Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Aktualizace pro ZenFone 5Z přidává podporu RAW

5.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Asus ZenFone 5Z se prodává teprve pár týdnů, ale už dostal druhou významnou aktualizaci vylepšující fotoaparát. Došlo k více než deseti změnám, nejvýznamnější je podpora formátů RAW a panoramatických snímků.
Zdá se, že Asus nechtěl odsouvat uvedení své vlajkové lodě ZenFone 5Z na trh a začal telefon prodávat s nedokončeným softwarem fotoaparátu, přičemž dolaďování a zpřístupňování některých funkcí probíhá až nyní. Už první velká aktualizace, která přišla při uvedení smartphonu na trh, měla kromě jiného vylepšovat fotoaparát, podrobnosti ovšem výrobce nezveřejnil. Nyní pro ZenFone 5Z vychází další update, tentokrát zaměřený téměř výhradně na fotoaparát.
 
 
Nový software přidává podporu formátu RAW, takže uživatelé mohou pořizovat snímky v surovém formátu vhodném pro pozdější úpravy. Mnohem bizarnější je informace, že aktualizace zpřístupnila režim panorama, který přitom patří ke standardu snad na všech smartphonech s Androidem. Do režimu Pro byla přidána možnost použití blesku a nové tlačítko usnadňuje vypnutí/zapnutí elektronické stabilizace obrazu (EIS). V neposlední řadě aktualizace zpřístupňuje filtry v reálném čase, které se zobrazují ještě před stisknutím spouště.
 
Kromě toho vývojáři zapracovali na vylepšení stability fotoaparátu, HDR, automatické expozice, ostrosti snímků a autofokusu. V případě videa došlo ke zlepšení kvality slow-motion (zpomalených) nahrávek a optimalizaci velikosti (při rozlišení 720p). Při nahrávání jakéhokoliv videa mohou uživatelé očekávat vyšší kvalitu zvuku, neboť došlo k nárůstu datového toku na 192 kbps. Kromě fotoaparátu vylepšuje nejnovější aktualizace také stabilitu připojení Wi-Fi a opravuje některé menší chyby v systému.
 
 

Druhá opravná aktualizace za měsíc

 
Hned při zahájení prodeje v červenci vydal Asus první opravnou aktualizaci, která ovšem byla mnohem pestřejší a netýkala se zdaleka jen fotoaparátu. Aktualizace měla řešit notifikační diodu, NFC, bezpečná fotoalba, videohovory, rychlost ostření při nahrávání videa nebo občasné blikání obrazovky. Dostalo se také na červnový bezpečnostní balíček od Googlu. Asus ZenFone 5Z se na českém trhu prodává za cenu od 12 990 Kč. Jedná se tedy o aktuálně nejdostupnější smartphone s procesorem Snapdragon 845. I vzhledem k tomu možná řada uživatelů odpustí telefonu některé dětské nemoci.
 


reklama