Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Zařízení jako mobilní společník


Tak. Méně "záživnou" část recenze máme za sebou a nyní se můžeme naplno věnovat reálným zkušenostem, více či méně subjektivním názorům a srovnáním s různými konkurenčními produkty. Věřím, že se vám tento nový formát recenze bude líbit; v každém případě uvítám vaše postřehy, ať už jsou jakékoliv.

Zařízení samo o sobě se mi líbí. Není to sice žádný kolibřík, ale rozměry jsou snesitelné a Omnie II se bez větších problémů dá přenášet po kapsách. Přispívá k tomu jak kvalitní materiál a zpracování, tak i velmi tenké ochranné pouzdro, které sice neochrání zařízení při pádu na zem nebo při nějakém silném nárazu, ale jako ochrana proti odření a poškrábání to bohatě stačí. Stylus jsem nechal v krabici a kromě kalibrace displeje nebo focení fotek do recenze jsem ho nikdy nepotřeboval.



Ozdobný zadní kryt baterie, který při vhodném nasvícení září matně velmi temnou rudou barvou, zakrývá celou plochu a zasahuje i do bočních hran. K jeho sundání je potřeba trochu cviku a především minimálně krátké nehty; pak to jde skoro samo. Drobnou nevýhodou je pochromovaný rámeček ohraničující objektiv fotoaparátu a dvojitý LED blesk, který je nepatrně vystouplý nad povrch a zařízení se při položení na rovnou podložku mírně viklá. Vzhledem k jasnému zaměření zařízení na ovládání prsty to nijak moc nevadí, obávám se však, že se rámeček brzy poškrábe.



Z čistě technického hlediska Omnie II neláme skoro v žádném svém parametru rekordy a neokupuje první místa srovnávacích tabulek, její hlavní devizou je především vyváženost. Což v žádném případě neznamená "průměrnost", protože zařízení je bez pochyb hodně nadprůměrné. Mám tím na mysli skutečnost, že žádný z parametrů není hnán do extrému, protože každý takový extrém je většinou kompenzován někde jinde. Mluvím samozřejmě o novém HTC HD2, které sice nabízí největší displej a nejrychlejší procesor, daní za tato "NEJ" jsou ale rozměry a hodně bídná výdrž na baterie. Vždy prostě platí něco za něco.



Během používání zařízení těžko najdete činnost, na kterou by Omnie II nestačila, vždyť jen procesor patří k tomu nejlepšímu, co lze v tuto chvíli získat. Jistě, marketingově silný Qualcomm Snapdragon tikající na 1 GHz to není, nicméně jistý nedostatek v hrubé síle dostatečně nahrazuje praktická možnost nastavení výkonu, které dokáže celkem podstatně šetřit energii vašeho zařízení. Osobně jsem celou dobu fungoval pouze na plně automatický režim a výkon byl vždy přesně takový, jaký jsem potřeboval.

Protože jsem nezjistil přesné hodnoty procesoru v různých výkonnostních režimech, udělal jsem jednoduchý test - pomocí programu CorePlayer jsem benchmarkoval krátký AVI film (ukázka z filmu Quantum of Solace) ve všech 4 režimech a výsledky byly následující (čím vyšší číslo, tím lepší výsledek):
  • Vysoký výkon: 172%
  • Normální výkon: 154%
  • Nízký výkon: 147%
  • Automatický výkon: 148%

Poměrně překvapivá je skutečnosti, že proti hardwarově velmi podobnému SamsunguPRO B7610 nabízí Omnie II celkem znatelný nárůst výkonu. Vypadá to ale, že kromě reálného nárůstu výkonu si v Samsungu pohráli i s nastavením jednotlivých režimů a že jim trochu přidali. Osobně jsem ale kromě tohoto testu celou dobu využíval plně automatické nastavení a neměl jsem problém ani s výkonem, ani s výdrží. Kromě několika specifických situací tak možnost ručního nastavení výkonu asi nevyužijete.



Kromě základní kombinace pamětí 256 MB RAM a 512 MB FlashROM je v každém zařízení ještě extra paměť o velikosti 2, 8 nebo 16 GB. Uživatel sice nemá k dispozici plnou kapacitu, cca. 650 MB je zabráno systémem jako úložný prostor pro jednotlivé jazykové verze systému, ale i tak je to s možností kapacitu paměti nadále rozšiřovat pomocí paměťových karet příjemná vlastnost. Jisté vášně vzbudilo rozhodnutí Samsungu dovážet do České republiky pouze nejnižší model s 2 GB, když někteří prodejci v předprodejních kartách zařízení slibovali kapacitu čtyřnásobně velkou, ale důvod je prostý - 2 GB model nabízí nejlepší poměr cena / výkon a pokud vám 1350 MB úložného prostoru nestačí, za pár stovek si můžete koupit paměťovou kartu.



A když už se bavíme o výdrži na baterii, je nutné opět zdůraznit, že v tomto ohledu si nová Omnia II vede znamenitě. A když píšu znamenitě, tak myslím znamenitě, protože stejně jako OmniaPRO B7610 vydrží v reálu 2-3 dny na jedno nabití. Samozřejmostí je nutnost mít zapnuté všechny úsporné režimy a především s intenzitou jasu je nutné zacházet opatrně - osobně jsem měl skoro celou dobu zapnutou automatiku, ale to je pochopitelné.

Překvapivě naopak dost průměrná je doba nabíjení. V převážné většině zařízení nabíjím pouze z USB portu počítače a Omnie II se s tím dost flákala. Sice jsem to bohužel vždycky zapomněl změřit, ale odhadl bych to na 5-6 hodin, což je o dost déle, než jak se mi nabijí ostatní zařízení. Při použití nabíječky to sice bylo lepší, ale přesto je nutné s touto vlastností trochu počítat.
reklama