www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Android Pay v ČR: vše, co potřebujete vědět

Android Pay v ČR: vše, co potřebujete vědět
, , aktualita
Google dnes spustil své mobilní platby Android Pay v České republice. Co potřebujete k využívání služby? Jaké obchody a banky se zapojily? Přinášíme vám stručný přehled nejdůležitějších informací.
reklama
Android Pay není žádnou novinkou, k rozšiřování této služby však zatím dochází jen velmi pomalu. Právě dnes se dočkala také Česká republika jako jedna z mála evropských zemí. Pokud chcete vyzkoušet jednoduché, rychlé a relativně bezpečné platby v obchodech pomocí mobilního telefonu, musíte mít podporovaný model smartphonu a být klientem některé ze zapojených bankovních institucí. Pokud však splníte tyto podmínky, není aktivace vůbec složitá. Rozhodli jsme se vám nabídnout ty nejpodstatnější informace o Android Pay v přehledné formě. Své zkušenosti nebo dotazy můžete samozřejmě směřovat do komentářů pod článkem.


Android Pay: otázky a odpovědi


Jaký smartphone potřebuji k využívání Android Pay?
Android Pay je kompatibilní se smartphony, které mají minimálně Android 4.4 a jsou vybaveny bezdrátovou technologií NFC. Pokud na zařízení využíváte root nebo máte odemknutý bootloader, nebudou vám platby z bezpečnostních důvodů fungovat.

Jaké bankovní instituce se zapojily? A jaké typy karet jsou podporovány?
Z českých bank podporují Android Pay v tuto chvíli tři instituce: J&T Banka, mBank a Moneta. Další se však budou v blízké době připojovat, zanedlouho se tak na mobilní platby od Googlu mohou těšit třeba také klienti Komerční banky (KB). Pro využívání Android Pay je nutné vlastnit debetní či platební kartu od některé z výše uvedených bank, nezáleží přitom, zda se jedná o platební kartu Visa nebo Mastercard.

Funguje Android Pay také s věrnostními kartami?
Pokud máte peněženku plnou různých kartiček, udělá vám Android Pay radost. Do mobilního telefonu lze díky této aplikaci uložit také různé věrnostní karty, u pokladny potom stačí tuto virtuální kartu načíst a můžete sbírat body nebo čerpat jiné výhody tak, jak jste zvyklí.

Jak lze Android Pay aktivovat?
Nejprve si z Google Play Store zdarma stáhněte aplikaci Android Pay, která má uživatelské rozhraní kompletně v českém jazyce, což výrazně usnadňuje její používání. Po prvním spuštění je nutné přidat do služby platební kartu, to znamená zadat její číslo, platnost a kód CVC (pokud už platíte kartou např. v Google Play Store, budete mít práci o něco usnadněnou) spolu s některými údaji o držiteli. Dále je nutné ověřit vaší kartu u banky, což lze provést různými způsoby v závislosti na konkrétní instituci, např. přes oficiální aplikaci mobilního bankovnictví nebo zavoláním na zákaznickou linku.

V jakých obchodech je možné platit s Android Pay?
Google na svých stránkách uvádí, že partnery na českém trhu jsou Ahold (Albert), Billa, H&M, Lidl, McDonald's nebo Regiojet. To je ovšem pouze pár příkladů, Android Pay lze totiž používat všude tam, kde jsou podporovány bezkontaktní platby. A jelikož je Česká republika v tomto ohledu docela rozvinutá, neměl by být problém najít obchod, kde přijímají tento typ plateb. Stačí hledat prodejny, které jsou označeny logem bezkontaktních plateb, případně logem Android Pay. Se službou lze platit také kdekoliv v zahraničí, kde fungují bezkontaktní platby.

Jak probíhá platba přes Android Pay?
Jakmile vás prodavač či prodavačka vyzve k zaplacení, stačí přiložit telefon (s aktivovaným NFC) k platebnímu terminálu, stejně jako jste zvyklí při používání bezkontaktní karty. Není nutné spouštět žádnou aplikaci, stačí jen telefon probudit, tj. zapnout displej. Pokud platíte částku nad 500 Kč, je navíc nutné telefon odemknout pomocí kódu PIN, hesla, gesta nebo otisku prstu (podle toho, jaký způsob zabezpečení používáte).


Je placení přes Android Pay bezpečné?
Můžeme říct, že Android Pay je v mnoha ohledech bezpečnější než běžné platby kartou. S obchodníkem jsou totiž sdíleny jen informace o virtuální kartě, nikoliv té skutečné. Veškerá data jsou navíc chráněna pomocí tokenizace. U plateb nad 500 Kč je navíc uživatel chráněn pomocí hesla, otisku prstu apod. V případě ztráty či odcizení smartphonu jej lze pomocí služby Najdi moje zařízení vzdáleně zablokovat nebo smazat všechna data.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung představil 5G Exynos Modem 5100 Samsung představil 5G Exynos Modem 5100
Samsung je vedle Intelu, Qualcommu a dalších jednou ze společností, která chce prorazit na trhu 5G modemů. Výsledkem je tak nový Exynos Modem 5100, který má být prvním, jenž splňuje všechny 3GPP Rel.15 standardy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Coach bude novým AI asistentem pro fitness Google Coach bude novým AI asistentem pro fitness
Zákulisní informace naznačují, že společnost Google chystá nového asistenta pro cvičení a živý zdravotní styl obecně. Aplikace se patrně bude jmenovat Google Coach a pomůže i se návrhy na vyváženou stravu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cenu EISA 2018-2019 získal Huawei P20 Pro, Honor 10 i Nokia 7 Plus Cenu EISA 2018-2019 získal Huawei P20 Pro, Honor 10 i Nokia 7 Plus
Prestižní odborná ocenění EISA Awards pro letošní rok našly své majitele. Spokojen může být Huawei, který uspěl hned ve dvou kategoriích a s prázdnou neodešla ani Nokia. Naopak odborné recenzenty letos neoslovil Samsung.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Android Pie Go Edition pro levné smartphony přijde na podzim Android Pie Go Edition pro levné smartphony přijde na podzim
Google představil speciální verzi Androidu 9 Pie, která je určena pro nejlevnější smartphony na trhu. Go Edition zabírá méně prostoru v úložišti, rychleji se spouští a chrání uživatele díky vylepšenému zabezpečení.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
V Glasgow vyvinuli flow-baterie pro EV uvolňující elektřinu nebo vodík V Glasgow vyvinuli flow-baterie pro EV uvolňující elektřinu nebo vodík
Vylepšila se další technologie baterií, která by měla změnit svět elektromobilů, byť nejde zas až o takovou novinku. Flow-baterie vyvinuté na Univerzitě v Glasgow by měly dle potřeby poskytnout elektřinu nebo vodík.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře