Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zlatý důl pro Nokii, vydělá 3 EUR za každý telefon s 5G

22.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Finská Nokia si přijde v budoucnu na velmi slušné peníze. Díky svým velmi důležitým patentům týkajících se 5G technologie si z každého prodaného telefonu bude účtovat licenční poplatky ve výši 3 EUR.
Společnost Nokia je jednou z předních telekomunikačních firem, které se věnují vývoji 5G technologie. Nyní tedy mluvíme o původní finské Nokii a nikoli její někdejší mobilní divizi, která byla z této firmy nejprve prodána Microsoftu a nyní patří pod HMD Global. Poněvadž Nokia vlastní stěžejní patenty 5G technologie, trz. Standard Essential Patents (SEP), bude si moct účtovat licenční poplatky za každý telefon, který bude podporovat 5G. Nyní už i víme, jaká bude jejich výše. Nokia si hodlá účtovat 3 EUR za každý takový telefon.
 
Nokia logo
 
Je to nicméně definitivní výše, takže už se nebude v budoucnu zdražovat. Nicméně patenty podobných typů mají i různé další společnosti (jmenovitě např. Qualcomm, Google i Microsoft), takže licenční poplatky na nejrůznější technologie (nejen na 5G) se dost nasbírají a mohou tvořit nemalou část výsledné ceny telefonu. Předpokládá se, že první 5G telefony se začnou objevovat v průběhu příštího roku, 5G sítě budou v provozu patrně spíše jeho koncem nebo v roce 2020. Další 5G zařízení (kromě smartphonů) zatím cenu za 5G technologii nemají stanovenu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama