Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung OmniaPRO B7610

24.11.2009, Pavel Koza, recenze
Samsung patří již delší dobu mezi největší výrobce mobilních zařízení (momentálně je to světová dvojka), a tak není divu, že do sféry jeho zájmu patří i zařízení se systémem Windows Mobile, i když v poměru k celkovému množství produkovaných zařízení pro něj není tato oblast úplně nejvýznamnější.

Zařízení jako GPS navigace


V zařízení Samsung OmniaPRO B7610 je samozřejmě integrován i GPS modul pro určení přesné pozice na základě signálů ze satelitní sítě. Přestože má toto zařízení hlavní procesor od Samsungu, pro navigaci je použit chipset od Qualcommu, pravděpodobně MSM6246 (alespoň takovou odpověď jsem dostal ze Samsungu, i když možný je i jiný model).



Pro správné fungování je nutné v pravidelných intervalech stahovat informace z internetu. Teoreticky to jde i bez nich, ale v praxi se to moc nedoporučuje. U Samsungu se tato utilitka nazývá Enhanced GPS neboli XTRA. V nastavení je možné určit, že se data budou stahovat automaticky po vypršení platnosti a / nebo automaticky po připojení zařízení ke stolnímu počítači pomocí složby ActiveSync. Data je ale samozřejmě možné stáhnout i ručně, pokud například víte, že se chystáte do míst nepokrytých signálem GSM. S aktuálním datovým souborem je zaměření otázkou několika vteřin, většinou než jsem došel k autu, GPSka se chytla. A pokud se jí to výjimečně nedařilo, stačilo restartovat navigaci nebo mapový software a poté už zase bylo všechno v nejlepším pořádku.



Zařízení jsem testoval se svou oblíbenou sadou aplikací – jak rasterovými Google Maps Mobile a Smartmapami, tak i aktuální verzí iGO 8.3. A ve všech případech jsem byl s přesností spokojen. Díky rychlejšímu procesoru fungovalo i iGO bez zadýchání a celkově na mě navigační schopnosti udělaly dobrý dojem.

Pro posouzení přesnosti GPS používám aplikaci Smartmaps, respektive její schopnost ukládat aktuální pozici souvisle do souboru. Takto získaný log si pak můžu promítnout do mapy a posoudit, nakolik jsou zaznamenané údaje přesné a jak často začne GPSka zmatkovat. Od první chvíle všechno běhalo výborně a důkazem budiž tyto screenshoty. Pokud si chcete se záznamem trasy pohrát sami (7,38 KB), můžete tak učinit na stránce uTrack.



Vzhledem k povaze mého zaměstnání auto používám jen sporadicky, takže jsem GPS modul netestoval nikterak intenzivně, ale pár desítek kilometrů jsem ve společnosti Omnie a iGO najezdil a nemám k jeho dovednostem výhrady. V autě se choval přesně tak, jak od navigace očekávám, a kromě dobré citlivosti nabízel i výbornou přesnost a rychlost odezvy.


Možnosti rozšíření


V této kapitole se věnujeme možnostem rozšíření dovedností a vlastností zařízení. Základem je schopnost přístroje pracovat s microSD a microSDHC kartami s otestovanou kapacitou 8 GB a 16 GB (32 GB karta zatím není k dostání). Na nutnost sundat kvůli výměně karty kryt baterie si už pomalu začínáme zvykat, je to sice zdržení, ale zase karta jen tak samovolně nevypadne.



Další možností rozšíření je Bluetooth s vlastní povedenou ovládací utilitkou z dílny Samsungu nebo WiFi s funkcí Connected Home pro komunikaci mezi různou domácí elektronikou. Nakonec nesmím zapomenout ani na schopnost zařízení přenášet obraz na displeji s pomocí správného kabelu připojeného do multifunkčního 3,5 milimetrového konektoru pro sluchátka na libovolnou televizi nebo monitor vybavený kompozitním vstupem, takzvané TV-Out.
reklama