Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900

3.12.2008, Pavel Koza, recenze
Pokud by platila úměra, že čím je zařízení horší, tím více je na něj potřeba upozornit formou reklamy, po elegánovi z dílny Samsungu pojmenovaném jako Samsung Omnia SGH-i900 by neštěkl ani pes.

Zařízení jako digitální fotoaparát


Jako každé správné multimediální zařízení nabízí i Omnie integrovaný fotoaparát, a to ne jen tak ledajaký, ale hned pětimegapixelový CMOS snímač, pro který je hračkou pořizovat kvalitní fotografie i videa. Pro videovolání (ale pouze pro něj) je na přední straně zařízení i malá VGA kamerka, ale protože se nedá využít jinak než právě k tomuto účelu, nebudeme si jí v této sekci všímat. Bonusem je velmi propracovaná aplikace nabízející mnoho různých možností nastavení a především 14 přednastavených režimů pro různé světelné podmínky.




Nejdříve si představíme schopnosti fotoaparátu v prostředí pořizování statických fotografií. Podle volby jednoho z pěti dostupných režimů jsou k dispozici různé maximální velikosti fotografií. Každá fotografie může být pořízena ve třech stupních kvality, k dispozici je i časovač pro vyfocení scény za 2, 5 nebo 10 vteřin od stisknutí spouště. Velmi praktickými vlastnostmi se jeví schopnost automatického ostření (je možné ji vypnout), ale hlavně výborná schopnost elektronické stabilizace obrazu, která pomůže ve většině případů udělat ostrou fotografii i v situaci, kdy by to bez stabilizátoru nešlo. Ke každé fotografii navíc můžete přiřadit záznam z GPS o tom, kde byla pořízena a některé online služby už tuto informaci zvládnou zpracovat, takže například váš výlet může dostat zajímavou a plně automaticky generovanou obrazovou kroniku. V neposlední řadě si můžete určit, kam se budou fotografie ukládat nebo zobrazit pomocné linky pro přesné focení rovných horizontů nebo stěn.




Jako poslední zbývá zmínit tři režimy ostření (tedy pokud nemáte tuto funkci vypnutou), a sice automatické ostření, makro pro velmi blízké ostření (přibližně od 5 cm) nebo automatické ostření na obličej (viz níže), dále překvapivě velmi výkonný LED blesk pracující v manuálním nebo automatickém režimu (který navíc můžete využít i jako svítilnu) nebo možnost manuální úpravy jasu. Ale nyní si představme základní režimy focení včetně ukázkových fotek:


1 snímek


Klasická fotografie. Namíříte, zaostříte namáčknutím tlačítka a domáčknutím vyfotíte. K dispozici 6 různých rozlišení - 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 640x480 a 320x240 bodů.




Spojitý


Souvislé focení až 9 fotek za sebou. Namíříte, zaostříte namáčknutím tlačítka, domáčknutím vyfotíte a dokud držíte tlačítko domáčklé, rychle se pořizují další a další fotky. Všech 9 jich to zvládne vyfotit a zaznamenat během necelých 4 vteřin. K dispozici je jediné rozlišení - 320x240 bodů.




Mozaika


Smysl tohoto režimu jsem nepochopil. Asi to má být něco umělecko-vtipného, kdy si například vyfotíte polovinu jednoho člověka a pak druhou půlku jiného, ale praktický význam mi uniká. Je možné fotit mozaiku 2x2 pole nebo 1x2 a nebo 2x1 pole. K dispozici je opět pouze jediné rozlišení - 320x240 bodů.




Panoráma


Panoramatická fotografie. A to plně automaticky tvořená panoramatická fotografie skládající se až z osmi snímků. Namíříte, zaostříte namáčknutím tlačítka a domáčknutím vyfotíte první snímek. Pak začnete pomalu posouvat Omnii kolem dokola nejen horizontálně (můžete si i vybrat, jestli doleva nebo doprava, ale posun musí být konstantní jedním směrem), ale můžete fotit i vertikální panorama (například výškovou budovu). Zařízení obraz neustále zpracovává a když pozná místo, které by mělo na fotce následovat, nejdříve ho označí žlutým rámečkem. Jakmile se do záběru dostane celý rámeček, snímek se automaticky zaznamená. A tak pokračuje dále do chvíle, než vyfotí osmou fotku, nebo dokud uživatel nestiskne znovu spoušť. Automatika sice není 100% spolehlivá, ale pokud jsou k dispozici zřetelné orientační body, výsledek je velmi dobrý. Rozlišení se liší podle počtu fotek tvořících panorama, ale u horizontálních fotek je výška panoramatu 240 bodů, u vertikálních pak šířka 320 bodů.




