Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android v dubnu: Marshmallow je dvakrát silnější

6.4.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Známe nejnovější statistiky zaměřující se na podíl jednotlivých verzí Androidu. Jedinou verzí, která ve srovnání s březnem se posílila, byl Marshmallow, u všech starších verzí byl zaznamenán pokles.
Jako každý druhý týden v měsíci Google aktualizoval statistiky podílu jednotlivých verzí Androidu. V dubnu nedošlo k žádným výrazným změnám, na rozdíl od minulého měsíce, kdy se nejčastějším verzí stal Lollipop (při součtu verzí 5.0 a 5.1) a z trůnu sesadil KitKat (4.4). „Lízátkový“ Android už ovšem začíná pomalu ztrácet dech a k převzetí žezla se velmi pomalu připravuje verze 6.0 Marshmallow.

Právě Marshmallow jako jediný posílil ve srovnání s březnovou statistikou – konkrétně svůj podíl zdvojnásobil z 2,3 na 4,6 %. Polepšila si sice také verze 5.1 Lollipop, a to z 19,2 na 19,4 %, ovšem starší 5.0 Lollipop naopak klesnul, místo 16,9 teď běží jen na 16,4 % zařízení. Pokles zaznamenaly i starší Androidy, nejcitelněji se to projevilo u 4.4 KitKat, který teď najdeme na 33,4 % zařízení.

Podíl Jelly Beanu a ještě starších verzí pochopitelně klesá s tím, jak se uživatelé zbavují starších smartphonů a tabletů. U KitKatu a Lollipop bude zase hlavním důvodem nákup nových modelů, které už většinou běží na aktuálních verzích Androidu, případně také softwarové updaty vydávané výrobci zařízení. Ve statistice jsou zahrnuta pouze aktivní zařízení, zdrojem dat jsou totiž služby Google Play. Čísla pro duben 2016 byla naměřena v rámci týdenního období, které skončilo 4. dubna. Ve statistice jsou zahrnuty pouze verze Androidu s alespoň 0,1% podílem.

Zdroj: Developer.android.com
reklama