Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Toshiba e400

14.4.2004, Pavel Koza, recenze
I když bych raději nejdříve recenzoval výkonnější model e800, okolnostmi jsem nucen představit vám nejdříve jeho skromnějšího bratříčka. Stručně řečeno, Toshiba e400 je tak trochu jiné zařízení. Není stříbrné, ovládací tlačítka jsou nezvykle tvarovaná, celé je extrémně tenoučké, systém je uložen pouze v 16ti megabytech FlashROM paměti, takže některé aplikace budete hledat marně, a v neposlední řadě je i velice zajímavá cena. A co je hlavní, od prvního okamžiku se mi velice zalíbilo.
Společnost Toshiba nemá v naší zemi přímé zastoupení a na možnosti sehnat nějaké jejich zařízení k recenzi je to bohužel znát... Již před mnoha týdny jsem měl oba nové modely téměř na dosah, nakonec ze zápůjčky bohužel sešlo. Takže skutečnost, že mám v této chvíli alespoň jedno zařízení k dispozici, se rovná malému zázraku. Lví podíl na tom má nová společnost zabývající se Pocket PC a všemi věcmi okolo jménem AH Mobile s.r.o., za což jí velice děkuji.



Úvodem dvě dost podstatné informace. Kromě modelu e400 nabízí Toshiba ještě jeden model e405, který se však liší pouze v jedné maličkosti - v balení je i plná verze programu ArcSoft PhotoBase™. Ale co je hlavní - Toshiba e400 je velice levné zařízení, dokonce jedno z nejlevnějších. V recenzi se na to budu často odkazovat, protože by nebylo úplně fair vyčítat Toshibě absenci věcí, které jsou obvyklé u dvoj- až trojnásobně drahých zařízení. Tolik na úvod, nyní mi dovolte představit vám nové zařízení od Toshiby trochu podrobněji.


Co je v krabici?


V neobyčejně kompaktní papírové krabici, jako obyčejně vyvedené v "klubových" barvách Toshiby, toho kromě samotného zařízení není zas tak moc k vidění. Méně náročný uživatel však najde vše, co ke svému štěstí potřebuje.



  • Zařízení Toshiba e400
  • Synchronizační USB kabel
  • Zdroj a napájecí kabel
  • Jeden CD-ROM
  • Dvě brožurky a leden leták

Pokud jste zastánce dobíjecích a synchronizačních kolébek, čeká na vás první zklamání. V balení je totiž pouze USB synchronizační kabel 120 centimetrů dlouhý, kolébku si zájemci mohou dokoupit extra. Zdroj elektrické energie je rozdělen na dvě části, samotný zdroj a standardní "magnetofonový" kabel do zásuvky. Na rozdíl od některých jiných zařízení nepotřebuje Toshiba pro přímé nabíjení redukci, na spodku přístroje je otvor přímo pro kulatý napájecí konektor.

Také náhradní stylus byste v balení hledali marně. Ten jediný, bez kterého by se samozřejmě Toshiba ovládala jen stěží, je překvapivě velice krátký. Naštěstí je teleskopický, takže se snadno dá roztáhnout na téměř dvojnásobnou délku. Vyroben je pravděpodobně z nějakého lehkého kovu, jen oba konce jsou z černé umělé hmoty.



A protože se do krabice nevešlo ani ochranné pouzdro, naše krátká exkurze se chýlí ke konci. Protože kromě jednoho CD-ROMu, na kterém najdete jak standardní programy od Microsoftu, tak i bonusové programy dalších firem, se v krabici schovává už jen leták pro rychlý start (v angličtině), stručný uživatelský manuál (též v angličtině) a nakonec i jedna záruční karta.


Vzhled


Po všech těch stříbrných, téměř standardizovaných krabičkách mám radost, že zase můžu recenzovat něco "tak trochu jiného". Tvar zařízení je na rozdíl od předchozích modelů více oblý, což je mně osobně bližší. Jako první si samozřejmě každý všimne netradiční tmavofialové barvy zařízení, která je elegantně kombinovaná s černými a stříbrnými doplňky, drobné ikonky a text na zadní straně zařízení jsou vyvedeny v barvě bledě modré. Druhé překvapení čeká na uživatele ve chvíli, kdy si Toshibu vezme poprvé do ruky - něco tak tenkého se skutečně nevidí každý den. Jen o pouhou desetinku milimetru překročila tloušťka Toshiby jeden centimetr, celkové rozměry jsou 76,2 x 124,4 x 10,1 milimetrů. A i když je 130 gramů velice málo, v poměru s velikostí mi zařízení přišlo až nečekaně těžké. V ruce se mi Toshiba držela pohodlně, ani po delší práci nikde netlačila.



