Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Toshiba e800

23.7.2004, Pavel Koza, recenze
I když už je Toshibě e800 téměř 9 měsíců, stále zůstává zatím jediným Pocket PC zařízením s VGA displejem. A hned z kraje můžu prohlásit, že se jedná o nejlepší Toshibu, jakou jsem kdy měl v ruce. Kromě pozoruhodného displeje nabízí i dvojiie rozšiřujících slotů a jeden ze dvou bezdrátových modulů - Bluetooth či WiFi. Nesmím zapomenout ani na bohatou nabídku bonusových aplikací jak v paměti, tak i na přiloženém CDčku. Pokud se o tomto zařízení chcete dozvědět více, čtěte dál.
Dlouhou dobu se zdálo, že mám větší šanci jít na rande s Britney Spears než recenzovat nejvýkonnější zařízení z dílny Toshiby nazvané Toshiba e800. Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi, už od ledna jsem bombardoval distributory i prodejce žádostmi o zapůjčení, ale i přes několik nadějných příslibů jsem nakonec vždy odešel s nepořízenou. Teprve před pár týdny se na mě díky společnosti AH Mobile, která Toshibu dovezla ze zahraničí, a novému majiteli Toshiby e800, který mi Toshibu na víkend zapůjčil, usmálo štěstí a já vám nyní toto první Pocket PC zařízení s VGA displejem mohu představit.



Jenom pro pořádek - testované zařízení byl model Toshiba e800 s integrovaným Bluetooth modulem. Kromě toho nabízí Toshiba i model s integrovaným Wi-Fi modulem označeným stejně jako Toshiba e800. Pak je ale v nabídce i Toshiba e805, opět ve dvou verzích a s úplně stejným vybavením, navíc nabízí pouze jeden program ArcSoft PhotoBase sloužící jako správce fotografií.

Poznámka: Jelikož jsem měl zařízení půjčené od soukromé osoby s již nalepenou ochrannou fólií, jsou fotografie displeje lehce zavádějící. Vezměte to prosím na vědomí.


Co je v krabici?


Krabice je stejná jako všechny ostatní od Toshiby, vyvedená v kombinaci červené, černé a bílé. Na obalu je Toshiba a běžné informace jako obsah balení či dostupné příslušenství. Toho je v balení relativně málo.



  • Toshiba e800
  • USB kolébka s plastovou oporou
  • Dvoudílný zdroj elektrické energie
  • Příručka pro rychlý start
  • Leták
  • Pár dalších papírů
  • CD-ROM s aplikacemi



I když je Toshiba bezesporu pěkné zařízení, necháme si ji na později. USB kolébka s napevno připevněným synchronizačním kabelem má kruhový půdorys, takže stabilnější už být nemůže. Navíc má díky kovovému dnu velmi nízko položené těžiště, což osobně považuji za velké plus. Kromě klasického datového konektoru s dvojicí kovových hrotů pro zajištění vyšší stability neobvykle dlouhého zařízení je na horní ploše kolébky i mechanizmus pro uchycení plastového podpůrného dílu, který slouží jako opora zařízení (aby celá tíha Toshiby nespočívala pouze na konektoru). Díl je volný proto, aby se dalo dát zařízení do kolébky jak se standardní baterií, tak i s rozšířeným akumulátorem, který je výrazně tlustší. Na zadní straně kolébky je kromě napájecího konektoru i zaslepený otvor s ikonkou USB - Toshiba totiž umí i USB host, ale pokud to budete chtít využít, musíte mít USB kabel zapojující se přímo do zařízení. Poslední překvapení na vás čeká ve chvíli, kdy začnete zařízení v kolébce dobíjet. Spodní část kruhové základny se totiž modře rozzáří .



Stylus je jen jeden, teleskopický, vyrobený z lehkého kovu, hrot je plastový. Zpracování je na úrovni, takže v roztaženém stavu drží i bez nějaké pojistky.

Zdroj elektrické energie je dvoudílný a je shodou okolností stejný jako pro Toshibu e570 a s největší pravděpodobností i další Toshiby. Kabel do zásuvky má klasickou "magnetofonovou" koncovku společnou pro různé spotřebiče a elektrická zařízení.



