Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung OmniaPRO B7610

24.11.2009, Pavel Koza, recenze
Samsung patří již delší dobu mezi největší výrobce mobilních zařízení (momentálně je to světová dvojka), a tak není divu, že do sféry jeho zájmu patří i zařízení se systémem Windows Mobile, i když v poměru k celkovému množství produkovaných zařízení pro něj není tato oblast úplně nejvýznamnější.

Zařízení jako telefon


Podobně jako většina ostatních zařízení nabízí i OmniaPRO B7610 integrovaný telefonní modul včetně vlastního uživatelského rozhraní a ovládací aplikace. Podrobně jsem se mu věnoval v samostatném článku "Samsung TouchWiz - uživatelské rozhraní a přehled aplikací", proto to teď vezmu z technického hlediska a budu se věnovat i praktickému fungování.



Základem pro volání a datování je čtyřpásmový GSM / GPRS / EDGE modul pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. 3G modul nabízející HSDPA s maximální rychlostí downloadu 3,6 Mbps je pouze duální (900 / 2100 MHz), takže například u některých operátorů v USA nebudete moci 3G využít, ale to bude trápit asi jen malou část českých uživatelů tohoto zařízení.



Ani dál to nebude žádné velké překvapení. Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání v rámci nastavené skupiny. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS) či automatické přepínání linek. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. Všechny uvedené možnosti jsem zkoušel a snad kromě nižší hlasitosti telefonního reproduktoru je vše OK.



Pokud patříte mezi příznivce videovolání, je k dispozici stejnojmenná aplikace poskytující tyto služby. Vedle klasického dvouokénkového zobrazení pro volajícího i sebe sama je přímo na displeji čtveřice tlačítek pro aktivaci hlasitého odposlechu, ztlumení mikrofonu, nastavení statické fotky místo svého videostreamu a přepínání mezi předním a hlavním fotoaparátem. Kromě těchto základních vlastností máte možnost například umělecky upravit obraz (černobílý, hnědé odstíny atp.), změnit kvalitu videa a několik dalších operací.



Pro někoho naprosto nezbytnou součástí systému je nástroj pro psaní a čtení zpráv. Samsung nabízí vlastní kombinovaný nástroj pro SMS i MMS zprávy - pokud napíšete jen text, chová se psaná zpráva jako SMS, pokud přidáte nějaké další multimediální či textové informace, přepne se do MMS režimu. Fungování a chování aplikace je intuitivní a obvyklé s několika zajímavými drobnostmi navíc. Při vybírání příjemce si například můžete vybrat nejen z kontaktů, ale i z protokolu hovorů nebo si můžete nadefinovat vlastní vizuální styl zpráv. Ovšem díky těmto bonusovým možnostem je ale zadání až moc zdlouhavé, prosté vybrání jména ze seznamu vyžaduje minimálně 5 tapnutí a to do toho nepočítám možnost chtít jméno vyhledat.



A jak tedy Samsung funguje jako telefon? Dobře funguje:) I když nemá pevnou numerickou klávesnici, veškeré ovládání hovoru se dá bez problémů zvládnout jednou rukou, jen za pomoci dvou tlačítek a softwarového panelu. Reakce telefonu, ať už při přijímání či odmítání hovoru, nebo při samotném vytáčení, jsou okamžité. Výbornou věcí je integrovaný proximity senzor (senzor přiblížení), který se postará o automatické zhasnutí displeje ihned poté, co telefon přiložíte k uchu, a o jeho opětovnou aktivaci po oddálení od hlavy. Nemusíte tak mít strach z nechtěných ukončení hovoru.



Naprosto bez problémů mi chodily jak SMS zprávy, tak i bankovní zprávy (kterých jsem dostal hodně přes 20). Stejně tak jsem v průběhu týdnů mnohokrát připojil svůj netbook k internetu jak přes USB, tak přes Bluetooth a spojení ani jednou nespadlo, v místě se správným pokrytím se používalo i 3G, i v tomto ohledu si Samsung počínal výborně. Citlivost příjmu signálu se mi hodnotí těžko, mohu vycházet jen z čistě subjektivních pocitů, ale neměl jsem s příjmem zásadní problém. Celkově má B7610 za telefonování a datování jedničku.
reklama