Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900

3.12.2008, Pavel Koza, recenze
Pokud by platila úměra, že čím je zařízení horší, tím více je na něj potřeba upozornit formou reklamy, po elegánovi z dílny Samsungu pojmenovaném jako Samsung Omnia SGH-i900 by neštěkl ani pes.

Zařízení jako GPS navigace


V dnešní době je dobrým zvykem nabídnout v jednom zařízení vše potřebné nejen pro telefonování, ale i navigaci. Omnia není výjimkou, a tak se i u ní setkáme s integrovaným GPS modulem pro určování přesné pozice. Co přesně je v zařízení za GPS chip se mi zjistit nepodařilo, pravděpodobně jde o samostatný modul, protože zařízení nepoužívá hlavní procesor Qualcomm, ale to zase není tak důležité. Hlavní je, že funguje a funguje dobře. Zcela určitě se jedná o takzvaný A-GPS, protože pro maximální funkčnost je nutné v pravidelných intervalech stahovat z internetu datové soubory s informacemi o satelitech, v tomto případě se to jmenuje XTRA. Není to sice vysloveně povinné, ale čas potřebný pro zaměření pozice (fix) bez XTRA se pohybuje v nepříjemných číslech.




Jakmile máte zaměřeno, což v případě používání XTRA trvá jen pár vteřin (5-30 podle podmínek), můžete začít navigovat. Osobně jsem používal klasické mobilní Google Maps pro statické mapy a přibalenou navigaci Route 66 pro cestování. Příjemně mě překvapila rychlost a přesnost, obzvlášť po tom, co předchozí dvě zařízení měla s navigací velké problémy. Bez auta se ale navigace testuje dost těžko a tak si program, který je součástí balení, netroufnu nijak hodnotit, spíš jen popíšu vlastnosti. Kdo chce, může si k programu stáhnout kompletní manuál (4,49 MB).

Navigace Route 66 verze 8 s mapami od Navtequ je přímo k zařízení přibalena na 1 GB paměťové microSD kartě spolu s cigaretovou nabíječkou a držákem na sklo, navigační balíček tak je kompletní. Aplikace samotná se před použitím musí aktivovat přes internet (přímo na zařízení), teprve pak se odemknou příslušné mapy (konkrétně mapa České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Estonska, Litvy a Lotyšska, zbytek světa je jen velmi orientační) a můžete začít navigovat. Aplikace je velmi svižná, funguje v obou režimech natočení displeje a podle mého názoru představuje slušný standard pro navigaci z bodu A do bodu B.




Celkově se GPS modul jeví jako schopný a spolehlivý. Jestli se rozhodnete pro koupi zařízení s navigací nebo bez ní je jen na vás, osobně si při rozdílu přibližně 1000 Kč mezi oběma verzemi myslím, že je výhodnější pořídit si verzi s navigací. Protože samostatně za stejné peníze kompletní balíček pro navigaci do auta pořídíte jen stěží, i když jsou mapy omezené jen na několik středoevropských států. Asi největší problém může představovat skutečnost, že je Route 66 na pouze 1 GB velké kartě, ale po aktivaci jsem byl schopen soubory překopírovat na kartu větší a všechno na tom konkrétním zařízení fungovalo dál, takže se to snad dá obejít.


Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření Omnie jsou více méně shodné s většinou ostatních nových zařízení s Windows Mobile. Nejčastějším způsobem rozšíření schopností bude zvětšení úložné paměti pomocí microSD karty. Když pominu již zmiňovanou nepříjemnou vlastnost, kdy je pro výměnu microSD karty nutné vyjmout baterii a tím zařízení zdlouhavě restartovat, není na microSD slotu nic zvláštního. Bez problémů jsem v zařízení otestoval i používal karty od 2 GB až do 16 GB, což bylo v době psaní této recenze maximum, co šlo v oblasti rozměrově nejmenších SD karet koupit.




Jako druhou nejčastější možnost rozšíření bych uved Bluetooth, který uživatelé využijí jak pro připojení bezdrátových sluchátek (stereosluchátek pro poslech hudby i headsetů pro telefonování), tak i pro komunikaci s bezdrátovým hands free v autě. První dvě možnosti jsem sám zkoušel (A2DP profil funguje bez problémů), třetí bohužel ne, protož mi kromě bezdrátového Bluetooth Hands-free v autě chybí i auto...:) Ostatní způsoby rozšíření asi existují, ale jedná se o specialitky a žádnou z nich jsem nezkoušel.