Nakonec zbývá uvést vcelku podrobný uživatelský manuál v angličtině, leták s nejnutnějšími informacemi pro používání zařízení, katalog dostupného příslušenství a EULU. Víc toho v krabici není, což je u takto drahého přístroje možná trochu překvapení. Minimálně jednoduché ochranné pouzdro a náhradní stylus by se hodil.


Vzhled


Díky 4 palcovému displeji a dvojici rozšiřujících slotů samozřejmě zařízení může dost těžko patřit k těm nejmenším. Na první pohled byste si ho mohli splést s již recenzovanou Toshibou e400. Přední strana zařízení je totiž navlas stejná, jen měřítko se trochu zvětšilo. Pokud budou hovořit čísla, rozměry Toshiby e800 jsou 76 x 134 x 15 milimetrů, hmotnost 193 gramů.



Tělo zařízení je celé vyrobeno z tmavěmodrého plastu, jen na obou bocích je kovový proužek (tedy doufám, že kovový; neví někdo, jak naprosto jednoznačně určit materiál, aniž bych byl nucen poškrábat lak?) a nad displejem je kus plastu černého. Mechanické zpracování je velmi dobré, plasty doléhají přesně a nikde se nic neviklá. Celkově působí zařízení díky tmavé barvě menší, než ve skutečnosti je, a i když už tmavá barva není v oblasti Pocket PC takový unikát, pořád je to méně obvyklé než barva stříbrná.



Jak jsem již uvedl, přední strana je úplně stejná jako u zařízení Toshiba e400, jen displej je o kapánek větší (přesně o půl palce). Displej samozřejmě zabírá největší plochu a je situován v horní části přední strany zařízení. Nad ním není trochu překvapivě nic než jen nápis Pocket PC, zato pod ním je toho víc. Kromě atypického joypadu obklopeného čtveřicí programovatelných tlačítek je ještě stavová LEDka nalevo a reproduktor napravo. K joypadu lze říct jen jedno - rozhodně nepotěší náruživé hráče her. Vypadá sice celkem schopně, ale ovládání je dost nepřesné a ani při nejlepší vůli jsem nebyl schopen s ním pohodlně ovládat libovolnou akční hru. Navíc má problémy s více současně stisknutými tlačítky - šikmý směr sice ještě zvládne, ale současný stisk kurzoru a dalšího tlačítka už nefunguje. Ani namačkání programovatelných tlačítek přímo k joypadu komfortu hráčů moc nepřispívá. Vážení gamesníci, tohle zařízení pro vás prostě není to pravé. Vyznavačům klidnějšího způsobu zábavy však tato drobnost vadit nemusí, na klasické spouštění aplikací joypad bohatě stačí. Možná by jen spínače mohly být trochu tišší, docela mě to hlasité cvakání rušilo. A ještě poslední drobnost, u každého tlačítka je bledě modrá ikonka, označuje akci, jakou tlačítko po zmačknutí vykoná, pokud je na zařízení aktivní aplikace Windows Media Player. Umístění reproduktoru je vybráno poměrně šťastně, až na výjimky zůstává po celou dobu práce plně odkrytý, takže reprodukce není nijak tlumena. Nakonec nesmím zapomenout ani na jednu zeleno/oranžovou LEDku mající na starosti signalizaci různých událostí.



Zadní strana zařízení je velmi prostá, kromě zámku hlavní baterie a samotné baterie tam není nic zajímavého.



Na levé straně zařízení je ve stříbrném pruhu čtveřice zajímavých částí zařízení. Úplně dole najdeme senzor infračerveného portu. Nad ním je přepínač HOLD - pokud jej zapnete, přestanou reagovat veškeré ovládací prvky kromě dotykového displeje, tedy pětice tlačítek, joypad a otočné kolečko. Přepnutím do základní pozice toto omezení opět vypnete. Ještě výše je třístavové otočné tlačítko (nahoru, dolu a potvrzení akce) a nad ním programovatelné tlačítko předdefinované pro záznam zvuku. Jak otočné kolečko tak tlačítko pro záznam zvuku se ovládá palcem a osobně jsem s tím neměl problémy. Proti náhodnému stisku tlačítka je ono tlačítko trochu zanořeno, takže pokud ho chcete stisknout, musíte se trochu snažit. Na druhém boku zařízení je jen malý otvor, po jehož stisknutí se aktivuje softwarový reset.



