www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Android Q si brousí zuby. Známe první novinky

Android Q si brousí zuby. Známe první novinky
, , aktualita
Přibližně za měsíc by mohl být oznámen nový Android Q, ale o prvních nových funkcích a vylepšeních víme už nyní. Těšit se můžeme třeba na tmavý režim dostupný napříč všemi aplikacemi nebo obdobu Face ID.
reklama
Zatímco mnoho smartphonů stále ještě čeká na Android 9.0 Pie, vývojáři už v tichosti pracují na další verzi. Ta by měla nést název začínající na písmeno Q a číselné označení 10.0. Pokud Google dodrží zvyklosti z loňského roku, k oficiálnímu vydání vývojářského sestavení by mohlo dojít už za měsíc, tedy začátkem března. Detaily o některých nových funkcích a vylepšeních ovšem unikly na internet už nyní. Jelikož je Android Q zatím jen v rané fázi vývoji, nejsou novinky zdaleka kompletní a celkem logicky tak v tuto chvíli převažují změny zaměřené na vývojáře spíše než na koncové uživatele.
 
 
Zatím nejzajímavější novinkou je snadno aktivovatelný tmavý režim, který by měl být v Androidu Q dostupný v celém systému i všech podporovaných aplikacích. V nastavení se ovšem ukrývá ještě přepínač, která umožní aktivovat tmavý režim i v aplikacích, které tuto možnost nenabízejí. Zatím tato volba nefunguje zcela dokonale, třeba v aplikaci Facebook nelze přečíst některé texty, ale do prvních zařízení nejspíš Android Q zamíří přibližně za půl roku, takže času k vylepšení zůstává dost.
 
 
Google dále zapracoval na oprávněních aplikací, konkrétně došlo k přepracování příslušné části Nastavení. Kromě toho, že lze vidět grafické znázornění, jak často aplikace využívá jednotlivá oprávnění, je možné u jednotlivých aplikací povolit oprávnění pouze v situacích, kdy je aplikace používána. Tím by mělo být možné zabránit tomu, aby aplikace na pozadí přistupovaly třeba k mikrofonu nebo údajům o poloze.
 
Na bezpečnost je nejspíš zaměřena i nová možnost v rychlém nastavení, která vypne všechny senzory a aktivuje režim letadla. Ve vývojářském nastavení také byla objevena volba, která naznačuje, že by součástí Androidu mohla být obdoba funkce Samsung DeX. To znamená, že by bylo možné z telefonu vytvořit počítač po připojení k monitoru. V tuto chvíli se ovšem funkci nepodařilo zprovoznit. 
 
Android Q by měl přinést nativní podporu pokročilejších technologií rozpoznání obličeje, tedy obdobu Face ID. Stále ovšem bude nutné, aby telefon byl vybaven potřebnými senzory. Nativně bude v systému dostupná také funkce nahrávání obrazovky, která dosud vyžadovala aplikaci třetí strany. Nová verze systému také bude připravena na technologie Wi-Fi WPA3 a 5G.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik