušení mohu potvrdit, že Facebook Lite je opravdu rychlejší než běžná aplikace této sociální sítě. Kromě majitelů low-endových smartphonů a uživatelů internetového balíčku s velmi nízkým FUP je možné aplikaci doporučit i těm, kteří Facebook v mobilu používají jen výjimečně, přitom jim příliš nepadlo do oka webové rozhraní a zároveň chtějí mít v jedné aplikaci i chat. „Závisláci“ na sociálních sítí by ovšem měli zůstat u původní aplikace Facebook, která přece jenom nabízí více možností a lepší uživatelský zážitek.

Zdroj: AndroidPolice.com
reklama
Nejnovější články
DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů DxOMark bude nově testovat i výdrž akumulátorů u smartphonů
DxOMark známe především v oblasti vyhodnocování kvality snímačů digitálních fotoaparátů i telefonů. Nyní se ale dostalo na další kategorii, a tou jsou akumulátory smartphonů. Nově budeme mít bodové hodnocení nejen výdrže.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class Mercedes-Benz EQT: elektrický předobraz nové T-Class
Automobilka Mercedes-Benz představila koncept elektrického vanu EQT. Ten má být jakýmsi předobrazem nové T-Class, kompaktnější varianty k oblíbené V-Class. Pojmout má až sedm pasažérů a nabídnout jim luxusní svezení.
11.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jen 13 % uživatelů iOS 14.5 povolilo sledování aplikacemi Jen 13 % uživatelů iOS 14.5 povolilo sledování aplikacemi
Společnost Flurry Analytics se podívala na množství uživatelů, kteří povolili sledování aplikacemi v poslední verzi operačního systému Apple iOS 14.5. A není jich mnoho, celosvětově jde o 13 % lidí.
10.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Přichází nová generace Škody Fabia, dostane i čtyřválec 1.5 TSI Přichází nová generace Škody Fabia, dostane i čtyřválec 1.5 TSI
Dnes byla představena 4. generace automobilu Škoda Fabia. Nabídne větší vnitřní rozměry, na svou třídu velmi objemný zavazadlový prostor, excelentní aerodynamiku a tentokrát se dostane i na čtyřválcové TSI s objemem 1,5 litru.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elektromobily NIO přichází do Evropy, jako první bude Norsko Elektromobily NIO přichází do Evropy, jako první bude Norsko
Čínská automobilka NIO vyrábí elektromobily a v tomto roce poprvé zamíří mimo Čínu. První takovou zemí bude Norsko, kde jsou elektromobily prodejně velmi úspěšné. Je však nutno přiznat, že za to mohou daňové úlevy.
30.4.2021, aktualita, Milan Šurkala