Hodně bohatá je i horní strana zařízení. Kromě dvojice rozšiřujících slotů (CompactFlash slot má pro vysunutí karty pomocné tlačítko) na ní najdeme tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení, otvor mikrofonu, klasický 3.5 milimetrový konektor na sluchátka a otvor pro stylus. Nesmím zapomenout ani na oranžovou LEDku, která indikuje aktivitu Bluetooth modulu. Na spodní straně je kromě základního datového konektoru konektor nabíjecí, pod gumovým víčkem schovaný přepínač mající na starosti hlavní baterii (přepnutím do polohy VYPNUTO se provede hardwarový reset) a hned vedle je další přepínač mající na starosti bezdrátový modul (v tomto případě Bluetooth).




Parametry


Při pohledu na technickou specifikaci zařízení musíte vzít v úvahu, že Toshiba e800 už není úplně nové zařízení. Přesto je ale minimálně srovnatelné s ostatními a v některých parametrech útočí i na špici. Jako procesor je použit výrobek firmy Intel označený jako PXA263 taktovaný na 400MHz, ovšem díky softwarové utilitce je možné snížit výkon na polovinu, případně dokonce čtvrtinu. Bohužel to nezvládne za provozu, ale po změně se na 3 vteřiny přepne do suspend módu. Na 100MHz je možné zařízení používat pouze jako diář, případně na jednoduché jednoúčelové operace. Pokud chcete například během práce poslouchat MP3 soubory, musíte zvolit minimálně 200MHz, ale pokud vám stačí jen MP3 přehrávač, vystačíte si i se 100MHz. Navíc je možné aktivovat šetřící režim, ovšem co přesně má dělat nevím - v manuálu ani v nápovědě o tom není ani zmínka. Jak jsem již několikrát uváděl, procesor PXA263 nepřináší proti PXA255 žádný vyšší výkon, hlavní změna spočívá v integrovaných 32MB FlashROMky přímo na čipu. Paměti má Toshiba luxusních 128MB RAM a 64MB FlashROM, přičemž pro uživatele je dostupných skvělých 126MB RAM a 31MB FlashROM jako bezpečné úložiště. Celkem vzato nabízí Toshiba maximum, co v době jejího vzniku nabídnout mohla. A zcela určitě to bude pro většinu uživatelů stačit i dnes.



Displej si zaslouží jen samé superlativy. Jak již bylo několikrát zmíněno, jedná se o VGA displej s rozlišením 640x480 pixelů s podporou 65 tisíc barev. Technicky vzato je to transflexní TFT displej s LED podsvícením, viditelnost je velmi dobrá i na sluníčku. Na první pohled upoutá neobyčejně jasným a kontrastním obrazem. Navíc je téměř bez žlutého odstínu, takže mně osobně udělal velkou radost. Podsvícení je možné regulovat odděleně pro běh na baterie i během dobíjení v deseti stupních. K dispozici je i automatická úprava podsvícení, ovšem nikoliv v závislosti na okolních podmínkách jako v případě iPAQů, ale v závislosti na stavu baterie - čím menší napětí, tím menší intenzita podsvícení. Stejně jako všechna ostatní Second edition zařízení umí Toshiba snadné přepnutí obrazovky do landscape módu, pokud tuto vlastnost využíváte více často, můžete ji přiřadit i stisku tlačítka. Příjemné překvapení skrývá i dotykový displej - i přes výrazně větší plochu je na každém místě velmi citlivý a i přes ochrannou fólii reaguje tak, jak se od dobrého displeje očekává. Shrnu-li to, patří displej Toshiby k tomu nejlepšímu, co jsem kdy recenzoval.



