Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

16.12.2008, Pavel Koza, recenze
Se svým prvním zařízením se systémem Windows Mobile si dali ve společnosti Sony Ericsson pěkně na čas. První oficiální informace o tomto komunikátoru se širokoúhlým displejem a vysouvací klávesnicí se objevily již v únoru roku 2008, ale k prvním zákazníkům se zařízení s celým jménem Sony Ericsson XPERIA X1 dostalo teprve začátkem října.

Integrovaná vysouvací klávesnice


Zařízení Sony Ericsson XPERIA X1 je jedním z řady nových komunikátorů s vysouvací QWERTY klávesnicí. Asi nejčastěji bude uživateli srovnávána s klávesnicí u zařízení HTC Touch Pro a jejich srovnání se nevyhnu ani já. Hned na začátku mohu prohlásit, že srovnání nebude jednoduché, protože klávesnice obou zařízení jsou od sebe velmi odlišné a u většiny vlastností víc záleží na osobních preferencích a úhlu pohledu, než na nějakém objektivním porovnání. I to je možná důvod, proč jsou recenze i uživatelské zkušenosti dost negativní, protože klávesnice u XPERIE je prostě výrazně odlišná od klávesnic u zařízení od HTC, na které jsou uživatelé dlouhodobě navyklí.




Jednou z mála vlastností, které mají XPERIE a Touch Pro společné, je vysouvání klávesnice na levou stranu, což už mi ale díky nedávné recenzi Touch Pro nepřišlo nijak zvláštní. Vysunutí a zasunutí klávesnice je poloautomatické, nejdříve je nutné překonat počáteční odpor, pak se klávesnice sama vysune / zasune do maximální pozice. Spolu s tím se automaticky mění i orientace displeje.




Po vysunutí klávesnice zjistíme první velký rozdíl – klávesnice má totiž jen čtyři řady, pátá numerická řada jako u Touch Pro chybí. Pro psaní číslic slouží numerický blok tvořený sekundárními funkcemi tlačítek na pravé polovině klávesnice. Jednotlivá tlačítka mají tvar obdélníku a jsou prostorově mírně zalomená jakoby v místě úhlopříčky buď jedním, nebo druhým směrem; jinými slovy jsou prostě trochu plastická a lépe se hmatově rozlišují. Navíc jsou jednotlivé řady proti sobě trochu posunuty, takže více připomínají rozvržení klasické klávesnice na stolním počítači. Celkem se na klávesnici podařilo dostat 42 tlačítek, každé je od vedlejšího odděleno velkou mezerou. Většina tlačítek má stejnou velikost (4,5 x 6 milimetrů), pouze tabulátor, mezerník a enter mají tvar nebo velikost odlišné. Jednotlivá tlačítka mají rovněž velmi nízký zdvih, což je další vlastnost, na kterou je nutné si zvykat.




Překvapivě jen část tlačítek nabízí sekundární znak při současném stisku se speciální funkční klávesou Fn, mnoho tlačítek má jen jednu funkci. Výběr znaků je ale velmi dobrý a tak jsem při běžném SMSkování až na výjimky nemusel lovit speciální znaky. Na rozdíl od Touch Pro najdeme na klávesnici výhradně znaky, funkční tlačítka pro spouštění aplikací chybí. Chybí rovněž tlačítko CTRL, takže budete muset oželet praktické klávesové zkratky jako je CTRL + C pro kopírování, CTRL + V pro vložení atp. XPERIA nemá nad klávesnicí žádné stavové LEDky, indikace stavu funkčního tlačítka „Fn“ nebo „SHIFT“ je graficky znázorněna ve spodní liště vedle ikonky klávesnice.




Pro pohodlné psaní ve tmě jsou tlačítka podsvícena. Základní znaky svítí bíle, sekundární jsou podsvíceny modře. V tmavém prostředí je bílé podsvícení dobře viditelné, ale přesto nijak agresivní, modré podsvícení sice také nebodá do očí, ale v kombinaci se stříbrným podkladem není bohužel vidět úplně nejlépe. Za světla je to přesně obráceně, to je zase hůře čitelné bílé podsvícení, modré znaky jsou viditelné dobře. Podsvícení se aktivuje vysunutím klávesnice nebo stisknutím libovolného tlačítka a vydrží svítit celých 30 vteřin.




Také další vlastnosti jsou v porovnání s Touch Pro odlišné. Na rozdíl od něj totiž není součástí klávesnice XPERIE sada čtyř kurzorových tlačítek, zato je tam dvojice důležitých systémových tlačítek pro ovládání grafického rozhraní Windows, tedy tlačítka „Win“ a „OK“. I v tomto případě je zhodnocení, které řešení je lepší, obtížné. Ideální by asi bylo mít na klávesnici jak kurzorová, tak systémová tlačítka. Osobně mi absence kurzorových tlačítek a nutnost používání klasického čtyřsměrového ovladače pod displejem přišla jako menší zlo než nutnost pro potvrzení dialogu nebo spuštění nabídky prstem, ale to je skutečně jen otázka osobních preferencí a cviku.




Protože jsem měl zařízení z Anglie, česká podpora logicky nebyla k dispozici, takže tuto část recenze musím pro tentokrát vynechat. Pokud máte s psaním našich nabodeníček větší zkušenosti, pište prosím do komentářů.

A jak se mi na klávesnici psalo? Už od začátku jsem se netajil tím, že mi padla do ruky mnohem lépe, nežli klávesnice od Raphaela (HTC Touch Pro) a i v dalších vlastnostech se mi většinou více líbilo řešení XPERIE. Ať už jde o rozložení, velikost nebo rozvržení, XPERIA mne zaujala víc, skoro okamžitě jsem byl schopen psát i delší texty a navíc (což je pro plynulé psaní hodně důležité) téměř bez chyb. To ale neznamená, že je klávesnice dokonalá. Například mi přijde až příliš velkorysé nechávat hned 10 tlačítek bez druhotné funkce, takové znaky jako "%", "" nebo "$" by si rozhodně zasloužily být víc při ruce. Další kontroverzní rozhodnutí SE je zmiňovaný virtuální numerický blok, který sice není úplně marný, ale právě kvůli posunutým řadám mi přišel pro časté zadávání číslic nevhodný. V každém případě ale berte moje hodnocení jako čistě subjektivní a pokud máte možnost, zkuste si před koupí zařízení osahat, například na některém ze srazů ce4you.
reklama