reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Windows Mobile 2003 SE pro FSC Pocket LOOX 4xx? Ano!

, , aktualita
I když asi většina uživatelů vlastnících LOOXe čtyřstovkové řady doufala v dřívější dostupnost, mohl by je tento článek potěšit. Společnost FSC v těchto dnech dokončila upgrade na Windows Mobile 2003 Second edition pro svou modelovou řadu FSC Pocket LOOX 4xx.
Nemá smysl to dlouho protahovat - upgrade jsem dostal jako 14MB ZIP soubor. Po rozbalení se spustil instalátor, který upgrade nainstaloval na stolní počítač. Z nabídky Start pak stačilo spustit Pocket LOOX 4xx Flash Update a instalace mohla začít.


Postup instalace


A jdeme flashovat:) Nejdříve však pár důležitých informací, abyste pak nebyli překvapeni. Asi nejdůležitější je ta, že se upgradem kompletně přepíše / smaže obsah paměti vašeho zařízení. Po upgrade bude vaše zařízení vypadat tak, jako po prvním vyndání z krabice. Pokud na něm máte nějaká data (což asi máte, na co byste ho jinak měli:), odzálohujte si je na stolní počítač. Ale znovu pozor - musíte odzálohovat jednotlivé soubory pomocí Průzkumníka, emaily a ostatní PIM informace synchronizací se stolním Outlookem. Pokud použijete utilitku FSC Backup, nesmíte zazálohovat celý systém, ale pouze soubory a možná i PIM informace (ale zde si nejsem jistý, teoreticky by to jít mělo, prakticky by to mohlo přinést v budoucnu problémy, synchronizace s Outlookem je určitě bezpečnější řešení)...

Paměťových karet se žádné mazání či přepisování netýká, po dobu provádění aktualizace ji ovšem stejně vyndejte. Na stolním počítači vypněte šetřící režim, aby se vám počítač během operace neuložil ke spánku (pro PDA by to mohlo mít fatální následky) a rovněž co nejvíce běžících aplikací, především těch, které nějakým způsobem komunikují přes USB port. Nakonec nezapomeňte připojit zařízení ke zdroji elektrické energie a kabelem propojit s počítačem (přímo, ne přes USB HUB). Tím jsou přípravy u konce a vy můžete spustit instalátor. Dál bude následovat spíš obrazový průvodce, protože na instalaci není věru nic složitého.

Nyní následuje samotný proces aktualizace bootloaderu a firmware. Během těch několika minut se zařízení několikrát připojí a odpojí a několikrát se i zrestartuje. Nic z toho by vás nemělo rozrušit, je to normální. Hlavně za žádných okolností neodpojujte USB kabel!Poté, co bude instalace asi po 15 minutách úspěšně dokončena, odpojte zařízení od počítače, proveďte úvodní konfiguraci, nainstalujte programy a obnovte data.


Co je nového?


Pokud jste úspěšně dokončili instalaci upgrade na vaše zařízení, po restartu se můžete pustit do průzkumu nové verze operačního systému. Důkladní čtenáři ale vědí, že těch novot zas tolik není. Vůbec žádné nenajdeme v oblasti výkonu, nicméně zde se žádné změny k lepšímu ani neočekávaly. Samozřejmě jsem hned po restartu vyzkoušel benchmarkový test a výsledky se proti LOOXovi s předchozí verzí systému lišily v toleranci 1%.

Mnohem více zajímavostí najdeme v oblasti aplikací. Změny v systému Windows Mobile 2003 Second edition jsou myslím dostatečně ukázány v tomto článku, nebudu je tedy opakovat. Zaměřím se na novinky týkající se pouze tohoto zařízení. Ani těch není mnoho, ale pokud jste čekali víc, je to pouze vaše chyba - kromě nové verze systému skutečně nic slíbeno nebylo:)Asi nejvýraznější změnou je Windows Media Player 10. To může být menší, ale příjemné překvapení, protože rozhodně ne všechna zařízení s WM2003 SE tuto zatím poslední verzi přehrávače od Microsoftu nabízejí. Díky velmi dobré spolupráci se stolní variantou WMP10 se spousta věcí dá dělat výrazně rychleji a jednodušeji než u verze předchozí, proto je WMP10 rozhodně plus.

Drobné změny se týkají utilitek přímo od FSC (Backup a SpeedMenu), vesměs však jde pouze o drobnosti zapříčiněné možnou změnou orientace displeje.

Více změn se mi odhalit nepodařilo. Během testování jsem narazil pouze na jednu drobnou vadu a sice první obrazovka Průvodce pro přidání Bluetooth zařízení není úplně ideálně zoptimalizována, ale jinak vše funguje tak, jak má. Ještě to ale chvíli budu testovat (Bluetooth, WiFi a podobně:) a pokud narazím na nějakou nesrovnalost, doplním.
Dostupnost a cena


Upgrade je již k dispozici ke stažení na serveru pocketloox-choice.com, s variantou na CD se nepočítá. Případní zájemci si musí připravit cca. 15EURO, respektive částku do 500 korun českých. Sice je nutná platba kartou, ale díky korunám ušetříte za případnou konverzi měn. Upgrade je k dispozici jak pro PL420, tak i PL410 (podle všeho jde o jeden instalátor pro oba modely).

Pro ty, co nemají kartu nebo nechtějí nakupovat přes internet, je zde možnost objednat si CD s upgradem od české firmy Sunnysoft.


Závěr


Závěr bude stručný - společnost Fujitsu Siemens Computers dodržela své slovo, což ji rozhodně šlechtí, a vytvořila upgrade na "eSÉčka" i pro řadu PL4xx. Ti z vás, kteří si tato zařízení oblíbili, tak budou moci využívat i vlastnosti, které nabízí pouze tato dosud poslední verze systému. Zda se vám upgrade vyplatí nebo ne nechám na vás - víte, co kupujete, a jestli to má hodnotu jednoho dobrého oběda (pro dvě osoby:) si musíte rozhodnout sami.

P.S. Abych ušetřil čas sobě i některým z vás - na jakékoliv žádosti o poskytnutí či provedení upgrade PL4xx na Windows Mobile 2003 Second edition nebudu nijak reagovat. Děkuji za pochopení.