reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900

, , recenze
Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900
Pokud by platila úměra, že čím je zařízení horší, tím více je na něj potřeba upozornit formou reklamy, po elegánovi z dílny Samsungu pojmenovaném jako Samsung Omnia SGH-i900 by neštěkl ani pes.
Velká recenze zařízení Samsung Omnia SHG-i900
Tak intenzivní propagaci nejen na internetu, ale i v tištěných časopisech, na citylightech a dokonce i v televizi (v hlavním vysílacím čase!) dosud žádné zařízení s Windows Mobile v našich končinách nemělo a těžko říci, kdy se podobný reklamní uragán bude opakovat. Jisté však je, že si Omnia tuto pozornost zaslouží, protože se jedná o velmi povedené a zajímavé zařízení nabízející nejen kvalitní hardware, ale především neuvěřitelné množství různých aplikací a drobných "vychytávek", kterými se snaží svým uživatelům hodně usnadnit a zpříjemnit život.





Tímto bych chtěl zároveň poděkovat společnosti Sunnysoft, která mi zařízení půjčila k otestování, a kde si Omnii můžete zakoupit i vy.

A na úvod ještě jedna poznámka. Testované zařízení mělo českou verzi ROM verze i900BPHH5/UHHH5 (ROM) / i900XXHH9 (radio) a bylo připojeno k počítači Asus M50Sv nebo Asus EEE 901. Všechny parametry, benchmarky, aplikace a screenshoty reflektují stav s touto verzí systému a tímto příslušenstvím. Jakákoliv jiná verze nebo kombinace příslušenství může nabízet více či méně odlišné výsledky.


Základní informace


Zařízení Samsung Omnia SGH-i900 se prodává ve dvou provedeních, které se liší pouze ve velikosti vnitřní paměti. Levnější model nabízí 8 GB, zatímco dražší model hned dvojnásobek, tedy celých 16 GB. Výrobce Omnie se netají tím, že by jeho výrobek měl řádně zatopit fenoménu Apple iPhone, čemuž uzpůsobil nejen ovládání (k dispozici je obrovská spousta nástrojů a utilit snadno ovladatelných prsty), ale přidal i širokoúhlý displej s vibrační odezvou a působivé multimediální vybavení.




V době psaní této recenze byla Omnie k dispozici nejen jako samostatné mobilní zařízení, ale i jako navigační balíček, který se skládal ze samotné Omnie, navigace Route66 na paměťové kartě o velikosti 1 GB a kompletu držáku do auta a cigaretové nabíječky. Kromě nezávislých prodejců je zařízení rovněž v nabídce Vodafone i O2, pokaždé by se ale mělo jednat o zařízení nijak speciálně neupravované.

Tak, to by na úvod bylo vše, jdeme se podívat na zařízení.


Obsah balení


Krabice obsahující zařízení není nijak výjimečná, je to prostě normální krabice:) Obsah balení se liší podle toho, jestli si koupíte zařízení s navigačním balíčkem nebo bez něj. Já měl zařízení s navigací a proto bude u některých položek hvězdička značící, že daná věc je pouze u balení s navigací.




Po rozbalení krabice jsem našel následující obsah:
 • Zařízení Samsung Omnia SGH-i900
 • Baterii
 • Zvláštní stylus
 • Stereosluchátka s vyměnitelnými gumičkami a kabel s redukcí na 3,5 mm konektor
 • Zdroj elektrické energie
 • USB kabel
 • CD-ROM s aplikacemi
 • Stručnou papírovou příručku
 • Držák na sklo *
 • Cigaretový napáječ *
 • 1 GB microSD kartu s navigací a redukcí na SD *
 • CD-ROM s aplikacemi Route 66 verze 8 *




Zařízení s baterií si proklepneme později, nyní se budeme věnovat výhradně příslušenství. Možná už víte, že Omnie nemá pro stylus nikde na těle otvor, jako mívají ostatní zařízení s dotykovým displejem. Já to věděl taky, a tak jsem mylně předpokládal, že v balení žádný stylus prostě není. Skutečný stylus jsem považoval za nějakou divnou ozdobu na klíče (blbec, no...:). Ve skutečnosti to stylus je, jen se pro vysunutí teleskopické části s umělohmotným hrotem musí pořádně zabrat a toho jsem se v první chvíli bál. Má to svoji logiku, kdyby u sebe obě části držely jen nalehko, tak stylus při nejbližší příležitosti ztratíte. Jinak je stylus velmi kvalitní, kovový, jen s umělohmotným hrotem. Díky tlusté základní části se v ruce drží skvěle a skvěle se s ním také pracuje. Ale je prostě nutné ho nosit odděleně a to jeho klady dost maže.




Ani přibalená stereosluchátka nejsou úplně typická pro tento druh mobilních zařízení. Jedná se o takový hybrid mezi peckami a špuntíky. Pro lepší a pohodlnější usazení v uchu slouží trojice výměnných párů ucpávek z tvrdé bílé gumy. Při pohledu na konektor nás ale čeká překvapení, protože jde o klasický stereojack 3,5 milimetrů. V balení je totiž kromě sluchátek ještě i 80 centimetrů dlouhá redukce, která má na jednom konci onen specifický Samsung konektor a na druhém konci malé ovládací centrum s klipsem na kravatu nebo košili, kde najdeme jedno tlačítko pro příjem hovoru, kolečko pro regulaci hlasitosti, mikrofon a konektor pro připojení klasických sluchátek. Z mého pohledu jde asi o nejlepší řešení sluchátek u chytrého telefonu, protože si můžete zvolit sluchátka podle chuti a přitom nepřijdete o možnost pohodlného telefonování.




V balení samozřejmě nemůže chybět dvojice předmětů pro dobíjení a synchronizaci. Ani na jednom není nic zvláštního, oba mají na jednom konci speciální Samsung konektor a na druhém konci klasický USB konektor pro připojení k počítači, respektive zdroj. USB kabel je dlouhý 120 centimetrů, kabel od zdroje centimetrů 180. Samotný jednodílný zdroj elektrické energie je velmi malý a lehký, což oceníte především na cestách.




Pokud si koupíte zařízení včetně navigační sady, dostanete v balení i držák zařízení na sklo, cigaretový napáječ a microSD kartu o velikosti 1 GB včetně redukce na klasickou SD kartu. Držák na sklo je dvoudílný, první díl s velkou gumovou přísavkou má na krátkém ohebném, ale pevném krku umělohmotný mechanismus pro připojení samotného držáku zařízení. Díky malé pojistce ovládané umělohmotnou páčkou je možné oba díly opakovaně bez problémů spojit a rozdělit. Držák na zařízení má pro bezpečné upevnění zařízení jeden konec posuvný, aretace se zruší pomocí tlačítka na boku držáku. Součástí je i CD-ROM s manuálem k navigaci, zálohou paměťové karty a synchronizační mapové utility.




Na přibaleném CD je kromě dvojice synchronizačních aplikací z dílny Microsoftu i dvojice aplikací bonusových. První z nich se jmenuje Retreiver a slouží pro automatické stahování PODcastů na váš stolní počítač. Druhá aplikace je jakýsi správce multimedií schopný mimo jiné i vytvářet témátka pro rozlišení 240 x 400 bodů nebo zálohovat celé zařízení, který se jmenuje MITs Wizard 3.0.

Jako poslední v balení najdeme velmi stručnou příručku popisující první kroky se zařízením pro úplného začátečníka a pár záručních informaci. Podrobnější návod si můžete sáhnout na naší stránce s návody, ale ani ten mě svým rozsahem nijak neohromil a velká část vlastností v něm bohužel vůbec není popsána.