Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android zvyšuje podíl na celosvětovém trhu, iOS ztrácí

5.10.2015, Jan Pánek, aktualita
Vývoj podílu všech operačních systémů na mobilních telefonech se vyvíjí jen pozvolna, nicméně poslední měsíc přinesl zajímavé trendy, které předcházely vypuštění nových iPhonů 6S a 6S Plus na globální trh.
Zjišťování podílu všech operačních systémů na mobilních telefonech zajišťovala společnost NetMarketShare, která sbírala data celý předchozí měsíc, což je září. To byl převratný měsíc z toho hlediska, že 25. byla na trh vypuštěna první várka nových iPhonů.

I přes tuto informaci je trošku nečekané, že iOS ztrácí podíl na globálním trhu. Důvod je jednoduchý, jeho uživatelé většinou přecházejí ze starého (ideálně 2 roky starého) iPhonu na nový model přímo.

Podíl iOS se ze 40,82 % v srpnu snížil na 38,58 % v září. Pokud by se měl počet uživatelů Applu znova zvýšit, znamenalo by to, že jeho uživatelé přešli na měsíc nebo dva na Android, aby potom kupovali další telefon s iOS. Tato teorie se ale zdá nepravděpodobná.

Jako mnohem logičtější teorie se jeví ta, že se Android dostává i na nové rozvojové trhy jako Indie, kde drahý Apple nemá šanci prorazit, zatímco Android One je vítanou akcí.

Android totiž posiluje. Ze 47,45 % na začátku roku přes 52,14 % v srpnu se v září dostal na 53,54 %. To je poměrně zásadní zlepšení.

Zlepšení Androidu je i na úkor Windows (ať už v jakékoliv verzi), i když se zdá, že Windows už níže spadnout nemohou a asi ani nespadnou, protože se očekává představení nových Lumií s tímto operačním systémem. Momentálně si Windows drží podíl 2,48 %.

Když sečteme všechny podíly platform, vychází nám 94,6 %. 5,4 % tedy připadají na další platformy pro chytré telefony.

Zdroj: PhoneArena
reklama