Nesmím zapomenout ani na to, že Toshiba používá grafický čip od společnosti ATI se 2MB paměti. Některé programy již nabízejí optimalizaci pro tento procesor a jak později uvidíte, stojí to za to. Výkonný procesor využijete i ve chvíli, kdy pomocí port replikátoru nazvanému Presentation Pack budete mít připojen externí monitor v rozlišení 800x600 bodů.

I když si zařízení této cenové kategorie budou kupovat především profesionální uživatelé, kvalitní hudební reprodukce čas od času potěší každého. A Toshiba má rozhodně co nabídnout! Naprosto úchvatný je klasický 3.5 milimetrový výstup na sluchátka. Nestává se moc často, abych ani na kvalitních sluchátkách nepostřehl žádný šum. Navíc díky oddělenému nastavení hlasitosti a možnosti upravit si basy či výšky by si Toshiba e800 v této oblasti zasloužila 10 bodů z 10. Maximální hlasitost stačí i na poslouchání MP3 v metru. Také reproduktor je kvalitní (v mezích normy) a pokud k tomu připočteme nadprůměrně schopný mikrofon umožňující záznam jak blízkého, tak vzdáleného hovoru či zvuku, musíme Toshibu jenom pochválit.



Proti nejlepším zařízením dneška má Toshiba jednu nevýhodu, a tou je ve všech jejích kapesních zařízeních pouze jeden bezdrátový modul - buď Bluetooth, nebo Wi-Fi. Mnou testovaná Toshiba měla integrován Bluetooth, který se zapíná či vypíná přepínačem na spodní straně zařízení. Na rozdíl od většiny ostatních BT zařízení nepoužívá modul a ovládací software od firmy Widcomm, ale svůj vlastní výrobek i ovladač. S překvapením ale musím konstatovat, že funkčnost je téměř stoprocentní. Logika je sice trochu jiná než u Widcommu a mně jako osobě zvyklé na Widcomm přišlo nastavení trochu komplikované, ale nakonec jsem úspěšně rozchodil jak připojení k Internetu přes telefon Ericsson T610, tak i připojení k BT GPSce od firmy Haicom.



Možnosti programu jsou však mnohem bohatší, ale více jsem toho bohužel otestovat nestihl. Jediné, s čím jsem měl problém, byl OBEX přenos souborů mezi telefonem a PDA. Směrem z telefonu na PDA se to občas povedlo, občas ne, opačným směrem se to nepovedlo nikdy. I tak si ale troufám tvrdit, že se ovládací software Widcommu téměř vyrovná. Kromě BT umí Toshiba komunikovat přes USB či infračervený port. Pokud si dokoupíte kabel, můžete využít i vlastnosti USB host, která umožní připojit například USB paměť či USB klávesnici.



Zařízení je napájeno Lithium-Ionovou baterií o kapacitě 1320mAh. Pokud vám to nestačí, můžete použít i extra baterii o dvojnásobné kapacitě. Pro dobu výměny baterií chrání data v paměti integrovaná baterie. Při standardním testu (vypnutý BT, maximální podsvícení a běžné používání) vydržela Toshiba 3 hodiny a 15 minut, což podle mého názoru není vzhledem ke kapacitě baterie žádný zázrak. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu, že se zářící plocha displeje proti klasickému 3.5 palcovému displeji nezanedbatelně zvětšila, i tak jsem však čekal trochu lepší výsledek. Nehledě na to, že po zapnutí bezdrátového modulu se spotřeba ještě o kousek zvedne.




Možnosti rozšíření


Možností, jak ještě rozšířit schopnosti zařízení, je hned několik. Základem je samozřejmě dvojice slotů. CompactFlash je typ II, takže se vám tam vejde téměř každá CF karta, kterou si můžete představit. SD slot je SDIO, bohužel si nerozuměl s mojí testovací kartou, SD digitálním fotoaparátem. Vzhledem k tomu, že výrobce (HP) garantuje funkčnost pouze s iPAQy, to však nic neznamená. Jinou SDIO kartu na otestování bohužel nemám. Druhou možností je připojit nějaké zařízení přes Bluetooth, což jsem osobně též testoval. BT GPS Haicom fungovala skutečně skvěle. Nakonec zbývá uvést i Toshiba Presentation Pack, což je takový násuvný modul na spodek zařízení, s jehož pomocí využijete jak prezentační schopnosti zařízení připojením k VGA monitoru či projektoru, tak i schopnosti USB host.




