Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Acer Chromebook 15 stojí jen 199 dolarů, ale připravte se na kompromisy

19.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Acer oznámil novou generaci svého patnáctipalcového chromebooku, který se snaží zaujmout několika hlavními přednostmi: velkým displejem, dlouhou výdrží na baterii a nízkou cenou. Jenže velmi atraktivní cenovka není „zadarmo“…
Chromebooky máme obvykle spojeny s menšími displeji v rozmezí od 11“ do 14“. Na trhu je ovšem i pár výjimek, které vsázejí na pro notebooky tradiční úhlopříčku 15,6“. Jedním z takových modelů je Acer Chromebook 15, který se tento týden dočkal nové generace. Po hardwarové stránce si vystačí opravdu s málem. Zmíněný patnáctipalcový displej má rozlišení jen 1366 x 768 pixelů, což je vzhledem k úhlopříčce opravdu hraniční hodnota. Před pár lety se ještě jednalo o standard, ale dnes už bychom čekali Full HD.

Design se drží osvědčených tvarů, výrobci šlo spíše o praktičnost a odolnost. Tělo je patrně z plastu a okolo klávesnice si můžeme všimnout mřížek, pod kterými se nejspíš ukrývají reproduktory. Někteří uživatelé by mohli postrádat numerickou část klávesnice, která bývá u patnáctipalcových notebooků standardem. Naopak bychom v této kategorii nečekali podsvětlení kláves. Také v oblasti výkonu je třeba se připravit na řadu kompromisů. Chrome OS je sice méně náročný než Windows, ale jen 2GB RAM by přesto mohla být v některých situacích problémem. A jak bývá u těchto levných zařízení zvykem, nelze uživatelsky rozšířit. Malá není jen operační paměť, ale také interní úložiště typu eMMC, jehož velikost se zastavila na 16 GB. Operační systém je však přece jen založen na cloudu, a v případě potřeby lze k rozšíření použít micro SD kartu.

A co se týče procesoru, byl použit Intel Celeron N3060, dvoujádro na platformě Braswell s maximální frekvencí 1,6 GHz, respektive 2,48 GHz. Právě použití jiného procesoru je hlavním hardwarovým rozdílem oproti minulé generaci, která se na český trh dostala začátkem roku 2015. Příjemně potěší výdrž baterie o kapacitě necelých 4 000 mAh, která se vyšplhala na 12 hodin. Mnohé nedostatky lze ovšem chromebooku odpustit při pohledu na cenovku, která se ve srovnání s minulou generací nezměnila. Patnáctipalcový notebook za 199 dolarů (4 900 Kč bez DPH) je přece jen raritou, modely s Windows mohou jen těžko konkurovat. Náročnější zákazníci mohou přece jen sáhnout po některém z dražších chromebooku, které disponují třeba kovovým šasi, procesory Intel Core, většími paměťmi či dotykovým displejem s vyšším rozlišením.

Zdroj: 9to5google.com
reklama