www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Android Pay v ČR: vše, co potřebujete vědět

Android Pay v ČR: vše, co potřebujete vědět
, , aktualita
Google dnes spustil své mobilní platby Android Pay v České republice. Co potřebujete k využívání služby? Jaké obchody a banky se zapojily? Přinášíme vám stručný přehled nejdůležitějších informací.reklama
Android Pay není žádnou novinkou, k rozšiřování této služby však zatím dochází jen velmi pomalu. Právě dnes se dočkala také Česká republika jako jedna z mála evropských zemí. Pokud chcete vyzkoušet jednoduché, rychlé a relativně bezpečné platby v obchodech pomocí mobilního telefonu, musíte mít podporovaný model smartphonu a být klientem některé ze zapojených bankovních institucí. Pokud však splníte tyto podmínky, není aktivace vůbec složitá. Rozhodli jsme se vám nabídnout ty nejpodstatnější informace o Android Pay v přehledné formě. Své zkušenosti nebo dotazy můžete samozřejmě směřovat do komentářů pod článkem.


Android Pay: otázky a odpovědi


Jaký smartphone potřebuji k využívání Android Pay?
Android Pay je kompatibilní se smartphony, které mají minimálně Android 4.4 a jsou vybaveny bezdrátovou technologií NFC. Pokud na zařízení využíváte root nebo máte odemknutý bootloader, nebudou vám platby z bezpečnostních důvodů fungovat.

Jaké bankovní instituce se zapojily? A jaké typy karet jsou podporovány?
Z českých bank podporují Android Pay v tuto chvíli tři instituce: J&T Banka, mBank a Moneta. Další se však budou v blízké době připojovat, zanedlouho se tak na mobilní platby od Googlu mohou těšit třeba také klienti Komerční banky (KB). Pro využívání Android Pay je nutné vlastnit debetní či platební kartu od některé z výše uvedených bank, nezáleží přitom, zda se jedná o platební kartu Visa nebo Mastercard.

Funguje Android Pay také s věrnostními kartami?
Pokud máte peněženku plnou různých kartiček, udělá vám Android Pay radost. Do mobilního telefonu lze díky této aplikaci uložit také různé věrnostní karty, u pokladny potom stačí tuto virtuální kartu načíst a můžete sbírat body nebo čerpat jiné výhody tak, jak jste zvyklí.

Jak lze Android Pay aktivovat?
Nejprve si z Google Play Store zdarma stáhněte aplikaci Android Pay, která má uživatelské rozhraní kompletně v českém jazyce, což výrazně usnadňuje její používání. Po prvním spuštění je nutné přidat do služby platební kartu, to znamená zadat její číslo, platnost a kód CVC (pokud už platíte kartou např. v Google Play Store, budete mít práci o něco usnadněnou) spolu s některými údaji o držiteli. Dále je nutné ověřit vaší kartu u banky, což lze provést různými způsoby v závislosti na konkrétní instituci, např. přes oficiální aplikaci mobilního bankovnictví nebo zavoláním na zákaznickou linku.

V jakých obchodech je možné platit s Android Pay?
Google na svých stránkách uvádí, že partnery na českém trhu jsou Ahold (Albert), Billa, H&M, Lidl, McDonald's nebo Regiojet. To je ovšem pouze pár příkladů, Android Pay lze totiž používat všude tam, kde jsou podporovány bezkontaktní platby. A jelikož je Česká republika v tomto ohledu docela rozvinutá, neměl by být problém najít obchod, kde přijímají tento typ plateb. Stačí hledat prodejny, které jsou označeny logem bezkontaktních plateb, případně logem Android Pay. Se službou lze platit také kdekoliv v zahraničí, kde fungují bezkontaktní platby.

Jak probíhá platba přes Android Pay?
Jakmile vás prodavač či prodavačka vyzve k zaplacení, stačí přiložit telefon (s aktivovaným NFC) k platebnímu terminálu, stejně jako jste zvyklí při používání bezkontaktní karty. Není nutné spouštět žádnou aplikaci, stačí jen telefon probudit, tj. zapnout displej. Pokud platíte částku nad 500 Kč, je navíc nutné telefon odemknout pomocí kódu PIN, hesla, gesta nebo otisku prstu (podle toho, jaký způsob zabezpečení používáte).


Je placení přes Android Pay bezpečné?
Můžeme říct, že Android Pay je v mnoha ohledech bezpečnější než běžné platby kartou. S obchodníkem jsou totiž sdíleny jen informace o virtuální kartě, nikoliv té skutečné. Veškerá data jsou navíc chráněna pomocí tokenizace. U plateb nad 500 Kč je navíc uživatel chráněn pomocí hesla, otisku prstu apod. V případě ztráty či odcizení smartphonu jej lze pomocí služby Najdi moje zařízení vzdáleně zablokovat nebo smazat všechna data.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM Tesla a Apple mají nejhorší koncepci autopilotů, vede GM
Navigant srovnal technologie autonomních vozidel od 19 různých výrobců. Fanoušky společností Tesla a Apple jistě nepotěší, že řešení těchto dvou firem byla nejhorší. Naopak ti nejlepší předbíhají dobu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena? Samsung Galaxy A8 (2018) přicestoval na český trh. Jaká je cena?
Samsung přináší na český trh před měsícem představený model střední třídy Galaxy A8. Mezi jeho přednosti patří voděodolnost, displej 18,5:9 s tenkými rámečky a duální přední fotoaparát. Zrovna levný však smartphone není.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu Fuchsia OS: podívejte se, jak vypadá nový systém od Googlu
Už delší dobu se mluví o třetím operačním systému od Googlu s názvem Fuchsia. Dosud nebyl oficiálně oznámen ani není jasné jeho určení, redaktor webu Ars Technica však systém spustil na svém Pixelbooku a podělil se s námi o své dojmy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Záhadný odkaz dělá neplechu v iOS a macOS, na nápravě už Apple pracuje Záhadný odkaz dělá neplechu v iOS a macOS, na nápravě už Apple pracuje
Především aplikace Zprávy je postižena problémem způsobeným odkazem, který se nyní šíří mezi uživateli iPhonů a dalších zařízení od Applu. Není ani nutné odkaz otevírat, aby způsobil pád aplikace. Co na to Apple?
18.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
T-Mobile nabízí devět nových smartphonů po 1 Kč T-Mobile nabízí devět nových smartphonů po 1 Kč
Pokud si u T-Mobilu sjednáte nový tarif nebo prodloužíte stávající, můžete si vybrat některý z devíti smartphonů za korunu. Bonus se vztahuje třeba na Nokii 5, Huawei P9 Lite nebo odolný CAT S40.
18.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik