Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Android 8.1 dorazil na evropské Xiaomi Mi A1

18.7.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Majitelé oblíbeného Xiaomi Mi A1 mohou v těchto dnech stahovat aktualizaci na Android 8.1 Oreo. V minulosti byl update pozastaven kvůli chybě způsobující smazání SMS zpráv, ale nyní už by vše mělo být v pořádku.
Xiaomi Mi A1 je jedním ze smartphonů, který spadá do programu Android One od Googlu. I to je jistě důvod, proč si jej někteří uživatelé pořídili s vidinou čistého operačního systému i kvalitních, rychlých a pravidelných aktualizací. Android One ovšem zdaleka není to samé jako Pixel, neboť updaty nezajišťuje Google, ale až samotní výrobci. V případě Xiaomi se ukázalo, že program nefunguje zcela ideálně. Třeba Android 8.1 Oreo, který byl vydán už koncem loňského roku, dostali majitelé Mi A1 až nyní. V těchto dnech aktualizace míří na telefony z evropských distribucí a dnes odpoledne se dočkal i kousek, který máme dostupný u nás v redakci.
 
 
Připomeňme, že distribuce Androidu 8.1 pro tento telefon začala už na přelomu června a července, ale byla velmi rychle zastavena. Téměř každému, kdo novou verzi nainstaloval, totiž zmizela historie SMS zpráv. Po pár týdnech by ovšem čínský výrobce měl tento problém odstranit, takže se nyní ztráty textovek bát nemusíte. A pokud jste stihli nainstalovat předchozí chybnou aktualizaci, měli byste nyní mít možnost stáhnout tuto opravnou.
 
Součástí aktualizace je Android 8.1 Oreo, který přináší především drobná vylepšení a úpravy. Změny postřehnete například v launcheru, kde došlo ke změně popisků ikonek. Kosmetické změny zaznamenala také vrchní vysouvací lišta s rychlým nastavením. Vzhledem k velikosti balíčku, který si musíte před instalací stáhnout (1,2 GB), však změn není příliš mnoho. Součástí je také červencový balíček bezpečnostních záplat od Googlu, dosud telefony disponovaly jen květnovým zabezpečením (s výjimkou nepovedené aktualizace začátkem měsíce, která obsahovala červnový balíček). I tentokrát chybí oficiální seznam změn, popisek před stažením aktualizace obsahuje jen tradiční větu o vylepšení stability a optimalizaci výkonu.
Během několikahodinového testování Androidu 8.1 Oreo pro Xiaomi Mi A1 jsem se nesetkal s žádným problémem, ale to nemusí znamenat, že je aktualizace zcela bez chyb. V diskuzích na zahraničních serverech jsem se například dočetl o stížnostech několika uživatelů kvůli rychleji se vybíjející baterii, ale to nemohu potvrdit. V každém případě už snad nehrozí žádný průšvih jako třeba smazání historie SMS zpráv. A teď už můžeme společně čekat na Android P, který snad na Mi A1 přijde letos na podzim.


reklama