Systémové a bonusové aplikace


Na zařízení je předinstalován operační systém Windows Mobile 6.1 ve verzi Professional s velmi bohatou bonusovou výbavou. Kromě standardních aplikací jako je Inbox Mobile, Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile, Windows Media Player Mobile, Pictures & Video, Windows Live Messenger a dalších je na zařízení skutečně velké množství aplikací bonusových, a to především z dílny samotného Samsungu.

Samsung Omnia nabízí již přímo v ROM mnoho bonusových a nadstandardních aplikací. Sympatický je i stejný styl a vzhled většiny z nich, takže na pohled tvoří kompaktní a jednolitý celek. Základem je, podobně jako u zařízení od HTC, vlastní prostředí uzpůsobené ovládání prstu. To se skládá především ze dvou aplikací - náhrady klasické obrazovky Dnes nazvané TouchWiz UI (Samsung Widget) a hlavního menu určeného pro snadné spouštění aplikací či ovládání zařízení.




Filozofie Samsung Widget je jednoduchá a je vysvětlena i na videu. Máte k dispozici prázdnou pracovní plochu, na kterou dle potřeby a chuti umisťujete jednotlivé jednoduché samostatné aplikace, takzvané Widgety. Jedná se například o aplikaci pro zobrazení času, nových doručených zpráv, widget ovládající rádio nebo MP3 přehrávač a další. Ze sloupce na levém okraji displeje snadno požadovaný widget přetáhnete na plochu a tím ho "nainstalujete". Opačným způsobem, tedy přetažením widgetu z plochy na lištu, se ho zase rychle zbavíte. Osobně mi ale widgety moc nezaujaly, myšlenka je to asi dobrá, ale ne pro displej těchto rozměrů, kdy se vám na něj vejdou maximálně 4 widgety (a to ještě stěží). Raději jsem používal další dvojici pluginů pro obrazovku Dnes, které jsou sice jednodušší, zato efektivnější. V obou případech se ale jedná jen o klasický modul pro obrazovku Dnes a tak pokud máte vlastní oblíbené aplikace, nebo vám stačí základní systémové moduly, můžete si je snadno nastavit.




Pro ovládání prsty je velmi praktická aplikace nazvaná prostě "Hlavní menu", která je přiřazena hornímu tlačítku na pravém boku zařízení. Po jeho stisknutí se zobrazí přehledná nabídka odkazů na nejpoužívanější aplikace nebo nastavení systému. K dispozici je i seznam uživatelských aplikací, který si můžete upravit podle svého, a pak se jedná o klasický "launcher".




Mezi velké aplikace třetích stran předinstalované na zařízení patří v prvé řadě mobilní Opera verze 9.5. Jedná se vynikající prohlížeč, který sice na jedné straně trochu trpí nízkým rozlišením zařízení, na druhou stranu je právě díky nízkému počtu bodů bleskově rychlý, výrazně rychlejší, než například na Diamondu nebo Touch Pro. Druhou aplikací přímo související s prostředím internetu a internetových stránek je čtečka RSS, s jejíž pomocí snadno můžete sledovat novinky na vašich oblíbených serverech. Třetí aplikace nazvaná Podcasty potěší milovníky podcastů, protože se jedná o program určený právě ke stahování tohoto typu zvukových souborů.




V zařízení je ale i mnoho drobných nástrojů a utilitek, například Album médií, které je určené pro správu všech typů multimediálních souborů, aplikace Digitální rámeček sloužící k nejen k pobavení, ale i zobrazení důležitých informací, Hodiny kombinující v sobě světový čas, budík, výročí a stopky, Inteligentní převodník pro převod měr, vah, ploch, objemů a teplot, graficky povedenější, ale funkčně rovnocenná Kalkulačka, nástroj pro spuštění Java apletů, dvojici aplikací pro správu běžících úloh Přepínač úloh a Správce úloh a nakonec i multimediální nástroje pro přehrávání klasických i streamovaných multimediálních souborů.


reklama