Na přední straně zařízení najdeme klasickou kombinaci displeje a ovládacích tlačítek. Displej samozřejmě zabírá největší plochu a je situován v horní části přední strany zařízení. Nad ním není trochu překvapivě nic než jen nápis Pocket PC, zato pod ním je toho víc. Kromě atypického joypadu obklopeném čtveřicí programovatelných tlačítek je ještě stavová LEDka nalevo a reproduktor napravo. K joypadu lze říct jen jedno - rozhodně nepotěší náruživé hráče her. Vypadá sice celkem schopně, ale ovládání je dost nepřesné a ani při nejlepší vůli jsem nebyl schopen s ním pohodlně ovládat libovolnou akční hru. Ani namačkání programovatelných tlačítek přímo k joypadu komfortu hráčů moc nepřispívá. Vážení gamesníci, tohle zařízení pro vás prostě není to pravé. Vyznavačům klidnějšího způsobu zábavy však tato drobnost vadit nemusí, na klasické spouštění aplikací joypad bohatě stačí. Umístění reproduktoru je vybráno poměrně šťastně, až na výjimky zůstává po celou dobu práce plně odkrytý, takže reprodukce není nijak tlumena. Nakonec nesmím zapomenout ani na jednu zeleno/oranžovou LEDku mající na starosti signalizaci různých událostí.



Protože je Toshiba skutečně extrémně tenká, není zadní strana zařízení plochá, ale některá místa jsou zhruba o jeden milimetr vystouplá. Snadno tedy zjistíte, kde je otvor pro sluchátka či slot pro SD / MMC kartu. Bohužel marně budete hledat nějaká dvířka pro snadný přístup k baterii, Toshiba jednoduše vyměnitelnou baterii nenabízí. Co naopak najdete je tlačítko pro softwarový reset, poutko pro přichycení módní šňůrky na krk, a nakonec i částečně viditelnou záslepku SD karty.



Při pohledu na horní stranu si všimneme malého tlačítka pro zapnutí/vypnutí, otvoru pro SD / MMC kartu, dvojice malých otvůrků pro mikrofon, konektoru pro sluchátka standardního rozměru 3.5 milimetrů a otvoru pro stylus. Na spodu zařízení je uprostřed, stejně jako u ostatních zařízení, umístěn datový konektor, nalevo od něj najdeme oddělený napájecí konektor (shodou okolností stejný, jako u ostatních Pocket PC od Toshiby, případně u všech nových iPAQů), na pravé straně pak zakrytý přepínač pro hardwarové zapnutí / vypnutí zařízení (jeho přepnutím se provede tvrdý reset).



Zatímco na pravé straně zařízení není zhola nic, na levé najdete programovatelné tlačítko přednastavené pro spuštění vlastní aplikace Toshiba Voice Recorder (záznam zvuku), třístavové skrolovací tlačítko (nahoru, dolů a akce), přepínač pro deaktivaci tlačítek během přenosu a senzor infračerveného portu. Skrolovací tlačítko je umístěné přesně v místě, kde umístěné být má, takže ovládání palcem je velice přesné a příjemné. Bohužel není možné přiřadit stisku tlačítka nějaký program, takže například Nabídku Start musíte spouštět jinak.




Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A620BT76.8 x 125 x 13.3141
Asus MyPal A61778 x 135 x 17.6197
Dell Axim X3i77.2 x 117 x 14.9142
F-S Pocket LOOX 610BT78 x 147.5 x 18.2197
HP iPAQ h194069.8 x 113.3 x 12.8124
HP iPAQ h221076.4 x 115.4 x 15.4144
HP iPAQ h415070.6 x 113.6 x 13.5132
HP iPAQ h555084 x 138 x 15.9206.8
MiTAC Mio33973 x 122 x 13.8120
MiTAC Mio55872 x 124 x 15.3170
Toshiba e31080 x 125 x 12.4140
Toshiba e40076.2 x 124.4 x 10.1130
Toshiba e74080 x 125 x 15.2179
T-Mobile MDA II70 x 130 x 19185


Parametry


Dostáváme se k tomu, co má Toshiba tak říkajíc pod kapotou a co vlastně umí. A abych to nemusel opakovat neustále dokola, znovu podotýkám, že Toshiba e400 patří k těm nejlevnějším na trhu, takže nečekejte žádné technologické zázraky. Procesor překvapivě není stále ještě nejpoužívanější Intel PXA255, nýbrž novější verze Intel PXA261 běžící na 300MHz. Vzhledem k taktu procesoru neumí tato Toshiba softwarově regulovat jeho výkon. Mezi často kladené otázky patří, jestli není 300MHz "příliš málo". Odpověď je jednoznačná - není:) Samozřejmě netvrdím, že mezi 300MHz a 400MHz není vůbec žádný rozdíl, ale pro běžného uživatele se skutečně nejedná o žádné mínus, když zrovna v tom jeho zařízení těch 100MHz jaksi chybí. Mezi nejnáročnější aplikace bych zařadil především hry a multimédia obecně, a pak ještě poněkud překvapivě prohlížení webu přes Pocket Internet Explorer (vykreslování stránky z HTML kódu dává procesoru pěkně zabrat). V naprosté většině ostatních případů však není výkon procesoru tím hlavním limitujícím faktorem, i když to, jak bude zařízení vytížené, záleží především na jeho majiteli.

