Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Analýza: proč Snapdragon 820 v AnTuTu drtí Exynos 8890?

16.2.2016, Jan Pánek, aktualita
V oblíbeném benchmarku AnTuTu se objevily výsledky Samsungu Galaxy S7 s Exynosem 8890 i se Snapdragonem 820, přičemž je Snapdragon asi o 20 % výkonnější. Čím je tento markantní rozdíl způsoben?
V AnTuTu se objevil model SM-G930F, který díky předvídatelnému označení Samsungu můžeme považovat za nový Galaxy S7. Dále se objevil i model SM-G935A, což by zase sedělo na verzi edge. Oba tyto telefony mají stejné parametry až na jediný - tím je procesor. V prvním případě se jedná o Qualcomm Snapdragon 820, v druhém případě o Exynos 8990.

Z tohoto porovnání ale vychází jednoznačný vítěz a jednoznačný poražený. Exynos předvedl dobrý výkon, asi 105.000 bodů, ale Qualcomm jej překonal a získal více než 125.000 bodů. To je rozdíl téměř 20 %! Kde se tento zásadní rozdíl vzal?

Oba procesory jsme srovnali ve velkém srovnání těchto high-endových procesorů, ale ani jeden z nich nevyšel vítězně. Nicméně už tehdy jsem srovnával výsledky z AnTuTu a telefon značky LeTV se Snapdragonem získal přes 130.000 bodů. Exynos 8890 byl složitější oříšek, protože byl otestován na starší verzi AnTuTu, která byla jinak bodovaná, ale po vynásobení koeficientem jsem se dostal na výsledek přes 100.000 bodů.





Tehdy mě to jen zaujalo, ale bylo předčasné dělat závěry. Nyní zbývá do představení Galaxy S7 asi týden, takže by testování mělo být ve své poslední fázi, tudíž bychom mohli očekávat reprezentativní výsledky. Je tu tedy velmi malá šance, že se jedná o nefinální produkt (i když má stejné parametry jako finální se SD 820).

Pravděpodobnější je ale jiná verze. Podle AnTuTu mají procesorová jádra zhruba stejný výkon. To může být pro někoho překvapivé, když má Exynos 8890 osm jader a SD 820 jen 4 jádra. Oba výrobci vsadili na jádra vlastního designu - v případě Samsungu Exynosu Mongoose, v případě Qualcommu Kryo. U Samsungu je ale doplnili ještě čtveřicí jader Cortex-A53, která sníží celkovou spotřebu, což může být stále výhoda oproti SD 820.

Nicméně výkonově jsou na tom stejně. Navíc oba procesory jsou vyrobeny na zcela totožné výrobní technologii. Kde je tedy ten zádrhel, proč získal Exynos nižší skóre? Je jím grafický čip. Qualcomm sází na vlastní řešení Adreno 530, kdežto Samsung kupuje GPU Mali od ARMu. V tomto případě se jedná o Mali-T880MP12.




Mali-T880 (Zdroj: ARM)


A právě pouze rozdíl mezi těmito grafickými procesory dělá rozdíl ve výkonu čipsetů. Obecně se nedá říct, že by Mali byly špatné GPU, ale platí tu dvě pravidla - ARM dělá designy výpočetních a grafických jader, pokud si je ale někdo licencuje a následně upraví, mají lepší výkon. To je třeba příklad jader Mongoose a Kryo oproti Cortex-A57 (potažmo Cortex-A72) nebo již zmíněného Adrena 530 oproti Mali-T880.

Další obecné pravidlo zní: GPU, co má spolupracovat pouze s jedním procesorem, mu je ušité přímo na míru a nabízí přímo úměrný výkon. A protože Samsung Mali kupuje, má vcelku omezenou nabídku, takže musí dělat určité kompromisy, tudíž nakonec Mali-T880MP12 nemá tak vysoký výkon jako Adreno 530.

V tomto případě by Samsung ideálně chtěl sáhnout po výkonnějším grafickém jádru, ale jedná se o nejvýkonnější GPU od ARMu. Důvod, proč ARM nemá výkonnější GPU, je na konec celkem jednoduchý. Toto GPU je navrženo pro jádra Cortex-A72, která zřejmě nejsou tak výkonná jako jádra Mongoose (případně Kryo), takže má také nižší výkon. Jak chce Samsung tuto situaci řešit?

Už dlouho se proslýchá, že Samsung hodlá započít výrobu vlastních grafických jader. Tím by se osamostatnil i v této oblasti a mohl by si vyrábět GPU na míru. Už totiž vyrábí vlastní procesory, RAM paměti, klasické paměti, fotografické čipy nebo třeba displeje.

Zdroj: PhoneArena
reklama