Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Android Q si brousí zuby. Známe první novinky

, , aktualita
Android Q si brousí zuby. Známe první novinky
Přibližně za měsíc by mohl být oznámen nový Android Q, ale o prvních nových funkcích a vylepšeních víme už nyní. Těšit se můžeme třeba na tmavý režim dostupný napříč všemi aplikacemi nebo obdobu Face ID.
Android Q si brousí zuby. Známe první novinky
Zatímco mnoho smartphonů stále ještě čeká na Android 9.0 Pie, vývojáři už v tichosti pracují na další verzi. Ta by měla nést název začínající na písmeno Q a číselné označení 10.0. Pokud Google dodrží zvyklosti z loňského roku, k oficiálnímu vydání vývojářského sestavení by mohlo dojít už za měsíc, tedy začátkem března. Detaily o některých nových funkcích a vylepšeních ovšem unikly na internet už nyní. Jelikož je Android Q zatím jen v rané fázi vývoji, nejsou novinky zdaleka kompletní a celkem logicky tak v tuto chvíli převažují změny zaměřené na vývojáře spíše než na koncové uživatele.
 
 
Zatím nejzajímavější novinkou je snadno aktivovatelný tmavý režim, který by měl být v Androidu Q dostupný v celém systému i všech podporovaných aplikacích. V nastavení se ovšem ukrývá ještě přepínač, která umožní aktivovat tmavý režim i v aplikacích, které tuto možnost nenabízejí. Zatím tato volba nefunguje zcela dokonale, třeba v aplikaci Facebook nelze přečíst některé texty, ale do prvních zařízení nejspíš Android Q zamíří přibližně za půl roku, takže času k vylepšení zůstává dost.
 
 
Google dále zapracoval na oprávněních aplikací, konkrétně došlo k přepracování příslušné části Nastavení. Kromě toho, že lze vidět grafické znázornění, jak často aplikace využívá jednotlivá oprávnění, je možné u jednotlivých aplikací povolit oprávnění pouze v situacích, kdy je aplikace používána. Tím by mělo být možné zabránit tomu, aby aplikace na pozadí přistupovaly třeba k mikrofonu nebo údajům o poloze.
 
Na bezpečnost je nejspíš zaměřena i nová možnost v rychlém nastavení, která vypne všechny senzory a aktivuje režim letadla. Ve vývojářském nastavení také byla objevena volba, která naznačuje, že by součástí Androidu mohla být obdoba funkce Samsung DeX. To znamená, že by bylo možné z telefonu vytvořit počítač po připojení k monitoru. V tuto chvíli se ovšem funkci nepodařilo zprovoznit. 
 
Android Q by měl přinést nativní podporu pokročilejších technologií rozpoznání obličeje, tedy obdobu Face ID. Stále ovšem bude nutné, aby telefon byl vybaven potřebnými senzory. Nativně bude v systému dostupná také funkce nahrávání obrazovky, která dosud vyžadovala aplikaci třetí strany. Nová verze systému také bude připravena na technologie Wi-Fi WPA3 a 5G.
 


reklama