Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

8.6.2010, Pavel Koza, recenze
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?

Zařízení jako digitální fotoaparát


Dobré jméno Sony Ericssonu jako výrobce skvělých fotomobilů, osmimegapixelový snímač, automatické ostření a propracovaná ovládací aplikace, to všechno jsou předpoklady proto, aby byl digitální fotoaparát ozdobou druhé XPERIE. A po pravdě řečeno výsledek je slušný, ale čekal jsem přeci jen víc. Součástí kapitoly nejsou snímky obrazovky, fotoaparát běží v nějakém speciálním grafickém režimu...

Nejdříve něco málo technických parametrů. Sice jsem je všechny vypsal v tabulce o kousek níž, ale to není důvod si nepřipomenout ty nejdůležitější. V zařízení je tedy osmimegapixelový snímač, díky kterému je možné pořizovat snímky až v rozlišení 3264 x 2448 bodů. Podle chuti je samozřejmě možné rozlišení zmenšit, ale kromě speciálních případů přímé publikace na web bez automatické změny velikosti mi to v době 16 GB karet přijde zbytečné stejně jako nastavit jinou než nejlepší kvalitu komprese. Obzvlášť když ani ta nezachová všechny detaily, protože taková fotka má v průměru 1,5 – 2 MB.



Fotit se dá jednak v plně automatickém režimu, dále v režimu poloautomatickém, kdy si vyberete pouze scénu a zařízení se podle toho samo nastaví s možností některé parametry nastavit ručně, nebo v režimu plně manuálním, kdy je nastavení jen a jen na vás. V poloautomatickém a manuálním režimu volíte mimo jiné způsob zaostření, způsob použití blesku, režim snímání, úpravu expoziční hodnoty., citlivost ISO, vyvážení bílé či efekty. Papírově je o jednu z nejvybavenějších ovládacích aplikací, které jsem u zařízení této platformy viděl.

Pokud máte raději pohyblivé obrázky, druhá XPERIA umí i záznam videa. Jenže po shlédnutí prvního záznamu asi sami usoudíte, že to není ono a především WVGA rozlišení (800 x 480 bodů) je nad síly zařízení. U videa máte k dispozici jen jeden 3 režimy záznamu a i dalších nastavitelných parametrů poněkud ubylo. Vzhledem k předvedenému výsledku to ale není žádná tragédie.



Pokud vás zajímá podrobná specifikace a výpis vlastností, zde je máte v přehledné tabulce.

Funkce
Vlastnosti
SnímačCMOS 8,1 Mpix
Klasický formát fotografiíJPEG - 8,1 Mpix(3264 x 2448), 5 Mpix (2592 x 1944), 3 Mpix (2048 x 1536), 2 Mpix (1920 x 1080), 1 Mpix (1280 x 720), WVGA (480 x 480), VGA (640 x 480), QVGA (320 x 240)
Rozlišení videaMPEG4 - WVGA (800 x 480), VGA (640 x 480), QVGA (320 x 240)
ScényFoto - Vlastní, Portrét, Krajina, Portrét za soumraku, Krajina za soumraku, Pláž/sníh, Sport, Dokument
Video - Vlastní, Noční režim
VlastnostiAutomatické ostření (až 5 bodů), Dotykové ostření, Makro, Nekonečno, Digitální zoom (až 16x), Stabilizátor obrazu
BleskAno, LED (Vypnutý, Zapnutý, Automatický)
UkládáníHlavní paměť, Paměťová karta
ISOAuto, 100, 200, 400, 800, 1600
EfektyŽádný, Negativ, Solarizace, Sépie, Odstíny šedi
Vyvážení bíléAutomatika, Žárovka, Zářivka, Slunečný den, Oblačno
Kvalita fotografiíVysoká, Normální, Úsporná
ČasovačVypnutý, 2 s, 10 s
Režim snímáníNormální, Kontinuální
Korekce expozice-3.0, -2.7, -2.3, -2.0, -1.7, -1.3, -1.0, -0.7, -0.3, 0.0, +0.3, +0.7, +1.0, +1.3, +1.7, +2.0, +2.3, +2.7, +3.0
Ostatní vlastnostiAutomatický náhled, Poloha GPS, Zvuk závěrky, Automatické otočení

To byla teorie, nyní trochu z praxe. Dobrou zprávou pro příznivce mobilní digitální fotografie je přítomnost speciálního tlačítka na boku přístroje přiřazeného výhradně ovládání fotoaparátu. Namáčknutím zaostříte, domáčknutím pořídíte fotku nebo začnete / ukončíte nahrávání. A když už jsme u ostření, XPERIE nabízí nejen pětibodové automatické ostření, ale i ostření na určený bod, makro pro ostření na velmi blízké předměty a naopak ostření na nekonečno pro rychlejší focení krajinek a dalších velmi vzdálených scén.



Rychlost ovládací aplikace je bohužel průměrná až podprůměrná. Samotné spuštění aplikace trvá pět, někdy ale ještě více vteřin a ani odezva plně grafického rozhraní není oslnivá. Hlavní ovládání je u pravého okraje, kde najdeme přepínač mezi režimem prohlížení / focení / záznamem videa, ikonka v pravém dolním rohu zobrazí pás ikonek pro nastavení. Aktuální nastavení je přehledně zobrazeno formou malých ikonek v horní liště a tak na první pohled vidíte, jakou citlivostí ISO budete fotit, způsob ostření, rozlišení, kvalitu fotek a podobně.



Zajímavou a ne zrovna obvyklou vlastností je i elektronický stabilizátor obrazu, který se stará o ostřejší fotky pořízené v horších světelných podmínkách. Podle mých pokusů to skutečně funguje a není to jen marketingový trik, hodně ale záleží na tom, co přesně fotíte. Pro focení v obzvlášť špatných podmínkách je pak k dispozici i přisvětlovací LED dioda a i v tomto případě není jen tak na ozdobu.

Po vyfocení fotografie nebo po pořízení videa si výsledek hned můžete prohlédnout a zobrazit si o něm podrobnosti. Případně ho můžete poslat emailem nebo jako MMS zprávu, nahrávání na populární servery se bohužel nekoná. Poslední možností je rychlé smazání souboru. Všechny tyto operace můžete provést i po přepnutí do režimu prohlížení, kde vidíte vše vyfocené a natočené a kde to můžete zpracovat i hromadně.



Jak jsem naznačil již na začátku a jak sami vidíte na ukázkových fotkách, XPERIA X2 nefotí vysloveně špatně, ale osobně jsem od ní čekal přeci jen víc, především pokud jde o kvalitu výsledných fotek. Především na barevném provedení by to chtělo zapracovat, většina fotek je taková mdlá a pokud tam nějaké barvy jsou, není to zrovna věrné. Sice se naštěstí nekoná žádný průšvih typu růžový střed a’la HTC HD2, ale není to ono.
reklama