reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

, , recenze
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

Dostupnost a cena


Zařízení Sony Ericsson XPERIA X2 je na trhu již přibližně půl roku a z a tu dobu cena poměrně výrazně poklesla z původních více jak 15 000 Kč až na současných 12 000 Kč. K dispozici je pouze plně lokalizovaná verze v češtině, pokud chcete anglickou, musíte si ji buď koupit v cizině, nebo uplatnit na českou verzi speciální flashovací postup.

Pokud preferujete nákup u operátora za zvýhodněnou cenu, máte bohužel smůlu. Operátoři po X2 nesáhli, takže se musíte obrátit pouze na nezávislé prodejce. Například na Sunnysoft, kde se nyní zařízení prodává za 11 645 Kč.


Závěr


Už před začátkem recenze jsem o X2 slyšel různé a vesměs bohužel nedobré komentáře. A i když jsem se k zařízení snažil od začátku přistupovat neutrálně a bez předsudků, už po pár hodinách jsem měl celkem jasno a v průběhu dvoutýdenního testování jsem se jen divil, kam až může zařízení s Windows Mobile klesnout. Pracovně jsem si X2 nazval "pomsta SE Microsoftu za něco hodně, hodně ošklivého" a mohu jen hádat, kolik nešťastných uživatelů toto zařízení vrhlo do náruče jiné platformy.Jenže ani v tomto případě mi to Sony Ericsson neulehčil. Těsně před dokončením recenze totiž na svém webu vypublikoval nejnovější verzi ROM založenou na Windows Mobile 6.5.3, která má podle doprovodného textu mimo jiné nabídnout lepší stabilitu a spolehlivost přístroje. Nainstaloval jsem ji tedy a byl mile překvapen rozdílem, jakého jsem byl svědkem. Ne, zázrak se nestal a zařízení má stále své limity a mouchy, ale soudě podle dvoudenního intenzivního testování se konečně dá používat. Především stabilita je o třídu výš, během těch asi 10 hodin instalování, hraní, snímání screenshotů, volání a dalších činností zařízení ani jednou nespadlo, což se v porovnání s předchozím stavem jeví skoro jako zázrak.Ještě jednou upozorním na to, že můj nyní již mnohem méně kritický postoj není založen na dlouhodobém testování nové verze ROM, ale na druhou stranu jsem za ten cca. měsíc zařízení takříkajích "dostal do ruky" a tak se rozdíly hledají snadno. Pokud jde o samotný fakt, že zařízení teprve půl roku po začátku prodeje začalo být použitelné, pokládám to spíš za ostudu. Pravda, pro někoho je to sice důkaz toho, jak je společnost SE seriózní a jak se o své zařízení stará dlouho po uvedení na trh, ale pro mě osobně je naopak neskonale drzé prodávat za nikterak málo peněz takový polotovar, který trvá víc jak půl roku dovařit alespoň do poživatelného stavu.Pokud se budeme bavit o konkrétních vlastnostech, začnu tím, co je na zařízení dobrého a co se mi líbilo. Jak první musím jmenovat bohaté základní příslušenství a plnohodnotnou českou podporu. Jako výbornou hodnotím i vysouvací klávesnici, pokud píšete delší texty bez diakritiky a rozměry zařízení jsou pro vás klíčové, XPERIA X2 má co nabídnout. Na zařízení mě pak kromě kvalitní konstrukce potěšil čistý zvuk nejen ze sluchátek, ale i stereo reproduktorů, 3,5 milimetrový konektor pro připojení sluchátek a slušné komunikační možnosti. Z hlediska aplikací je zajímavá vlastní utilitka Sony Ericssonu nazvaná SlideView pro provádění základních činností a samozřejmě upgrade na Windows Mobile 6.5.3 jako celek.

Bohužel, negativních vlastností má XPERIA X2 také dost, i když se po instalaci poslední verze systému tento seznam zredukoval. První se jmenuje výkon. Přestože jsem přesvědčen o tom, že Windows Mobile 6.5.3 znamenají velký krok kupředu, stále to není dost dobré na zařízení této kategorie. Jak je to se stabilitou si netroufnu hádat; na starší ROMce byla jedním slovem příšerná, nová ROMka se zdá být o parník lepší, ale zde uvítám postřehy majitelů, kteří mohou zařízení testovat přeci jen déle. Stejně tak uvítám i komentáře k výdrži zařízení na baterii. Zklamáním je rozhodně marketingový tahák, osmimegapixelový digitální fotoaparát. Čím déle si prohlížím výsledné fotky, tím méně se mi líbí, čekal jsem jiný zážitek. O absenci podporu pro USB Mass Storage ani nemluvě, to je vážně úlet.Pokud to shrnu, tak díky poslední verzi systému sice dávám XPERII X2 ještě šanci, ale přesto nejsem přesvědčen, že stojí za to si ji v obchodě koupit. Ještě tak v dobrém stavu z druhé ruky za poloviční cenu, pak by spolu s Windows Mobile 6.5.3 mohla dobře posloužit, ale pokud svoji pozornost zaměříte jiným směrem, nemusíte mít pocit, že o něco přicházíte.


Související odkazy


Pro pořádek ještě uvedu všechny odkazy na informace přímo související s touto recenzí a zařízením Sony Ericsson XPERIA X2.
reklama