Software


První Toshiby e800 byly uvedeny na trh v době, kdy se o nějaké Second edition Windows Mobile 2003 ještě nic nevědělo. Rozlišení 480x640 bodů tak bylo možné používat pouze v některých aplikacích. Po instalaci Windows Mobile 2003 Second edition už je používání VGA rozlišení plnohodnotné. Ke cti Toshibě nutno přičíst i to, že upgrade na SE nabídla pro majitele e800 zdarma a velmi rychle po představení upgradu veřejnosti Microsoftem.

Bonusových aplikací je na zařízení relativně dost. DataBackup mající za úkol zálohovat vaše data patří k těm jednodušším. Umí zálohovat buď pouze PIM data, nebo všechny soubory umístěné na zařízení, a to jak na paměťové karty, tak i do bezpečného úložiště. Mimo to zvládne i automatické provedení zálohy v době, kterou si zvolíte. Skutečně nic převratného, ale běžnému uživateli plně dostačující.



Další aplikací je již celkem známá aplikace Home, která má být něco jako spouštěč aplikací, správce úloh a souhrnný přehled PIM údajů a pošty na jedné obrazovce. Některým možná vyhovuje, já radši zvolím aplikace třetích stran.



Pokud vám nestačí základní aplikace pro záznam zvuku, Toshiba nabízí komplexnější řešení pod názvem Voice Recorder. Můžete si vybrat ze dvou režimů záznamu, jeden kvalitnější, druhý méně kvalitní. Každý zaznamenaný soubor se pojmenuje podle data a času, kdy byl pořízen. Můžete si i vybrat, kam se mají zvukové záznamy ukládat.



Pomineme-li již zmiňované aplety, tak poslední aplikací, která se vešla do ROMky, je pomůcka pro cestovatele nazvaná World Clock. Umí zobrazit čas ve třech různých světových městech najednou, případně ve zvolený čas upozornit uživatele výstražnou zprávou. Zajímavá je možnost vybrat si požadované město nejen ze seznamu, ale i přímo na mapě tapnutím na místo, kde se nachází.



Na přiloženém CD najdeme také pár užitečných aplikací. Jako první si představíme aplikaci ATI Presentation Pack, která se skládá ze dvou samostatných modulů. IA Presenter je aplikace, s jejíž pomocí můžete přímo z vašeho Pocket PC spouštět prezentace vytvořené v programu Microsoft PowerPoint. To by samo o sobě nebylo nikterak zvláštní, ten pravý smysl má aplikace v případě, že tuto prezentaci pomocí utilitky IA Mirror a hardwarového příslušenství Toshiba Presentation Pack promítáte přímo na projekční plátno. Máte-li navíc Toshibu s WiFi a vhodný projektor, můžete své prezentace posílat na projektor dokonce bezdrátově.



Programy pro práci s řečí, TOSHIBA Text to Speech for Pocket PC a Voice Command, jsou stejné jako na Toshibě e400. První z nich, Toshiba Text Speech, dokáže vcelku obstojně přečíst libovolný, anglicky psaný text. I když je hlas čistě syntetický, neměl jsem problém s porozuměním čtenému textu (rodilý mluvčí musí být naprosto v pohodě:). Jakousi variantou tohoto programu je Mail Speech, který vám umělým hlasem přelouská vaši doručenou poštu. Druhá aplikace, Toshiba Voice Command, by naproti tomu měla umožnit ovládání Pocket PC hlasem. Musím se přiznat, že pro mě tato aplikace určena rozhodně nebude, Toshiba nějak nechtěla porozumět mé vybroušené Oxford English:) Nicméně rodilý mluvčí může být úspěšnější, a celkem si dovedu představit, že ovládání hlasem může ušetřit spoustu času.



Tím je příděl plných verzí aplikací pro toto zařízení vyčerpán.


