Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android P zvládne proměnit telefon v myš či klávesnici

7.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
První vývojářské preview Androidu P nejspíš vyjde už v polovině března. A jednou z očekávaných funkcí, která unikla na internet o něco dříve, je nativní podpora standardu Bluetooth HID. K čemu bude dobrá?
Android P, příští verze operačního systému od Googlu, nejspíš dorazí dříve, než většina z nás čekala. Evan Blass alias @Evleaks zveřejnil informaci, že k vydání prvního vývojářského preview by mělo dojít v polovině března. Toto sestavení bude určeno hlavně pro vývojáře a rozhodně nebude vhodné pro instalaci běžným uživatelem, ale konečně se oficiální cestou dozvíme alespoň část nových funkcí. Další podrobnosti nám potom jistě přidá květnová vývojářská konference Google i/O, ale finální Android P nejspíš vyjde nejdříve koncem léta. Některé pravděpodobné novinky v příští verzi systému byly objeveny procházením zdrojového kódu.
 
 
Naposledy tak odborníci přišli na to, že by Android P měl podporovat Bluetooth HID (Human Interface Device). Jedná se o jeden z profilů, který doplní například HFP (Hands-Free Profile) určený pro telefonní hovory, nebo A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) používaný ke streamování hudby. HID umožní využívat smartphone jako bezdrátovou klávesnici nebo myš k ovládání počítače nebo tabletu. Nedává vám smysl, k čemu by mohlo být užitečné používat telefon místo myši? Až na výjimky to opravdu moc smysl nedává, ale nesmíme zapomínat na chytré televizory, projektory a podobná zařízení. V takovém případě už může smartphone představovat velmi pohodlný a přesný způsob ovládání.
 
Profil Bluetooth HID v dosavadních verzích Androidu chyběl, ale toto omezení je možné obejít, pokud se jedná o telefon s tzv. rootem. V takovém případě je možné použít například aplikaci Bluetooth+, která do rozhraní Bluetooth přidá podporu HID a následně si stáhnout další aplikaci, která by už ze smartphonu zvládla udělat klávesnici či myš. Nativní podpora ovšem tuto funkci zpřístupní všem.
 
Připomeňme, že k dalším očekávaným funkcím v Androidu P patří podpora netypických displejů, především těch s výřezem ve stylu iPhonu X. Vyšší bezpečnost by mělo přinést blokování přístupu aplikací na pozadí k fotoaparátu či mikrofonu. Hovoří se rovněž o podrobnějším blokování telefonních hovorů, které by umožnilo mimo jiné zakázat všechna příchozí volání z neznámých či skrytých čísel. Android P by rovněž mohl přinést nativní podporu skeneru oční duhovky a překvapit by nás neměl ani přepracovaný Material Design.

 


reklama