Úsměv


Poslední a nejzábavnější režim, kde zařízení automaticky na snímaném obrazu hledá obličeje. Pokud nějaký nalezne, může na něj nejen automaticky ostřit, ale hlavně čeká na úsměv. A teprve když usoudí, že se objekt začal usmívat, fotku vyfotí:). Skutečně to funguje, v reálu naprosto špičkově. Bohužel se nikdo z mého okolí nechce nechat fotit na web, tak jsem pro pobavení nasnímal minutovou ukázku sitcomu Comeback, kde uvidíte vyhledávání a snímání v praxi. Na to, že se snímalo z obrazovky počítače, je schopnost rozlišení velmi dobrá a vyhledávání je očividně trochu sofistikovanější než jen prosté hledání růžové skvrny se světlým chrupem.




Vlastnosti fotoaparátu


Omnie nabízí mobilním fotografům velkou volnost v nastavení parametrů fotek díky volitelnému, plně manuálnímu režimu. Pokud chcete tvořit fotky přesně podle svých představ, můžete si nastavit vyvážení bílé (automaticky, denní světlo, oblačno, žárovka, zářivka), efekt (14 efektů jako reliéf, obrys, akvarel, negativ, ČB snímek atp.), ISO (auto, 50, 100, 200, 400, 800), měření expozice (střed, bod, matice), kontrast, sytost a ostrot nebo zvýšit dynamický rozsah pro focení ve složitějších světelných podmínkách. Pokud se o focení zajímáte, asi tušíte, že například ISO 800 asi nebude na ta malém snímači žádná sláva a je to skutečně tak, ale ještě ISO 200 je celkem použitelné. Stejně tak si musíte pohrát i s měřením expozice a dostat do oka, kdy jaké použít, jinak bude snímek buď přesvícen, nebo naopak příliš tmavý. Jednoduše pokud to myslíte s focením vážně, věnujte pochopení manuálu čas a odměnou vám budou kvalitní snímky.




Nyní se naopak podíváme na přednastavené scény. Ty jsou určené pro rychlé focení a/nebo pro nepříliš zkušené fotografy, kteří se nechtějí zdržovat nastavováním a hned fotit slušné fotky. Bohužel, automatika na Omnii nenastaví parametry pro focení pokaždé ideálně, což je případ i nejčastěji vytýkaného problému, jakési bílé "mlhy" přes celou fotografii. Nafotil jsem několik set fotek a odhaduji, že jako dobrá se jeví tak polovina fotek (myslím tím dobrá bez dalšího zpracování na počítači, pak by to číslo bylo výrazně vyšší ve prospěch dobrých).

Automatických scén je k dispozici hned 14 a jedná se konkrétně o tyto:
  • Na výšku - Fotografování osoby
  • Na šířku - Fotografování vzdálené scenérie
  • Sporty - Fotografování rychle se pohybujících objektů, například dětí
  • Večírek uvnitř - Fotografování uvnitř místnosti
  • Pláž a sníh - Fotografování oceánu, jezera, pláže nebo zasněžené scenérie
  • Západ slunce - Fotografování západu slunce
  • Při soumraku - Fotografování západu slunce nebo svítání
  • Podzimní barvy - Fotografování živých barev spojených s ročním obdobím
  • Noční záběr - Fotografování statických obrázků v noci nebo v temných podmínkách
  • Ohňostroj - Fotografování ohňostroje
  • Text - Fotografování dokumentu
  • Okno s ukázkou - Pořídit snímek před výlohou s minimálním odrazem
  • Přítmí - Pořídit snímek při tlumeném světle svíčky s pochmournou náladou
  • Osvětlení zezadu - Fotografování portrétu s osvětlením zezadu

Při zvolení jedné konkrétní scény se nestane nic jiného, než že se všechny parametry popsané v předchozím odstavci o manuálním nastavení nakonfigurují tak, aby se v daných podmínkách dosáhlo co nejlepšího výsledku. Například při scéně "Sporty" se tak na minimum stáhne čas, zvýší se ISO a zvedne se kontrast. Naopak pokud fotíte noční scenérii, nastaví se velmi dlouhý čas, nízké ISO a sníží se sytost. "Podzimní barvy" pro změnu zvednou sytost barev a kontrast, takže i mdlé podzimní odpoledne najednou září všemi barvami. A tak by se dalo pokračovat. Bohužel je v aplikaci obsažena nepříjemná chyba (nebo velmi stupidní vlastnost), a sice že se po vypnutí a opětovném spuštění aplikace pro focení vše nastaví na výchozí hodnoty, takže pokud chcete pokračovat ve focení, musíte si vše nastavit znovu.




Kromě statických fotek umí Omnie natáčet i ozvučená videa, ale zde už nejsou její schopnosti nijak excelentní a proto jen telegraficky. Maximální rozlišení videa je 640 x 480 bodů, formátem pak soubor s koncovkou MP4. Kromě klasického záznamu a záznamu pro odeslání jako MMS si můžete nahrát video zrychleně, takže bude při pozdějším přehrávání běžnou rychlostí vypadat jako zpomalené. Několik ukázek si můžete stáhnout zde - první video (1,16 MB), druhé video (2, MB).