Toshiba e400 je vybavena celkem třemi druhy pamětí. Pro běžné ukládání dat a spouštění programů je určeno 64MB SDRAM, na rozdíl od některých konkurenčních zařízení je k dispozici téměř v celá, konkrétně je jí k dispozici více jak 62MB. Operační systém a základní aplikace jsou nahrané v 16MB přepisovatelné ROMky. Vzhledem k tomu se do ní nevejde kompletní sada aplikací Premium edition, nýbrž jen omezená sada Professional edition. Terminálového klienta, Microsoft Reader či prohlížeč obrázků si tak musíte obstarat jinde (nejsou ani na přiloženém CD). Nakonec jsem si nechal příjemné překvapení v podobě celých 32MB paměti typu NAND, která slouží jako bezpečné úložiště. Čtení i zápis do tohoto typu paměti je sice pomalejší, než v případě klasické SDRAM, ovšem výhodou je uchování obsahu i v případě výpadku napájení. O svá data tak nepřijdete ani v případě, že omylem necháte své zařízení úplně vybít.



Displej této Toshiby patří k tomu lepšímu, co se do Pocket PC zařízení v těchto týdnech montuje (což znamená, že jde o velmi kvalitní displej:). Technicky se jedná o transflexní barevný TFT displej o stále ještě nejběžnějším rozlišení 240 x 320 bodů s úhlopříčkou 89 milimetrů, počet barev standardních 65 tisíc. V přímém porovnání s iPAQem h4350 je o trochu jasnější, díky podsvícení fluorescenční lampou téměř bez žlutého odstínu. Podsvícení je možné nastavit v deseti krocích odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení. Navíc je k dispozici i určitá automatika - na rozdíl od iPAQů i dalších zařízení se senzorem citlivým na světlo nabízí Toshiba automatickou regulaci podsvícení v závislostiina stavu baterie. Čím méně energie zbývá, tím slabší podsvícení se nastaví. Možnost zapnout ClearType pohodnlě přímo v jednom z apletů Nastavení už asi nikoho nepřekvapí. Povrch displeje je samozřejmě citlivý na dotek, celá plocha včetně rohů reaguje i na velice lehké tapnutí. Z praxe bych k displeji dodal snad jen to, že v přímém slunečním světle je nutné zvolit si určitý úhel dopadu paprsků, jinak toho moc neuvidíte, ale jakmile si na to zvyknete, můžete používat toto Pocket PC i na pláži u moře.



Pokud s oblibou používáte Pocket PC zařízení jako kapesní MP3 přehrávač či diktafon, Toshiba vás rozhodně nezklame. Zvukové schopnosti jsou skutečně na velmi vysoké úrovni. Toshiba samozřejmě nabízí jak reprodukci přes zabudovaný reproduktor (jehož kvalita je vcelku ucházející), tak i přes sluchátka. Díky integrovanému 3.5mm stereokonektoru nejste v jejich výběru nikterak omezováni. Při testech jsem si přehrával různé písničky v MP3 formátu a s výsledkem jsem velmi spokojen. Ani při poslechu přes kvalitní sluchátka není zvuk rušen různými šumy a ruchy. Díky apletu Advanced Sounds můžete nastavit jak hlasitost výstupu na sluchátka (v 16ti krocích a dokonce i odděleně pro levý i pravý kanál), tak i zvýraznit výšky a basy (též v 16ti stupních). Super bass sice v nabídce chybí, ale i tak může Toshiba připravit vašemu sluchovému ústrojí pořádné peklo.

Záznam zvuku už bohužel tak perfektní není. Při nahrávání v blízkosti zdroje zvuku je to ještě bez problémů (přímé diktování do mikrofonu), nahrávka konferenčního hovoru už je ale dost zašuměná. K dispozici je sice aplet, kde si citlivost mikrofonu můžete nastavit, ovšem výrazné zlepšení se nekoná. Ale aby nedošlo k mýlce - služby minimálně průměrného diktafonu Toshiba zastane bez problémů.



