Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android se začne ptát uživatelů, jaký chtějí prohlížeč

23.3.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Google se pod tlakem EU rozhodl k dalšímu kroku, kterým by měl zabránit monopolnímu chování. Brzy se začne ptát nových i stávajících uživatelů Androidu, jaký internetový prohlížeče a vyhledávač chtějí ve svém telefonu používat.
Evropská unie má Google dlouhodobě v hledáčku, a to především kvůli údajnému monopolnímu chování, kterým americký gigant znevýhodňuje konkurenci. V minulosti bylo společnosti uděleno několik pokut, ta nejvyšší udělená vloni dosáhla částky 5 miliard dolarů. Google se tedy snaží podniknout kroky, aby uspokojil žádosti EU a zabránil dalším problémům. V minulosti provedl úpravy ve službách Nákupy Google a AdSense pro vyhledávání, změnil dokonce také podmínky licencí, pod kterými poskytuje výrobcům zařízení svůj operační systém Android. Vytvořil proto samostatné licence pro Play Store, Chrome a Google Search, za které musejí výrobci zaplatit.
 
 
Svým posledním krokem se chce Google ujistit, že uživatelé vědí o možnostech instalace jiných internetových prohlížečů a vyhledávačů na svůj smartphone s Androidem. A to i přesto, že tato možnost je součástí Androidu odjakživa a většina uživatelů o ní nejspíš ví – v průměru je totiž na jeden smartphone nainstalujeme okolo 50 aplikací. Otázka na prohlížeč a vyhledávač by se měla v budoucnu zobrazit všem novým i stávajícím uživatelům Androidu v Evropě. Google ovšem neupřesnil, jakou bude mít formu. Neuvedl ani, zda nabídne konkrétní alternativy k Chromu a svému vyhledávači, nebo pouze odkaz např. do Obchodu Play. A případně, co bude kritériem k tomu, aby Google danou alternativu zahrnul do výběru.
 
K zobrazení dialogového okna pro výběr prohlížeče byl v minulosti donucen i Microsoft ve svém systému Windows.
 


reklama