Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung OmniaPRO B7610

24.11.2009, Pavel Koza, recenze
Samsung patří již delší dobu mezi největší výrobce mobilních zařízení (momentálně je to světová dvojka), a tak není divu, že do sféry jeho zájmu patří i zařízení se systémem Windows Mobile, i když v poměru k celkovému množství produkovaných zařízení pro něj není tato oblast úplně nejvýznamnější.

Vysouvací QWERTY klávesnice


Jako zařízení určené pro business segment trhu nabízí Samsung B7610 mimo jiné i čtyřřádkovou vysouvací QWERTY klávesnici. Ta se při čelním pohledu vysouvá do levé strany a podle stavu vysunutí se automaticky mění i orientace displeje. Stejně tak se zařízení po vysunutí klávesnice automaticky odemkne. Podobně jako většina klávesnic stejného typu je i tato navržena pro ovládání palci obou rukou při současném držení zařízení v dlaních. Nic vám ale nebrání položit zařízení na stůl a psát na něm „všemi deseti“, i když pravděpodobnější je spíš psaní "všemi čtyřmi", maximálně "všemi šesti".



Mechanismus vysouvání klávesnice je klasicky poloautomatický. To znamená, že v obou základních stavech je klávesnice zajištěna a pro její pohyb je nutné vynaložit určitou energii. Jakmile se tlakem překoná kritická mez, zbytek pohybu se již provede samovolně. Na rozdíl od některých jiných zařízení se po vysunutí klávesnice nedá displej naklánět. Kvalita mechanického zpracování je, stejně jako u zbytku zařízení, špičková, obě poloviny zařízení jsou přesně slícované a nic nenasvědčuje tomu, že by s ním měly být časem jakékoliv problémy.



Vzhledem ke skutečnosti, že pro mobilní zařízení neexistuje jednotná forma ani způsob zpracování, záleží především na uživateli, jak mu který konkrétní klávesnice padne do ruky. Konkrétně tato od Samsungu je složena ze 39 umělohmotných membránových, téměř plochých tlačítek rozložených do 4 řad; v každé řadě jich je 10, každé o rozměrech 9 x 6 milimetrů, pouze mezerník v poslední řadě má šířku dvojnásobnou. Mezery mezi jednotlivými tlačítky jsou naopak jen minimální, je to tedy zcela jiné provedení než u Touch Pro2; mně osobně toto řešení moc nevyhovuje.



Naprostá většina tlačítek má dvě funkce. Primární funkcí je až na výjimky nějaký základní znak, najdeme zde ale i tlačítka speciální. Kromě obvyklejších, jako jsou Shift, Enter, Backspace, Mezerník či funkční Alt, jsou to i tlačítko Zpět pro krok zpět nebo extra tlačítko pro zobrazení aplikace rychlé nabídky pro vytvoření nové zprávy, emailu, události v kalendáři, poznámky nebo nového hledání. A nesmím zapomenout ani na 4 praktická kurzorová tlačítka sloužící pro pohyb v dokumentech nebo uživatelském prostředí. Z 39 tlačítek jich sekundární funkci, která se aktivuje sekvenčním nebo současným stisknutím tlačítka ALT a daného znaku, má plných 33. V první řadě je deset červeně zvýrazněných číslic, v dalších řadách pak najdeme klasické znaky jako vykřičník, otazník nebo znak EURO.



Rozvržení, nebo-li layout klávesnice, je celkem povedený, ale ani tentokrát jsem nebyl spokojen na 100% (to asi nebudu nikdy:). Vzhledem k tomu, že je klávesnice pouze čtyřřádková, je k dispozici pouze omezený počet tlačítek; je tedy chválihodné, že většina z nich plní dvě funkce. Z těch nejdůležitějších znaků je hned po ruce asi vše, osobně bych navíc uvítal jak "", který jsem postrádal i u Touch Pro2, tak i tlačítko CTRL a s ním spojené klasické editační funkce jako u Touch Pro2, tedy CTRL+C, CTRL+V a podobně. Pro někoho (včetně mě) může být problémem i snížená možnost ovládat zařízení jako takové přímo z klávesnice. Chybí tlačítko WIN nebo OK, takže budete muset po displeji šmátrat i s otevřenou klávesnicí.

I tato klávesnice má samozřejmě podsvícení pro psaní ve zhoršených světelných podmínkách. Podsvícení je čistě bílé, rovnoměrné a jemné (tedy nebodá do očí). Aktivuje se stisknutím tlačítka bez ohledu na aktuální světelné podmínky a vydrží svítit přesně 3 vteřiny, což je relativně krátký interval; prodloužit tuto dobu nějakým nastavením se mi ale nepodařilo. Kombinace černých tlačítek a bílého podsvícení je nicméně z hlediska čitelnosti ideální, takže z tohoto pohledu nemám k podsvícení připomínky. A když už jsme u toho svícení, bohužel chybí i jakákoliv světelná signalizace zapnutých speciálních tlačítek jako je SHIFT nebo ALT, uživatel je o jejich stavu informován ikonkou na displeji zařízení.



Je celkem jasné, že v celkovém srovnání se neubráním srovnání s klávesnicí v HTC Touch Pro2, kterou i nadále pokládám za dosavadní vrchol techniky. Klávesnice v OmniiPRO mi bohužel nepadla do prstů a subjektivně mi přišla horší. Ať už je to počtem tlačítek, typem materiálu či samotným pocitem při psaní, ve všech těchto ohledech mi v přímém porovnání přišla klávesnice na Pro2 o něco lepší. To samozřejmě neznamená, že je špatná a nedá se na ní psát, ale ani po třech týdnech jsem si na ni zcela nezvykl a při psaní dělal relativně dost chyb - membrána ani tlačítka těsně u sebe prostě nejsou můj šálek kávy. Pokud ale patříte mezi spokojené uživatele například prvního HTC Touch Pro, můžete mít na klávesnici názor dost odlišný.
reklama