www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Android Q si brousí zuby. Známe první novinky

Android Q si brousí zuby. Známe první novinky
, , aktualita
Přibližně za měsíc by mohl být oznámen nový Android Q, ale o prvních nových funkcích a vylepšeních víme už nyní. Těšit se můžeme třeba na tmavý režim dostupný napříč všemi aplikacemi nebo obdobu Face ID.
K oblíbeným
reklama
Zatímco mnoho smartphonů stále ještě čeká na Android 9.0 Pie, vývojáři už v tichosti pracují na další verzi. Ta by měla nést název začínající na písmeno Q a číselné označení 10.0. Pokud Google dodrží zvyklosti z loňského roku, k oficiálnímu vydání vývojářského sestavení by mohlo dojít už za měsíc, tedy začátkem března. Detaily o některých nových funkcích a vylepšeních ovšem unikly na internet už nyní. Jelikož je Android Q zatím jen v rané fázi vývoji, nejsou novinky zdaleka kompletní a celkem logicky tak v tuto chvíli převažují změny zaměřené na vývojáře spíše než na koncové uživatele.
 
 
Zatím nejzajímavější novinkou je snadno aktivovatelný tmavý režim, který by měl být v Androidu Q dostupný v celém systému i všech podporovaných aplikacích. V nastavení se ovšem ukrývá ještě přepínač, která umožní aktivovat tmavý režim i v aplikacích, které tuto možnost nenabízejí. Zatím tato volba nefunguje zcela dokonale, třeba v aplikaci Facebook nelze přečíst některé texty, ale do prvních zařízení nejspíš Android Q zamíří přibližně za půl roku, takže času k vylepšení zůstává dost.
 
 
Google dále zapracoval na oprávněních aplikací, konkrétně došlo k přepracování příslušné části Nastavení. Kromě toho, že lze vidět grafické znázornění, jak často aplikace využívá jednotlivá oprávnění, je možné u jednotlivých aplikací povolit oprávnění pouze v situacích, kdy je aplikace používána. Tím by mělo být možné zabránit tomu, aby aplikace na pozadí přistupovaly třeba k mikrofonu nebo údajům o poloze.
 
Na bezpečnost je nejspíš zaměřena i nová možnost v rychlém nastavení, která vypne všechny senzory a aktivuje režim letadla. Ve vývojářském nastavení také byla objevena volba, která naznačuje, že by součástí Androidu mohla být obdoba funkce Samsung DeX. To znamená, že by bylo možné z telefonu vytvořit počítač po připojení k monitoru. V tuto chvíli se ovšem funkci nepodařilo zprovoznit. 
 
Android Q by měl přinést nativní podporu pokročilejších technologií rozpoznání obličeje, tedy obdobu Face ID. Stále ovšem bude nutné, aby telefon byl vybaven potřebnými senzory. Nativně bude v systému dostupná také funkce nahrávání obrazovky, která dosud vyžadovala aplikaci třetí strany. Nová verze systému také bude připravena na technologie Wi-Fi WPA3 a 5G.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus ZenFone Live (L2): levný smartphone v nových barvách Asus ZenFone Live (L2): levný smartphone v nových barvách
Asus v tichosti představil nástupce loňského modelu ZenFone Live (L1), který přináší několik drobných vylepšení výbavy. A z hlediska designu si zákazníci mohou vybrat z nových dvoubarevných variant. Hlavní zbraní by ovšem měla zůstat cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei prozradil, pro které modely vydá EMUI 9.1 Huawei prozradil, pro které modely vydá EMUI 9.1
Huawei vydal dlouhý seznam smartphonů a tabletů, které na čínském trhu obdrží aktualizaci na EMUI 9.1, nejčerstvější verzi uživatelské nadstavby. V seznamu nalezneme také modely od dceřiné značky Honor.
20.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Redmi 6 ani Redmi 6A neobdrží aktualizaci na Android Pie Xiaomi Redmi 6 ani Redmi 6A neobdrží aktualizaci na Android Pie
Xiaomi nemá dobrou zprávu pro majitele dvou levných a velmi populárních smartphonů Redmi. Ani přes předchozí sliby totiž tyto modely nejspíš neobdrží aktualizaci na Android 9.0 Pie. Nasvědčují tomu informace na fóru MIUI.
20.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře