www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Android Pay v ČR: vše, co potřebujete vědět

Android Pay v ČR: vše, co potřebujete vědět
, , aktualita
Google dnes spustil své mobilní platby Android Pay v České republice. Co potřebujete k využívání služby? Jaké obchody a banky se zapojily? Přinášíme vám stručný přehled nejdůležitějších informací.
reklama
Android Pay není žádnou novinkou, k rozšiřování této služby však zatím dochází jen velmi pomalu. Právě dnes se dočkala také Česká republika jako jedna z mála evropských zemí. Pokud chcete vyzkoušet jednoduché, rychlé a relativně bezpečné platby v obchodech pomocí mobilního telefonu, musíte mít podporovaný model smartphonu a být klientem některé ze zapojených bankovních institucí. Pokud však splníte tyto podmínky, není aktivace vůbec složitá. Rozhodli jsme se vám nabídnout ty nejpodstatnější informace o Android Pay v přehledné formě. Své zkušenosti nebo dotazy můžete samozřejmě směřovat do komentářů pod článkem.


Android Pay: otázky a odpovědi


Jaký smartphone potřebuji k využívání Android Pay?
Android Pay je kompatibilní se smartphony, které mají minimálně Android 4.4 a jsou vybaveny bezdrátovou technologií NFC. Pokud na zařízení využíváte root nebo máte odemknutý bootloader, nebudou vám platby z bezpečnostních důvodů fungovat.

Jaké bankovní instituce se zapojily? A jaké typy karet jsou podporovány?
Z českých bank podporují Android Pay v tuto chvíli tři instituce: J&T Banka, mBank a Moneta. Další se však budou v blízké době připojovat, zanedlouho se tak na mobilní platby od Googlu mohou těšit třeba také klienti Komerční banky (KB). Pro využívání Android Pay je nutné vlastnit debetní či platební kartu od některé z výše uvedených bank, nezáleží přitom, zda se jedná o platební kartu Visa nebo Mastercard.

Funguje Android Pay také s věrnostními kartami?
Pokud máte peněženku plnou různých kartiček, udělá vám Android Pay radost. Do mobilního telefonu lze díky této aplikaci uložit také různé věrnostní karty, u pokladny potom stačí tuto virtuální kartu načíst a můžete sbírat body nebo čerpat jiné výhody tak, jak jste zvyklí.

Jak lze Android Pay aktivovat?
Nejprve si z Google Play Store zdarma stáhněte aplikaci Android Pay, která má uživatelské rozhraní kompletně v českém jazyce, což výrazně usnadňuje její používání. Po prvním spuštění je nutné přidat do služby platební kartu, to znamená zadat její číslo, platnost a kód CVC (pokud už platíte kartou např. v Google Play Store, budete mít práci o něco usnadněnou) spolu s některými údaji o držiteli. Dále je nutné ověřit vaší kartu u banky, což lze provést různými způsoby v závislosti na konkrétní instituci, např. přes oficiální aplikaci mobilního bankovnictví nebo zavoláním na zákaznickou linku.

V jakých obchodech je možné platit s Android Pay?
Google na svých stránkách uvádí, že partnery na českém trhu jsou Ahold (Albert), Billa, H&M, Lidl, McDonald's nebo Regiojet. To je ovšem pouze pár příkladů, Android Pay lze totiž používat všude tam, kde jsou podporovány bezkontaktní platby. A jelikož je Česká republika v tomto ohledu docela rozvinutá, neměl by být problém najít obchod, kde přijímají tento typ plateb. Stačí hledat prodejny, které jsou označeny logem bezkontaktních plateb, případně logem Android Pay. Se službou lze platit také kdekoliv v zahraničí, kde fungují bezkontaktní platby.

Jak probíhá platba přes Android Pay?
Jakmile vás prodavač či prodavačka vyzve k zaplacení, stačí přiložit telefon (s aktivovaným NFC) k platebnímu terminálu, stejně jako jste zvyklí při používání bezkontaktní karty. Není nutné spouštět žádnou aplikaci, stačí jen telefon probudit, tj. zapnout displej. Pokud platíte částku nad 500 Kč, je navíc nutné telefon odemknout pomocí kódu PIN, hesla, gesta nebo otisku prstu (podle toho, jaký způsob zabezpečení používáte).


Je placení přes Android Pay bezpečné?
Můžeme říct, že Android Pay je v mnoha ohledech bezpečnější než běžné platby kartou. S obchodníkem jsou totiž sdíleny jen informace o virtuální kartě, nikoliv té skutečné. Veškerá data jsou navíc chráněna pomocí tokenizace. U plateb nad 500 Kč je navíc uživatel chráněn pomocí hesla, otisku prstu apod. V případě ztráty či odcizení smartphonu jej lze pomocí služby Najdi moje zařízení vzdáleně zablokovat nebo smazat všechna data.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 diskvalifikována z 2. místa za neschválené "palivo" Tesla Model 3 diskvalifikována z 2. místa za neschválené "palivo"
Cameron Rogers dokázal na nedávném závodu Global Time Attack Super Lap získat s Teslou Model 3 výborné 2. místo. Z vítězného pódia jej ale posléze vyhodili, neboť použil neschválené palivo, elektřinu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Honor 10 Lite odhaluje svůj vzhled i první parametry Honor 10 Lite odhaluje svůj vzhled i první parametry
Honor 10 Lite by sice měl být oficiálně představen až příští týden, ale to nejdůležitější o tomto smartphonu jsme se dozvěděli už dnes. Půjde o cenově dostupný model se skleněným tělem v oblíbených gradientních barvách.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Jaké smartphony podporují rychlé nabíjení Quick Charge 4.0/4+? Jaké smartphony podporují rychlé nabíjení Quick Charge 4.0/4+?
Smartphonů, které můžete bleskurychle nabíjet prostřednictvím technologie Quick Charge 4.0 nebo 4+ od Qualcommu, na trhu pomalu přibývá. Podívejte se, zda se v seznamu nenachází i váš vyhlédnutý model. Průběžně doplňováno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Volkswagen umožní odemknout auto pomocí Siri Volkswagen umožní odemknout auto pomocí Siri
Volkswagen rozšířil svou službu Car-Net o podporou asistentky Apple Siri. K ovládání některých funkcí, jako je odemknutí vozidla nebo zjištění stavu paliva, tedy budou stačit hlasové povely. Zatím novinka funguje pouze v USA.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Black Friday 2018: kde ušetříte za nový smartphone? Black Friday 2018: kde ušetříte za nový smartphone?
Slevové akce v rámci Black Friday jsou často jen trikem na zákazníky, ale někdy se dá při nákupu ušetřit slušná suma. Podívali jsme se do nabídek největších českých e-shopů a vybrali pro vás atraktivní slevy na mobilní telefony.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik