reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

, , recenze
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?
Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

Integrovaná vysouvací klávesnice


Klávesnice na X2 je velmi podobná klávesnici u předchozí generace přístroje - vysouvá se na levou stranu, má téměř shodný počet tlačítek a nabízí podobný dojem při psaní. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud se vám na X1 psalo dobře, bude se vám psát dobře i u X2 a naopak.Vysouvací mechanismus je poloautomatický. To znamená, že v krajních polohách je klávesnice nějakou pružinou fixovaná na místě a k jejímu posunutí je třeba vyvinout určitou sílu. Jakmile ale překonáte mezní odpor, klávesnice se automaticky vysune/zasune do opačné krajní pozice. Logicky tedy není možné mít klávesnici jen "polovysunutou", vždy je to buď a nebo. Spolu se změnou pozice klávesnice se automaticky mění i orientace displeje.Po vysunutí klávesnice si můžeme podrobně prohlédnout jednotlivá, vesměs čtvercová tlačítka. Na první pohled vypadají jako namačkaná na sebe, podobně jako na zařízení HTC Touch Pro. Při druhém pohledu je ale patrná vystouplá hlavní, středová část tlačítka, kolem které je ze tří stran zhruba milimetrová mezera a tlačítka se tak hmatem jeví jako oddělená. Jednotlivé řady jsou proti sobě trochu posunuty, připomínají rozvržení klasické klávesnice na stolním počítači. Celkem se na klávesnici podařilo dostat 43 tlačítek, o jedno víc než na X1. Většina z nich má stejnou velikost (7 x 6 milimetrů), pouze tabulátor, mezerník a enter mají tvar nebo velikost odlišné. Jednotlivá tlačítka mají rovněž velmi nízký zdvih, což je další vlastnost, na kterou je nutné si zvyknout.V rozvržení klávesnice najdeme celkem podstatné změny (výrobce asi četl mé připomínky ke klávesnici na X1:). První příjemnou změnou je mnohem lepší využití místa, protože na rozdíl od X1 je sekundární znak na téměř každém tlačítku. Druhým vylepšením je přítomnost kurzorových šipek a poslední novinkou je přidané funkční tlačítko Ctrl, takže můžete využít známé klávesové zkratky jako Ctrl+C pro kopírování, Ctrl+V pro vložení a podobně. Nepříjemná je naopak ztráta tlačítka "OK", pro potvrzení musíte stisknout tlačítko pod displejem nebo tapnout na displej, ostatní funkční tlačítka jako je "Win", "Tab", "SHIFT" nebo "Symbol" zůstávají beze změny.

Pro pohodlné psaní ve tmě jsou tlačítka podsvícena. Základní znaky svítí bíle, sekundární jsou podsvíceny modře. V tmavém prostředí je bílé podsvícení dobře viditelné, ale přesto nijak agresivní, modré podsvícení sice také nebodá do očí, ale v kombinaci se stříbrným podkladem není bohužel vidět úplně nejlépe. Za světla je to přesně obráceně, to je zase hůře čitelné bílé podsvícení, modré znaky jsou viditelné lépe. Podsvícení se aktivuje vysunutím klávesnice nebo stisknutím libovolného tlačítka a vydrží svítit celých 30 vteřin. Stejně jako X1 nemá ani X2 nad klávesnicí žádné stavové LEDky, indikace stavu funkčního tlačítka "Fn" nebo "SHIFT" je graficky znázorněna ve spodní liště vedle ikonky klávesnice.Na klávesnici je možné psát i speciální znaky včetně kompletní abecedy českých znaků, nicméně to není zrovna pohodlné - nejdříve stisknete požadovaný znak a pak opakovaně tlačítko "áü", které bude postupně nabízet všechny možné varianty daného znaku. Pro napsání znaku "č" stačí speciální znak stisknout 2x, pro napsání znaku "ě" už 6x. Pro občasné použití například při zadávání kontaktních informací to ujde, ale abych v tom psal recenzi, to rozhodně ne.A jaké jsou praktické zkušenosti? Čím déle jsem na ní psal, tím lepší to bylo. Osobně sice preferuji klávesnici z Touch Pro2, ale po pár týdnech jsem byl schopen na X2 napsat i delší texty úplně bez chyby a subjektivně jsem psal na X2 stejně rychle jako na Pro2. Tradičně jsem si musel nejdříve zvyknout na jiné rozložení, ale za pár dní jsem se na klávesnici už orientoval rychle a bez problémů. Nejvíc mi vadila špatná čitelnost hlavních znaků při normálním světle, tohle vážně někdo nedomyslel a především ze začátku, než si zvyknete na rozložení, budete bílé podsvícení na stříbrných tlačítkách proklínat. Jinak ale rozložením počínaje a kvalitou klávesnice konče odvedl výrobce velmi dobrou práci a klávesnici tak řadím k nejpovedenějším vlastnostem zařízení.
reklama