Poněkud delší úvod máme za sebou a nyní k praktickým zkušenostem, jak se s Omnií vlastně fotí. Při pohledu do diskuzí můžete najít komentáře od nadšených až po zhnusené, takže objektivní zhodnocení bude asi dost těžké. Úvodem zdůrazním, že Omnii hodnotím především podle porovnání s ostatními Windows Mobile zařízeními; srovnání s klasickými jednoúčelovými fotoaparáty (neřku-li zrcadlovkami) pokládám za zcestné a srovnání s nejlepšími fotomobily dneška mohu shrnout jednou větou, a sice že Omnie není jen o jednu nebo dvě, ale minimálně o tři generace pozadu a v přímém srovnání vypadá jak plátěná Velorexka vedle nablýskaného nového Superba. Tento server se věnuje výhradně Windows Mobile a proto je srovnání takové, jaké je.




Začneme tím, co zatím uživatele trápí, a to jsou hlavně dva problémy. I když je aplikace pro obsluhu fotoaparátu vlastnostmi skvělá, funkčně by potřebovala doladit a především "zapomínání" některých nastavení a nutnost jejich manuálního obnovení po každém restartu aplikace (ani ne zařízení, ale jen pouhé aplikace, která se navíc při výchozím nastavení po dvou minutách nečinnosti sama vypne) je neuvěřitelný opruz. Není nic zoufalejšího, než nafotit neopakovatelnou scénu se špatným nastavením. Druhým a trochu souvisejícím problémem je špatná kvalita některých fotografií, kdy je obraz mdlý a jakoby pokrytý mlžným oparem. Na stolním počítači se to v libovolném grafickém programu dá rychle odstranit, ale to nemůže být výmluva, to vyžaduje nápravu.

Dál už ale budu jen chválit, protože mně osobně se prostě foťák v Omnii moc líbil. Aplikace je velmi rychlá, startuje 4 vteřiny včetně dvouvteřinového stisknutí spouště, mezi stisknutím spouště a skutečným zachycením snímku je jen krátká prodleva, uložení snímku do paměti zařízení nebo na kartu je okamžité a k vlastnostem aplikace není už co dodat, spíš než aplikaci pro PDA připomíná rozhraní reálného kompaktního fotoaparátu. Během testování jsem nafotil několik stovek fotografií, ať už v rámci testování nebo jen tak pro radost, fotil jsem i v obtížných světelných podmínkách jako je sportovní utkání při umělém osvětlení nebo koncert v O2 aréně a nejen, že mě to vážně bavilo, ale fotografie se dají bez problémů použít pro weblogy nebo ostatní online galerie. Přiznávám, že část fotografií bylo nutné doupravit v počítači, přibarvit, doostřit a podobně, ale v počítači se upravují i fotky z foťáků za statisíce, tak proč by to mělo vadit u levného plasťáčku v mobilu? Ale dost řečí, můžete se přesvědčit sami. Schválně jsem vybral fotky nejen povedené, ale i ty ne zrovna ideální, takže si můžete udělat představu sami. Jen upozorním na to, že pro zobrazení originálu fotografie je nutné otevřít zmenšenou fotku a kliknout na odkaz "Zobrazit nezmenšený originál". Fotografie jsou pořizované v různých nastaveních scén, takže například ty až přebarvené jsou focené jako "Podzimní barvy".






Při focení na bližší vzdálenosti vypadají fotky takto, text je ostrý a i barevné podání je většinou lepší:






V režimu Makro umí Omnie ostřit přibližně od pěti centimetrů, což je užitečné nejen pro makrosnímky různých předmětů, ale hlavně pro ostrý záznam vyfocených textů.




Velmi příjemným překvapením pro mně bylo focení za špatných světelných podmínek. Pravda, bez pomoci počítače kvůli ořezu, doostření či doladění barev se asi neobejdete, ale jak jsem psal výše, na web se výsledek dá poslat naprosto bez obav.






S vyfocenými fotografiemi můžete dál pracovat. Pro prohlížení, mazání těch nepovedených nebo jednoduché úpravy včetně oříznutí nebo barevných korekcí slouží povedená aplikace Diapozitivy. A pro ty z vás, kteří se svými výtvory chtějí hned pochlubit online přátelům je v zařízení předinstalovaná aplikace ShoZu, která ve spolupráci se stejnojmenným webem dokáže nahrát vaše fotky nebo videa na několik desítek známých serverů jako jsou Picasa Web Albums nebo YouTube. Práce s programem je jednoduchá, stačí mít účet jak na ShoZu, tak i jednom ze serverů, nastavit profil a po každém dokončeném focení můžete hned uploadovat. Jen nezapomínejte, že průměrná velikost fotografie v nejvyšší kvalitě a rozlišení je kolem 1,5 MB, takže to přes telefon bude chvíli trvat.




A to je z oblasti focení vše. Já osobně jsem po mnoha letech recenzování Windows Mobile na kvalitu foťáků rezignoval, takže mě mohou překvapit jen příjemně, a Omnii se to zcela určitě povedlo. Ani náhodou se sice nedá tvrdit, že je dokonalá, ale pokud se chcete focením bavit, stojí za pozornost.
reklama