Windows Phone a Nokia: nekončící trnitá cesta
16.9.2013, Jan Vítek, článek
První díl našeho seriálu o společnostech Microsoft a Nokia jsme začali i zakončili jejich spojením a nyní je na čase se blíže podívat na konkrétní produkty, čili platformu Windows Phone a telefony řady Lumia. Jak se tedy vyvíjely a co od nich můžeme čekat?
Kapitoly článku:
- Kde se vzal Windows Phone?
- Windows Phone 7 stále nestačí
- Windows Phone 8 to napraví
- Nokia Lumia a ti ostatní
- Budoucnost platformy Windows Phone
Windows Phone přichází bez ovací
Microsoft se rozhodl překopat svůj operační systém pro chytré telefony skutečně z gruntu a celou dobu byl při jeho vývoji sledován svými fanoušky, a to zvláště po fiasku s Windows Mobile 6.5. Jak už ale víme, neučinil tak až na základě neúspěchu konečné verze Windows Mobile, ale pracoval na něm již dříve, jen se mu nepodařilo splnit očekávání a přijít s novým systémem v roce 2009.
Důsledkem bylo, že na vývoj systému Windows Phone bylo velmi málo času a z toho koukaly kompromisy. Uživatelé byli zmatení i z toho, co se na ně vůbec pod označením Windows Phone 7 chystá. Asi tím nejméně šťastným bylo rozhodnutí zrušit zpětnou kompatibilitu s aplikacemi pro Windows Mobile, čímž byla odepsána hlavní výhoda tohoto systému, která mu mohla na začátku kariéry velmi pomoci. Dle vyjádření zástupce firmy na to jednoduše nebyl čas a nutné bylo výsledný systém vůbec dostat na trh, ale je také pravda, že Windows Mobile a příslušné aplikace byly určeny pro resistivní displeje a přesné stylusy, ne kapacitní ovládané prsty uživatele, což by působilo problémy. Nicméně na protest proti uváděným vlastnostem se dokonce zakládaly petice organizované uživateli, kteří se po představení Windows Phone 7 na konferenci MWC 2010 (na ní byl o rok dříve představen WM 6.5) dozvěděli o vlastnostech nového systému, které jim zvlášť nevoněly.
Šlo především o schopnost běhu několika aplikací najednou, což předchozí OS Windows Mobile zvládal, pak měla chybět dokonce i funkce copy and paste a šuškalo se třeba i o tom, že nebudou podporovány ani multidotykové obrazovky, ale to byla jen fáma. Windows Phone 7 byl prostě prezentován a především vnímán jako velmi zjednodušený systém, na němž si uživatel nebude moci téměř nic nastavit, což se stále čekajícím příznivcům pochopitelně nelíbilo. Řada z nich tak čekat přestala a vstoupila do náruče konkurence, zvláště když se dozvěděli, že první dostupné produkty s Windows Mobile 7 se objeví až na samotném konci roku 2010.

První verze Windows Phone byla oficiálně představena 8. listopadu 2010 (u nás tedy o pár dní později) společně s již dostupnými mobilními telefony. Přinesla kompletně přepracované uživatelské rozhraní známé jako Metro, které s menšími obměnami nejen vydrželo dodnes, ale rozšířilo se i do světa desktopových Windows. Založeno je na tzv. dlaždicích (Tiles), jež jsou uspořádány pod sebou v různých velikostech, přičemž některé mohou být "živé" (Live Tiles) čili zobrazovat aktuální a stále se měnící informace.

LG Optimus 7 a LG Optimus 7Q
Další novinkou byly tzv. tematické sekce (Hubs), jichž bylo představeno šest - první s kontakty z adresáře i Facebooku, druhý pro hraní her, třetí pro přehrávání hudby a videa, čtvrtý je zaměřen na obrázky, pátý na stahování nových aplikací a poslední umožňuje prohlížet, upravovat, sdílet i synchronizovat dokumenty Office.
Mezi úvodními telefony byly modely od firem HTC, LG, Dell, Samsung a později Microsoft ohlásil také spolupráci s firmami Acer, Fujitsu nebo ZTE. Firma Nokia si svou první Lumii 800 však nechala až na konec dalšího roku. Jejich prodeje však nebyly uspokojivé, a tak se objevily i různé akce na jejich podporu. Například HTC nabízelo s telefonem s WP7 také licenci na Office 2010 pro studenty a domácnosti. Nicméně uživatelé spíše čekali na to, co přinese očekávaná aktualizace Mango (verze 7.5), neboť Windows Phone byl ve své první verzi pokládán za nedospělý.
Pohled na Windows Phone 7 dobovýma očima: |
Windows Phone 7.5 "Mango" byl ohlášen opět na MWC, a to pochopitelně v roce 2011 a Steve Ballmer slíbil, že tento systém již přinese multitasking pro všechny aplikace a také vylepšený Internet Explorer 9, jenž se může rovnat se svým desktopovým protějškem. Krom toho bylo uvedeno také integrované vyhledávání promocí služby Bing a další vylepšení. Mango nakonec uzrálo v květnu 2011 a na podzim si ho osvojila již první Nokia s Windows Phone - Lumia 800.

- Nokia Lumia 800 -
Éra Windows Phone 7 končí s verzí 7.8 představenou světu souběžně s Windows 8 a uvedenou na trh v lednu 2013. Tato verze přinesla některá speciálně portovaná vylepšení z WP8 a především tedy lépe přizpůsobitelnou hlavní obrazovku s dlaždicemi. A proč bylo tato vylepšení nutné přeportovat? Jednoduše proto, že Windows Phone 7 je stále založen na Windows CE (verze 7.0), zatímco Windows Phone 8 již využívá jádro Windows NT desktopového systému Windows 8, což z WP7 svým způsobem učinilo další přechodný systém, podobně jako Windows Mobile 6.5.