Cena


Oficiální cena je 599 amerických dolarů. Což je na jednu stranu v porovnání s ostatními Pocket PC relativně dost, na druhou stranu je Toshiba stále ještě jediné zařízení se 4" VGA displejem, které si můžete zakoupit. V naší republice se bohužel oficiálně neprodává, distributoři jej nedováží, ale pokud byste Toshibu chtěli skutečně moc moc moc, obraťte se na společnost AH Mobile s.r.o., která se vám pokusí s vaším problémem pomoci.


Benchmarky & Testy


Stejně jako ostatní nově testovaná zařízení jsem i Toshibu e800 podrobil svým hnidopišským testům. Obecně vzato mám vytvořeno pár filmečků, pár MP3, dokumentů a dalších věcí, které na zařízení spouštím a subjektivně posuzuji. Na Toshibu e800 jsem se moc těšil, samozřejmě především kvůli jejímu VGA displeji a podpoře Windows Mobile 2003 Second edition. Bohužel jsem po testování byl tak trochu zklamán. V první řadě jsem se těšil na sledování filmů ve VGA rozlišení a kvalitě. Kvůli tomu jsem si i vytvořil nový testovací soubor Shrek2.WMP s rozlišením 640x352 pixelů a bitrate cca 600kbps. Bohužel, Windows Media Player sice soubor přehrál, ale bylo to velmi trhané a nedalo se na to koukat. Přetvořil jsem tedy onen filmeček na nový se stejným rozlišením, ale bitrate pouze 380kbps. Ani tentokrát jsem však nemohl být spokojen, trhání ustalo jen trochu a stále se mi ze sledování traileru po pár vteřinách začaly dělat mžitky před očima.



Zkusil jsem tedy klasický filmeček v rozlišení 320x176 pixelů a ten se přehrával bez problémů i v bitrate 500kbps. Ovšem WMP jej nedokázal zvětšit, takže se vše odehrávalo jen v malém obdélníku uprostřed obrazovky, zbytek displeje byl černý. I když jsem si s tím hrál asi hodinu, ukázalo se, že Microsoftí Windows Media Player je na zařízení s VGA displejem nepoužitelný. Rozhodl jsem se zkusit jiný program.

Tím byl freewarový MPEG přehrávač Pocket TV. Zkušební MPEG soubor jsem nikterak neupravoval, měl tedy rozlišení 320x176 pixelů a bitrate asi 650kbps. O to větší bylo mé překvapení, když se film začal automaticky přehrávat v celoobrazovkovém režimu, a to tak, že naprosto plynule. PocketTV je totiž jeden z programů optimalizovaných pro grafický procesor od ATI a na výsledku je to rozhodně znát. Jiné přehrávače filmů moc nefungovaly, takže pokud chcete své zařízení i jako přenosný videopřehrávač, Toshiba e800 zatím není to pravé.

Stejné problémy můžete mít i při hraní her. Pokud totiž hra není optimalizována pro VGA rozlišení, každý pixel se roztáhne na 2x2 pixely a to výrazně snižuje výkon. Takže i když se například hra Z-Raid snaží tvrdit, že zvládá 58FPS, skrolování se v žádném případě nedá považovat za plynulé. Anthelion je na tom lépe, i když jen o trochu. Kvůli joypadu jsou však akční a jiné podobné hry dost obtížně hratelné.



O ostatních věcech jako je špičkový displej, skvělý zvuk či nepraktický joypad jsem již mluvil, takže to nebudu opakovat. Celkem se s Toshibou pracovalo velmi dobře a běžné činnosti prováděla s bravurou. Někdy docházelo ke krátkodobým prodlevám mezi akcí a reakcí, ale to může být způsobeno i nevyladěným OS - zatím nemůžu porovnávat.

Vzhledem k velikosti by měli pořízení Toshiby zvážit především uživatelé s méně urostlými dlaněmi, já se svojí rukou neměl problém.

A na závěr nějaká čísla. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: Toshiba e800 (2003 SE, 400MHz) (1,61 KB).

Verze ROM testovaného zařízení: 2.0000.0409









Program GXmark, který používám na testování grafiky, si moc nerozuměl s VGA rozlišením, takže výsledek není k dispozici. A to je vše:)
reklama