reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

, , recenze
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

Zařízení jako GPS navigace


S touto kapitolou budu hotov velmi brzo. Bohužel. Hlavním důvodem je skutečnost, že v Sony Ericssonu z nějakého mně nepochopitelného důvodu vybrali pro komunikaci aplikací s modulem speciální port GPD9, se kterým si žádná jiná aplikace než předinstalovaná Google Maps Mobile (včetně aktualizací z internetu) neporadila. Sice jsem se snažil, ale prostým přenastavením se rozchodit nepovedlo nic a i když je k dispozici nějaká utilitka třetí strany, snažím se recenzovat pouze to, co nabízí výrobce. Takže jediným způsobem, jak GPS modul otestovat, zůstala zmíněná aplikace, což se nedá považovat za dostatečný test.Samotný GPS modul je slušný s dobrou přesností. Jako ve většině ostatních modulů je možné (a doporučené) v pravidelných intervalech stahovat data z internetu (ručně či automaticky) a tím zkrátit dobu nutnou k zaměření na pár vteřin. Samotná aplikace Google Maps Mobile funguje bez problémů a pokud jsem se při jízdě autem zaměřil na sledování přesnosti (jako spolujezdec, samozřejmě:), obstála XPERIE na jedničku. Ale to je pro uživatele jen slabá útěcha.


Systémové a bonusové aplikace


Na samém počátku prodeje se zařízení prodávalo s Windows Mobile 6.5 ve verzi Professional. Výrobce ale nelenil a tak nabídl hned několik aktualizací, poslední doslova před pár dny. Pokud náhodou na vašem zařízení poslední verzi Windows Mobile 6.5.3 nemáte, můžete si ji stáhnout a nainstalovat pomocí příslušné aplikace z webu Sony Ericssonu.

Kromě samotného základu operačního systému je součástí každé instalace i balíček aplikací z dílny Microsoftu. Jedná se především o mobilní Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), mobilní Outlook (Pošta, Kontakty, Kalendář, Úkoly a poznámky), mobilní Internet Explorer, mobilní Windows Media Player, Obrázky a Videa pro prohlížení multimediálních dat, ActiveSync pro synchronizaci dat s Outlookem nebo Exchange serverem, Windows Live a Messenger, pár drobných utilitek a v neposlední řadě i dvojice online aplikací Microsoft Marketplace a Microsoft My Phone.Významnou aplikací z dílny Sony Ericssonu je nástroj SlideView přiřazený jednoduchému stisknutí speciálního programového tlačítka pod displejem. Po aktivaci se objeví seznam položek určených pro správu Seznamu hovorů, Zpráv, Kalendáře, Médií, elektronického obchodu PlayNow, sunchronizace Sony Ericsson Sync a Panelů. Některé položky můžeme "rozbalit" a zobrazit tak další úroveň nabídky. Například po tapnutí na Média se nabídka posune a odhalí nabídku pro zobrazení Obrázků, Hudby, Videa, Rádia a Her. Tapnutím na Obrázky se zobrazí seznam pořízených nebo uložených obrázků a tak by se dalo pokračovat. Více uvidíte na videu.Také další dvě aplikace jsou z dílny výrobce zařízení. Pomocí PlayNow máte možnost stahovat volné nebo nakupovat placené aplikace, hry, panely a písničky přímo ze zařízení. Podle všeho se ale nejedná o nativní aplikace, ale univerzální aplikace v Javě, ona i samotná aplikace PlayNow je javová. Nabídka je sice omezená, ale ceny jsou na druhou stranu poměrně příznivé. Druhou aplikací je Sony Ericsson Sync, což je aplikace určená pro synchronizaci kontaktů, kalendáře a úkolů se serverem výrobce. Díky časté synchronizaci tak máte data v bezpečí i v případě nějaké nenadálé situace, havárie nebo krádeže zařízení.

Dále je na zařízení předinstalováno několik tradičních aplikací, jako je například klient pro práci s online mapami Google Maps nebo prohlížeč dokumentů ve formátu PDF nazvaný Adobre Reader LE. Poslední aplikací je komerční aplikace pro levné WiFi připojení v mnoha zemích Boingo Mobile. Ta možná nejdůležitější, tedy Mobilní Opera, ale bohužel chybí, takže jste odkázání jen na základní mobilní Internet Explorer, případně si musíte stáhnout nějaký prohlížeč z internetu.
reklama