Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android Q si brousí zuby. Známe první novinky

6.2.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Přibližně za měsíc by mohl být oznámen nový Android Q, ale o prvních nových funkcích a vylepšeních víme už nyní. Těšit se můžeme třeba na tmavý režim dostupný napříč všemi aplikacemi nebo obdobu Face ID.
Zatímco mnoho smartphonů stále ještě čeká na Android 9.0 Pie, vývojáři už v tichosti pracují na další verzi. Ta by měla nést název začínající na písmeno Q a číselné označení 10.0. Pokud Google dodrží zvyklosti z loňského roku, k oficiálnímu vydání vývojářského sestavení by mohlo dojít už za měsíc, tedy začátkem března. Detaily o některých nových funkcích a vylepšeních ovšem unikly na internet už nyní. Jelikož je Android Q zatím jen v rané fázi vývoji, nejsou novinky zdaleka kompletní a celkem logicky tak v tuto chvíli převažují změny zaměřené na vývojáře spíše než na koncové uživatele.
 
 
Zatím nejzajímavější novinkou je snadno aktivovatelný tmavý režim, který by měl být v Androidu Q dostupný v celém systému i všech podporovaných aplikacích. V nastavení se ovšem ukrývá ještě přepínač, která umožní aktivovat tmavý režim i v aplikacích, které tuto možnost nenabízejí. Zatím tato volba nefunguje zcela dokonale, třeba v aplikaci Facebook nelze přečíst některé texty, ale do prvních zařízení nejspíš Android Q zamíří přibližně za půl roku, takže času k vylepšení zůstává dost.
 
 
Google dále zapracoval na oprávněních aplikací, konkrétně došlo k přepracování příslušné části Nastavení. Kromě toho, že lze vidět grafické znázornění, jak často aplikace využívá jednotlivá oprávnění, je možné u jednotlivých aplikací povolit oprávnění pouze v situacích, kdy je aplikace používána. Tím by mělo být možné zabránit tomu, aby aplikace na pozadí přistupovaly třeba k mikrofonu nebo údajům o poloze.
 
Na bezpečnost je nejspíš zaměřena i nová možnost v rychlém nastavení, která vypne všechny senzory a aktivuje režim letadla. Ve vývojářském nastavení také byla objevena volba, která naznačuje, že by součástí Androidu mohla být obdoba funkce Samsung DeX. To znamená, že by bylo možné z telefonu vytvořit počítač po připojení k monitoru. V tuto chvíli se ovšem funkci nepodařilo zprovoznit. 
 
Android Q by měl přinést nativní podporu pokročilejších technologií rozpoznání obličeje, tedy obdobu Face ID. Stále ovšem bude nutné, aby telefon byl vybaven potřebnými senzory. Nativně bude v systému dostupná také funkce nahrávání obrazovky, která dosud vyžadovala aplikaci třetí strany. Nová verze systému také bude připravena na technologie Wi-Fi WPA3 a 5G.
 


reklama