www.svetmobilne.cz
>
>

Výkon a točivý moment: jak spolu souvisí?

Výkon a točivý moment: jak spolu souvisí?
, , článek
Účinky výkonu a točivého momentu na dynamiku aut jsou předmětem mnoha "hospodských" sporů. Zrychluje auto podle výkonu nebo točivého momentu? A co vlastně tyto veličiny říkají? Právě na to se dnes z mnoha úhlů pohledu podíváme. 
K oblíbeným
reklama
V dnešním článku jsme se podívali na to, jak rozumět výkonu motoru, jeho točivému momentu, převodům a jak se toto všechno podepisuje na dynamice auta. Nyní si to zrekapitulujeme. Zásadním problémem je v tom, že se můžeme bavit o různých typech zrychlení (o tom okamžitém v dané rychlosti nebo o jeho průběhu v rámci různých rychlostí). Pak se také musíme dívat na všechny veličiny jinak, byť dynamika je stále dána stále těmi stejnými.
 
Pokud se bavíme o zrychlení v jednom daném okamžiku, v jedné dané rychlosti (např. 100 km/h), zajímá nás výkon motoru, resp. točivý moment na kolech jako na grafu níže. Ta linka, která je výš, je lepší. Proč hovoříme současně o točivém momentu na kolech a výkonu? Protože tyto dvě veličiny spolu naprosto souvisí a pokud při dané rychlosti bude třeba točivý moment na kolech o polovinu vyšší u nižšího stupně, o stejnou polovinu bude vyšší i výkon.
 
Graf točivého momentu na kolech u Civicu

Točivý moment motoru nás zajímá jen tehdy, známe-li převody, abychom si spočítali moment na kolech nebo pokud známe otáčky, abychom si spočítali výkon. Pro dynamiku nás tedy vždy zajímá výsledek součinů s točivým momentem motoru, tedy točivý moment na kolech nebo výkon. Samotný točivý moment motoru nám ale mnohé neřekne.
 
Pokud se ale bavíme o průběhu těchto zrychlení, tedy nikoli o zrychlení v dané vybrané rychlosti, ale o různých zrychleních v rámci jednoho vybraného převodového stupně (tedy různých rychlostech), tak zde nás bude naopak zajímat průběh točivého momentu motoru i toho na kolech. Je to logické, protože na každém převodovém stupni je ten druhý přímo závislý na tom prvním a kde se zvyšuje jeden, zvýší se i druhý.
 
Doufáme, že nyní je tato problematika více srozumitelná a snad bude jednodušší předpovědět, jakou dynamiku vlastně od daného vozu za jakých situací očekávat. Použili jsme několik způsobů vysvětlení, ukázek a důkazů, takže snad alespoň jeden z nich celou věc dostatečně ozřejmil.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz Samsung Exynos 2100 by s 5nm technologií měl běžet na 2,91 GHz
Samsung chystá nové procesory Exynos a nyní se začíná místo modelu 1000 mluvit o verzi 2100. Ta by měla mít 8 jader a to nejrychlejší má běžet až na frekvenci 2,91 GHz. I proto by neměl stačit na Snapdragon 875.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala