Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Zařízení a jeho systém i uživatelské rozhraní


Podobně jako u mnoha dalších Samsungů je způsob ovládání zařízení trochu specifický. Jedná se o spolupráci dvou tlačítek pro telefonování, samostatného tlačítka pod displejem, které aktivuje programovou nabídku, několika postranních ovládacích tlačítek a samozřejmě citlivého dotykového displeje, kterým zvládnete všechno ostatní. Výhodou u omezeného počtu tlačítek je možnost u dvou z nich jejich funkci nejen změnit, ale i nastavit druhou akci pro dlouhý stisk. Obzvlášť na samostatné uspávací a odemykací tlačítko jsem si zvyknul rychle a při souběžném testování HD2 mi celkem chybělo.



Protože je na zařízení předinstalovaný operační systém Windows Mobile 6.5, některé standardní vlastnosti tohoto systému nahradily dříve používané prostředky, které jsem popisoval na OmniiPRO B7610. V prvé řadě se jedná o informativní obrazovku pro chvíle, kdy je přístroj uzamčen. Místo velmi povedeného řešení od Samsungu je nyní použité nativní řešení od Microsoftu. To sice také není špatné a praktická vlastnost umožňující rychlý přístup do konkrétní aplikace podle typu zmeškané události šetří čas, ale kupříkladu velmi zdařilou integraci ovládání přehrávače písniček nebo rádia zde budeme hledat marně.

Druhou změnou, pro někoho možná lehce schizofrenní, je řešení v podobě dvou různých programových nabídek. Zatímco se po tapnutí na logo Windows v levém horním rohu zobrazí klasická nová nabídka Start z produkce softwarového giganta z Redmondu, stisknutím ovládacího prvku pod displejem vyvoláte programovou nabídku od Samsungu. Ta je klasicky "iphoňácká", skládá se z několika obrazovek, mezi kterými je možné posouvat do stran a můžete si ji mnohem snadněji než tu od Microsoftu upravit k obrazu svému.



Při pohledu na lištu programové nabídky od Samsungu si můžeme všimnout i ikonky s názvem Kostka. Po tapnutí (případně dlouhém stisknutí jednoho z tlačítek) se spustí speciální aplikace, jakási multimediální kostka, která nabídne efektní přístup k fotkám, písničkám, videím, kontaktům, instalovaným hrám a uloženým oblíbeným webovým stránkám. Jak to celé funguje asi lépe zjistíte na videu, prstem si můžete kostkou plynule otáčet a hledat tak požadovanou funkci. Jakmile ji najdete, zobrazí se seznam dostupných obrázků, písniček, videí, kontaktů, her či stránek, kterým můžete listovat a po zvolení té správné položky tapnutím na ni zobrazíte fotku, začnete přehrávat písničku atd. Osobně mi tento sice efektní, ale nijak zvlášť efektivní způsob ovládání k srdci nepřirostl a klidně jsem se bez něj obešel.



Samostatnou kapitolou je modul TouchWiz pro obrazovku dnes, který si díky podpoře widgetů můžete v maximální možné míře přizpůsobit svým potřebám. Protože je tento modul, na rozdíl od B7610, na zařízení samotný, není nijak zvlášť pojmenovaný, ale pokud jste recenzi OmniePRO s klávesnicí četli, jedná se o modul nazvaný "Zábava". Z funkčního hlediska nedoznal změn, i nadále máte k dispozici několik předinstalovaných widgetů, které si libovolně můžete rozmístit na jednu ze tří virtuálních ploch. A pokud nějakou funkci postrádáte, není nic jednoduššího než si stáhnout z internetu další, katalog widgetů přístupný přímo ze zařízení se rozrůstá a už jich je k dispozici 31 (2 jsem si nainstaloval a níže je můžete vidět na obrázku). Asi hlavní rozdíl proti modulu na B7610 tak je pouze ten, že na Omnii II není možné modul používat v režimu displeje na šířku; i když se vám povede se s takto otočeným displejem na aktivní obrazovku dostat, ihned se automaticky přetočí.



I přes jisté kouzlo ale nemusí tento modul vyhovět všem, proto je na zařízení možnost ho vypnout a místo něj zapnout buď nový výhradní modul představený ve Windows Mobile 6.5, případně úplně klasický, modulární systém jednotlivých plug-inů známý na Windows Mobile snad od nepaměti.

V recenzi se velmi často píše o přizpůsobení ovládání prsty, je tedy na čase ukázat si, co přesně to znamená. Rozhraní systému Windows Mobile bylo před mnoha lety navrženo a uzpůsobeno ovládání stylusem. Díky tomu se počítalo s tím, že místo dotyku bude jednak plošně velmi malé, a pak i velmi přesně zacílené. Při ovládání prstem nicméně ani jedna z těchto podmínek neplatí a tak zatímco například klasické zaškrtávací políčko nepředstavuje pro stylus žádný problém, trefit se do něj prstem už dokáže vystresovat nejednoho uživatele.



Z toho důvodu se Samsung rozhodl pro změnu uživatelského rozhraní tak, aby se těmto nepříjemnostem co nejvíce předcházelo. Tedy pro změnu, původní rozhraní v systému stále existuje, ale Samsung je množstvím vlastních aplikací a konfiguračních nástrojů velmi dobře skryl, takže se k němu dostanete na samotném zařízení jen výjimečně, častěji pak na doinstalovaných aplikacích třetích stran. Nemá smysl vám typy těchto ovládacích prvků dlouze popisovat, prohlédněte si je sami.

Originální je způsob ovládání zvětšení nebo zmenšení některých informací, jako jsou například webové stránky nebo fotografie. Operace se aktivuje dlouhým tapnutím na displej. Po krátké chvilce se objeví dvojice šipek a pokud má být k dispozici kontextová nabídka, tak i ikonka popsaného papíru. Tažením prstu nahoru nebo dolů pak obraz zvětšujete, respektive zmenšujete, tapnutím na ikonku pak zobrazíte kontextovou nabídku.



Pro nastavení zařízení slouží hierarchická struktura rozdělená do několika kategorií a oddílů. Přiznám se, že mi rozdělení nepřišlo úplně logické a i v pozdějších týdnech používání jsem dost často tápal, kde vlastně mám požadovaný konfigurátor hledat, ale časem si na to člověk asi zvykne. Bude muset, protože možnost vypnout prostředí a vrátit se k čistě Windows Mobile rozhraní jsem nenašel.



Vynikající vlastností je multijazyková podpora pro systém i aplikace. Přímo v zařízení je předinstalováno na 15 různých jazykových mutací včetně češtiny a uživatel si tak může nejen vybrat, v jaké jazykové verzi chce své zařízení používat, ale v budoucnu tuto svoji volbu může kdykoliv změnit. Protože je změna spojena s vymazáním kompletního obsahu paměti, nebudete ji provádět obden, ale samotná možnost i způsob provedení (výběr jazyka, potvrzení, 3 restarty, 15 minut a máte zařízení klidně ve finštině) je prostě výborná.



S tím souvisí i schopnost psát česky, vkládat české znaky. K dispozici máte hned dva způsoby. Buď plně ručně vyťukáváte text znak po znaku a pokud potřebujete napsat nějaké to nabodeníčko, přidržíte na konkrétním znaku prst o něco déle a z nabídky vyskočivší (ehm) nad prstem si vyberete ten potřebný. A nebo si zapnete systém XT9, který se na základě vámi zadávaných slov snaží nabídnout ta, která podle jeho umělé inteligence máte na mysli, a to včetně slov s diakritikou. Slovník se dokonce jeví jako česko-slovenský, protože se jednak jako slovenský jmenuje a kromě českých slov jsem tam našel i slova jako "pozrieť" nebo "počůvať", ale mnoho dalších slovenských slov už to nenašlo, takže to je jen něco mezi.



Samotná klávesnice od Samsungu je povedená a opět je jejím hlavním cílem usnadnit psaní textu bez nutnosti používat stylus. Funguje jak na výšku (4 řádky), tak i na šířku (3 řádky) a pro lepší kontrolu je po každém tapnutí na virtuální tlačítko cítit jemná vibrace. Osobně sice dávám přednost klávesnicím hardwarovým, díky velikosti i citlivosti displeje jsem ale byl schopen psát překvapivě rychle a bez chyb i na této softwarové.
reklama