Komunikační schopnosti zařízení nemá smysl sáhodlouze komentovat, Toshiba e400 nabízí pouze klasický USB port a infračervený port o základní rychlosti 115kbps. Díky SDIO slotu je sice možné přidat například Bluetooth, ale to asi nebude cesta, kterou se vydá většina uživatelů tohoto zařízení.
Jako poslední je třeba zmínit se o baterii a napájení vůbec. Jak jsem již uvedl, lithium-ionová baterie o kapacitě 980mAh je v zařízení napevno integrována, není možné ji snadno uživatelsky vyměnit. V mém testu výdrže za plného podsvícení a běžného používání vydrží Toshiba na jedno nabití celkem průměrné 4 hodiny. Mohlo by to sice být lepší, ale vzhledem k několikrát zmiňovaným rozměrům zařízení je to celkem slušný výsledek. Příjemná je i možnost nastavit si, při jakém stavu baterie bude uživatel upozorněn na nutnost poohlédnout se po nějakém zdroji elektrické energie.




Možnosti rozšíření


Toshiba e400 nabízí pouze standardní způsoby rozšíření svých schopností. Kromě možnosti dokoupení standardního příslušenství, které z důvodu snahy o udržení nízké ceny není přímo v krabici (jako je USB kolébka či ochranné pouzdro) je možné k zařízení díky SDIO slotu připojit nejen paměťovou kartu, ale i stále rozšířenější IO karty (například Bluetooth). Většina uživatelů, na které je e400 zacílena, se však podle mého názoru spokojí maximálně s kartou paměťovou.




Software


I když se ceny, za které nakupuje výrobce desítky tisíc licencí jednotlivých programů následně distribuovaných se zařízením, ani vzdáleně nepodobají těm, jaké znáte z různých elektronických obchodů, přeci jen nejsou zadarmo, a tak se na tomto místě dá ušetřit hezkých pár dolarů. Tato Toshiba je toho zářným příkladem. V ROMce je pouze část aplikací, na které jste zvyklí (viz výše), a ani s bonusovými programy to není příliš slavné, i když do těch 16MB FlashROMky se vešla hned čtveřice užitečných aplikací, všechny z dílny Toshiby.

Asi nejvíce užitečnou aplikací z této nabídky je zálohovací utilitka Toshiba DataBackup, která vám pomůže uchránit vaše data pro případ nějaké katastrofy. Zálohovat můžete jak na kartu, tak i do FlashROM disku. Na výběr máte dvě možnosti - kompletní zálohu, nebo jen zálohu PIM aplikací. Příjemným bonusem je možnost zálohovat automaticky v předem definovanou dobu.



Ostatní utilitky už tak široké použití nemají. Toshiba Voice Recorder je zdařilou náhradou za integroavnou aplikaci pro záznam zvuku, Toshiba Home je vcelku povedená aplikace, ve které na jedné obvrazovce najdete pohromadě všechny důležité informace běžícími aplikacemi počínaje a stavem baterie konče, a konečně aplikace Toshiba World Clock pomůže všem cestovatelům, kteří se ve světě občas zamotají v časových pásmech.



Na přiloženém CD najdeme kromě těch skutečně nejzákladnějších aplikací od Microsoftu a dvojice demoverzí jen dvě utilitky, shodou okolností obě určené pro práci se zvukem, přesněji řečeno řečí. První z nich, Toshiba Text Speech, dokáže vcelku obstojně přečíst libovolný, anglicky psaný text. I když je hlas čistě syntetický, neměl jsem problém s porozuměním čtenému textu (rodilý mluvčí musí být naprosto v pohodě:). Jakousi variantou tohoto programu je Mail Speech, který vám umělým hlasem přelouská vaši doručenou poštu. Druhá aplikace, Toshiba Voice Command, by naproti tomu měla umožnit ovládání Pocket PC hlasem. Musím se přiznat, že pro mě tato aplikace určena rozhodně nebude, Toshiba nějak nechtěla porozumět mé vybroušené Oxford English:) Nicméně rodilý mluvčí může být úspěšnější, a celkem si dovedu představit, že ovládání hlasem může ušetřit spoustu času.



A tím přehled aplikací končí, víc nám toho Toshiba nenadělila. Zákazníci v naší republice dostanou navíc ještě CD s lokalizací, to však u mého testovaného kousku chybělo.


Cena


Cena je alfou i omegou tohoto zařízení. Co nejnižší ceně byl obětován výkon, příslušenství i vybavení bonusovými aplikacemi. Takže za kolik si můžete novou Toshibu e400 u společnosti AH Mobile s.r.o. zakoupit? Za velice sympatických 8999 korun českých! Vzhledem k tomu, že doporučená cena pro koncové uživatele bez DPH je 11990 korun (což mi na low-end zařízení přijde nestydatě mnoho), jedná se o velmi lákavou nabídku.


Benchmarky


Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: Toshiba e400 (2003, 300MHz) (1,51 KB).











Tato Toshiba je také první, kde jsem otestoval grafiku ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)


reklama